Titusener demonstrerte mot ICE i helgen etter skytingen i Minneapolis. I Kongressen diskuterer demokrater nå både gransking og mulig riksrett mot innenriksminister Kristi Noem.
Renee Good ble skutt og drept onsdag i Minneapolis av en betjent fra det amerikanske innvandringspolitiet «Immigration and Customs Enforcement» (ICE).
Hendelsen har utløst store demonstrasjoner over hele USA, samt kraftige reaksjoner i den amerikanske Kongressen.
Demokrater og enkelte republikanere varsler nå krav om granskning og politiske konsekvenser for Trump-administrasjonens innvandringspolitikk, melder nyhetsbyrået AP.
Etterforskning og tiltak
Flere demokrater krever nå full etterforskning av hendelsen i Minneapolis og endringer i ICEs praksis.
Demokratenes leder i Representantenes hus, Hakeem Jeffries, kaller hendelsen «fullstendig uakseptabel» og varsler en «kraftig og passende respons».
Blant forslagene som diskuteres er strengere rammer for føderale immigrasjonsrazziaer og kutt i bevilgningene til ICE.
Flere demokrater mener også innenriksminister Kristi Noem har et politisk ansvar for ICE-operasjonene, og viser til manglende åpenhet og at flere personer har mistet livet i forbindelse med immigrasjonsoperasjoner.
Drapet på Renee Good er ifølge AP minst det femte kjente dødsfallet i denne perioden. Enkelte har derfor tatt til orde for å stille Noem for riksrett, selv om et slikt utfall anses som lite sannsynlig med dagens maktforhold i Kongressen.
Skyld og ansvar
Trump-administrasjonen fastholder at ICE-betjenten handlet i selvforsvar, og president Donald Trump har støttet betjentens forklaring. Visepresident JD Vance har omtalt hendelsen som «en tragedie hun selv bidro til».
Demokratiske politikere avviser dette og mener administrasjonen forsøker å dekke over det de omtaler som farlige og aggressive metoder i ICEs arbeid.
Samtidig forhandler Kongressen om finansieringen av sikkerhetsdepartementet, som ICE er en del av. Demokrater varsler at de vil bruke budsjettprosessen som pressmiddel for å tvinge fram endringer, mens republikanerne i stor grad forsvarer dagens linje.
Titusener i ICE-demonstrasjoner
Titusener av mennesker gikk lørdag gjennom gatene i Minneapolis for å protestere mot ICE etter at en kvinne ble skutt og drept av en av etatens betjenter.
Demonstrasjonen var del av flere hundre planlagte protester mot ICE over hele USA denne helgen.
ICE innledet onsdag en stor operasjon med rundt 2000 agenter i Minneapolis og nabobyen St. Paul.
Innenriksminister Kristi Noem opplyste før helgen at det var foretatt rundt 1500 pågripelser. Operasjonene har imidlertid utløst store og sinte protester i byen.
Lørdagens demonstrasjonstog gikk blant annet mot boliggata der 37 år gamle Renee Nicole Good ble skutt og drept onsdag, mens hun satt i bilen sin.













English (US)