HØYRES LANDSMØTE 2025:
Høyres landsmøte vil skjerpe ja-tonen i partiets EU-politikk. Men Høyre-leder Erna Solberg står fast på at partiet ikke vil ha en folkeavstemning nå.

Publisert 22.03.2025 17:03 Sist oppdatert 21 minutter siden
Høyres landsmøte vedtok lørdag at partiet skal «Aktivt jobbe for norsk EU-medlemskap og være en sterk og konsekvent forsvarer av EØS avtalen og resten av avtalene vi har med EU.».
Det er Oslo Høyre som har fått gjennomslag for en hakket mer offensiv formulering i partiets uttalelse om utenrikspolitikk.
I det opprinnelige forslaget sto det at partiet skulle «være for norsk EU-medlemskap og en sterk og konsekvent forsvarer av EØS-avtalen og resten av avtalene vi har med EU.»
Partiet åpnet også inn for at Norge skal kunne gå raskt inn i EU-forhandlinger dersom situasjonen skulle tilsi det.
Det skjer selv om partileder Erna Solberg gjorde det klart i sin tale til landsmøte, torsdag, at det ikke vil være i ja-sidens interesse å gå inn for en folkeavstemning om EU nå.
– Har vedtatt debatt
Solberg avdramatiserer avstemning.
– Vi har ikke vedtatt at vi skal ha en avstemning, vi har vedtatt at vi skal ha en aktiv debatt. Det gjør vi hele tiden, sier Solberg til TV 2 rett etter voteringen.
– Det er tydelig at landsmøtet trengte en tydeligere formulering enn det som opprinnelig var planen.
– Ja, det er det, også fordi man ønsker å vise ivrigheten sin, sier Høyre-lederen.
– Ligger en åpning
– Men ligger det en åpning her for at man kan ta opp folkeavstemning om EU som et forslag i den neste perioden?
– Det ligger en åpning for det hvis det er store, raske endringer som skjer.
– Er det ikke kjempestore endringer vi ser nå?
– Nei, avslutter partilederen.