Det som startet som en stemningsfylt panelsamtale, skrudde seg raskt til på klesfestivalen Fæbrikstad søndag.
– Dere gikk til valg på å fjerne momsen på brukt. Hva var det som skjedde?, spurte debattleder og Fæbrik-medeier Ingrid Vik Lysne.
– Vi skal levere på det. Det er ikke det jeg står her for og si at vi ikke skal gjøre, svarte Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) under debatten.
Nå kreves det fortgang i sakene.
Har tatt til orde for momskutt
Før valget i høst sa Arbeiderpartiet at ville gå inn for å redusere momsen på brukt og reparasjon.
Og allerede i 2024 var Arbeiderpartiets Tonje Brenna på Fæbrikstad og åpnet for et slikt momskutt.
Likevel har det politiske vedtaket latt vente på seg.
I starten av februar behandlet Stortinget et forslag om utredning av momsfritak for gjenbruksbutikker, bruktsalg og reparasjoner innen 2026.
Dette ble stemt ned, av både Arbeiderpartiet og Høyre.
– Vi må sørge for at de tingene vi gjennomfører faktisk virker, sier Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap).
Ministeren har fått et ekspertutvalg til å vurdere hvordan man gjør brukt og reparasjon billigere på best mulig vis.
Rapporten var ute på høring i høst, og nå jobber regjeringen med tilbakemeldingene, forklarer Eriksen.
– Det var en del punkter som de anbefaler oss å se videre på. Angående redusert moms i seg selv, men også et forslag om et støtteprogram for reparasjon, sier han.
– Vi må ha regelverk som sørger for at vi legger bedre til rette for sirkulær økonomi, og for å komme oss bort fra den bruk og kast-situasjonen som vi er i nå.
Reagerer kraftig
Fæbrik-eierne mener det haster å få på plass et tiltak, og er ikke fornøyd med Bjelland Eriksens svar om hvorfor et momskutt ikke kan skje snarlig.
– Jeg skjønner ingenting av det. Det er ikke tid til å vente. Man må bare slenge ut et forslag, teste og se effekten i ettertid, sier medeier av Fæbrik, Ingrid Vik Lysne, til TV 2.
– Norges klimamål er at vi innen 2030 skal ha en 55 prosent reduksjon i klimautslippene, sammenlignet med 1990. Og 2030, det er fire år til. Så det er ingenting å vente på, fortsetter hun.
TV-personligheten Jenny Skavlan, som også er medeier i Fæbrik, ramser opp argumenter for å kutte momsen.
– Det gjør det lettere å starte bruktbutikker og satse på sirkulære forretningsmodeller, sier Skavlan til TV 2.
– Hvis vi vil at folk skal forbruke mer sirkulært, så må det være mer tilgjengelig, rimeligere for forbrukerne og lettere for bruktaktører å drive.
Får støtte
Partileder for Venstre, Guri Mely, var også til stede på Fæbrik og deltok under paneldebatten.
Heller ikke hun mener det er grunn til å vente.
– Dette er ikke vanskelig. Vi har gjort det på mange andre områder. Det er ikke noe moms på å kjøpe bruktbiler. Vi har lav moms på media, sier Melby.
MDG-politiker Margit Martinsen Bye har en klar oppfordring til Bjelland Eriksen:
– Kjapp deg. Bruktbutikker legges ned for hver dag som går. Det samme med reparasjonsverksteder, sier Bye.
Kaller det løgn
På det årlige Fæbrikstad-arrangementet strømmet det flere gjenbruk- og reparasjons-entusiaster til.
Flere av dem, var heller ikke fornøyd med svarene fra Klima- og miljøministeren.
– Å argumentere for at det er verre å prøve noe som ikke har noen virkning, enn å la være å prøve i det hele tatt, er jo veldig rart, sier Ingeborg Nitter.
Hun og venninnene hennes er opptatt av å sy og reparere ting selv.
– Jeg blir skuffa og mister kanskje litt motivasjon, og det er det skumleste, sier Vilde Birkeli.
Aleksandra Refsnes sier det føles ut som at man blir løyet til.
– Det blir sagt at man skal fikse det, og så stemmer man, og så kommer det til noe helt annet, sier Refsnes.
01:27
«Gråtende» Skavlan i ny video: – Alvor
Ingen lovnader
Bjelland Eriksen presiserer at dette er noe de har sagt at de skal gjøre i løpet av regjeringsperioden sin.
– Vi holder det vi lover. Vi har gått til valg på at det skal bli billigere å reparere og gjenbruke i løpet av denne stortingsperioden, og det skal vi følge opp, sier ministeren.
– Blir det et momskutt på brukt og reparasjon?
– Jeg jobber for det. Arbeiderpartiet har gått til valg på det, og vi skal gjennomføre den politikken, svarer han.
– Kan du love et momskutt i 2026?
– I 2026 blir det neppe aktuelt.
Likevel hører han det Fæbrikstad-damene sier om å teste.
– Det kan godt være det er ting vi bør teste, en støtteordning for reparasjoner for eksempel, sier Bjelland Eriksen.
– Men nå var denne rapporten på høring i fjor høst, og etter at vi la fram statsbudsjettet for i år. Derfor er òg statsbudsjettet for neste år et bra sted å følge opp med mer tiltak og politikk.
Ministeren har ingen planer om å pushe frem dette i revidert nasjonalbudsjett denne våren, slik Venstres Guri Melby foreslår.
– Blir det da et momskutt på dette i 2027?
– Jeg jobber for at det skal bli billigere med reparasjon og gjenbruk så fort som mulig, svarer Bjelland Eriksen.
– Selvfølgelig skal brukt være billigere enn å kjøpe nytt. Det gir ingen mening. Så jeg håper at de kan få det til neste gang, sier Nitter.






English (US)