Kø inn mot Sverige: – Skal handle svenskegodis

6 days ago 25



– Vi har ingen registrerte trafikkuhell eller aktuelle hendelser i området nå. Så dette er nok påsketrafikk og folk som skal handle svenskegodis, sier Kristofa Key-Nilsen i Vegtrafikksentralen.

Det har vært lange køer på Svinesund mot Sverige tirsdag.

I ettermiddagsrushet økte trafikken ytterligere, forteller Key-Nilsen.

Da var det kilometer lange køer, som gikk fra tollstasjonen i retning Sverige og over Svinesundbrua.

– Nå er det litt kø igjen akkurat over brua, men det går i rykk og napp, opplyser Mette Brunes i Vegtrafikksentralen klokken 16:20.

en parkeringsplass med biler

Ved tollstasjonen på norsk side ser man at køen inn mot Sverige allerede starter her.

Foto: Odd Skjerdal / NRK

– Må smøre seg med god tålmodighet

Hvor langt inn i Sverige køene strekker seg, vet ikke Vegtrafikksentralen. Men Key-Nilsen ber folk smøre seg med god tålmodighet hvis de planlegger en tur over grensa.

– Jeg tenker at hvis du regner med en halvtime ekstra, så er nok det innafor.

– Det er ingen store køer annet enn det som er på Svinesund akkurat nå. Det er bra, sier Key-Nilsen.

Det meldes også om kø nordgående inn mot Norge.

I begynnelsen av påsken i fjor passerte rundt 2000 kjøretøy over Svinesundbrua, viser tall fra Statens vegvesen.

Til sammenligning krysser vanligvis litt under 1000 kjøretøy grensa på en vanlig dag.

Køene strekker seg både nordgående og sørgående retning mellom tollstasjonene på norsk og svensk side. Det er drøye 6 kilometer mellom tollstasjonene.

Publisert 15.04.2025, kl. 15.22 Oppdatert 15.04.2025, kl. 16.41

Read Entire Article