I dette teltet skal insektene fanges gjennom sommeren

6 hours ago 3



Årets insektovervåking er i gang. De første insektfellene ble satt ut på allerede før påske, og snart vil alle feller være ute fra Agder i sør til Finnmark i nord.

Det skriver NINA i en pressemelding.

Det nasjonale overvåkingsprogrammet for insekter kartlegger utbredelse og følger utviklingen i insektbestandene i et skiftende klima.

– Overvåkingen gir oss ny og verdifull kunnskap om fordelingen av insektmangfoldet, og følger med på utviklingen av en stor del av insektfaunaen fordelt på mange insektgrupper. Selv om vi ikke spesifikt leter etter sjeldne arter, løfter programmet også kunnskapen om rødlistede arter og arter som ikke tidligere er registrert i Norge, sier Jens Åström, prosjektleder og insektforsker i NINA.

Fra april til oktober, den perioden flest insekter er på vingene, samler forskerne inn millioner av småkryp ved hjelp av malaisefeller. Det er et slags telt hvor insekter flyr inn, ledes oppover en teltduk og ender opp i en flaske fylt med labsprit.

Read Entire Article