Klart for Marcialonga Bodø - I Sulis

19 hours ago 7



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 21. mars 2026 kl. 09:46

    Klart for Marcialonga Bodø - I Sulis

    I dag arrangeres Marcialonga Bodø – som arrangeres i gruvebyen Sulitjelma – drøye 100 kilometer unna Bodø sentrum.

    Snømangel gjorde at løpet er flyttet to ganger, men nå er det klart for start i Sulis.

    Rennleder Marit Elveos sier til Helgemorgen at løypene er fine og det er klart for renn.

    – Det er veldig fine forhold. Det kan bli litt løst på andre og tredjerunden, men det her skal bli bra, sier Elveos

    Skjalg Dreyer, daglig leder i Marcialonga Bodø sier til Helgemorgen at det har vært krevende å flytte rennet.

    – Det har vært krevende og utfordrende å flytte arrangementet. Men jeg er utrulig stolt over at så mange har stått på for å få dette til i Sulis, sier Dreyer.

    – Er det liv laga å arrangere skiløp i Nord-Norge så sent i mars?

    – Det har vært en spesiell vinter i år. Vi har hatt fantastiske skiforhold i Bodø helt siden tre uker siden så vi mener det er en spesiell vinter som har rammet oss.

    Rennet kan du se på NRK1 fra kl 10.25.

    Kvinne som ser i kamera med lue og vest på.

    Foto: Per-Magne Steen / NRK
  • 20. mars 2026 kl. 20:00

    Glimt-kvinnene med uavgjort i sesongåpningen

    Det endte målløst mellom Bodø/Glimt og Hønefoss.

    Gjestene fra Hønefoss kom til flere gode muligheter i første omgang. Fanny Lång var nærmest scoring etter 22 minutter, men Michaela Moran reddet forsøket. Like før pause fikk også Bodø/Glimt en stor sjanse, da Gerd Johansen headet like over etter et hjørnespark.

    Også etter hvilen ble det skapt store sjanser. Hønefoss var farlig framme ved Sara Bjerksæter tidlig i omgangen, før Bodø/Glimt tok mer over.

    Kristina Brudvik fikk en kjempemulighet etter 51 minutter, men Siri Ervik reddet alene med Glimt-spilleren. Bare elleve minutter senere var Hønefoss-keeperen på plass igjen da Ida Holm Neset kom til avslutning fra god posisjon.

    Til slutt endte det 0–0.

  • 20. mars 2026 kl. 18:23

    Politiet endrer ferdselsforbudet ved Andøya Spaceport

    Politiet har i ettermiddag justert utstrekningen for ferdselsforbudet ved romhavnen etter nye sikkerhetsberegninger.

    Endringen kommer etter en anmodning fra Andøya Spaceport, som har foretatt nye beregninger av sikkerhetssonene i området. Politiet har nå oppdatert ferdselsforbudet i tråd med disse tekniske dataene.

    Alle som ferdes i området bes orientere seg etter det nye kartet for å unngå brudd på ferdselsforbudet.

    Kart over forbudssone_mars 2026

    Foto: Nordland politidistrikt
  • 20. mars 2026 kl. 17:02

    Lastebil kjørte av veien i Sørfold

    Nødetatene rykket fredag ettermiddag ut til en trafikkulykke på E6 ved Slåttvika i Sørfold.

    Det opplyser politiet.

    Ifølge politiet kjørte en lastebil med last ut av veien og havnet rundt 20 meter ned i en skrent. Sjåføren kom seg ut av kjøretøyet og var våken og snakket med vitner på stedet da nødetatene kom fram.

    Politiet opplyser at sjåføren har skader i hodet og ble tatt med til legevakt for videre undersøkelse. Det er ikke mistanke om ruskjøring.

    Trafikken går som normalt på stedet. Sjåføren ordner selv med berging av kjøretøyet, og politiet oppretter sak.

  • 20. mars 2026 kl. 15:28

    Hurtigbåt og ferger innstiller i dårlig vær

    Avgang i båtruta Bodø-Gildeskål klokken 16.15 blir innstilt i sin helhet på grunn av værforholdene. Ny vurdering vil bli gjort klokken 19.00.

    Korrenspondansen i dag klokken 18.10 mellom rutene Nesna - Levang og Nesna - Nesnaøyene innstilles.

    På ruten 18-336 Nesna - Nesnaøyene, kan det komme innstilles på kort varsel. Dette pga vær.

    Trafikkmelding for Ørnes–Vassdalsvik–Meløysund–Bolga Rute 18-435. Værforhold på rundtur fra Meløysund kl. 20:20 til Bolga.

  • 20. mars 2026 kl. 15:23

    Lastebil stoppet: Semitilhenger bulte ut over en halv meter

    Statens vegvesen slo ned på trafikkfarlige forhold under fredagens kontroll på E6. Et utenlandsk vogntog ble avskiltet på stedet etter tips fra publikum.

    Fredag gjennomførte Statens vegvesen en omfattende kontroll av tunge kjøretøy og varebiler ved Fauske trafikkstasjon. Fokus for dagen var trafikksikkerhet, vinterutrustning og teknisk stand.

    Det mest alvorlige funnet ble gjort etter at publikum meldte fra om et utenlandsk vogntog med synlige skader. Da kontrollørene stanset kjøretøyet, viste det seg at lasten inne i semitilhengeren hadde forskjøvet seg så kraftig at veggen bulte 54 centimeter ut til siden.

    Vogntoget målte dermed hele 309 centimeter i bredden, mot tillatte 255 centimeter. Dette utgjorde en betydelig fare for møtende trafikk.

    Det stoppet imidlertid ikke der for den utenlandske sjåføren:

    Bremsefeil: En bremsetest avslørte en sprukket bremseskive på tilhengeren.

    Mangel på kjetting: Føreren manglet to påbudte kjettinger, noe som resulterte i et gebyr på 3 000 kroner.

    Vogntoget ble ilagt bruksforbud og avskiltet på stedet inntil alle forhold er utbedret.

    Under kontrollen ble det kjørt utvidet bremsetest på ytterligere fire kjøretøy. To av disse fikk skriftlige mangler på grunn av dårlige bremser. En annen fører ble ilagt gebyr for å ha kjørt med et utløpt midlertidig vognkort.

    Bilde forskjøvet last 20.03.2026

    Foto: Statens vegvesen
  • 20. mars 2026 kl. 14:39

    Rakettoppskytingen: Politiet varsler ferdselsforbud på Andøya

    Politiet i Nordland vil iverksette et ferdselsforbud på Andøya dersom det blir rakettoppskyting fra Andøya Spaceport i neste uke.

    Oppskytingsvinduet er fra mandag til neste søndag.

    – Dersom rakettoppskytingen går som planlagt vil det bli utsted ferdselsforbud som gjelder fra kl. 11.00 den aktuelle dagen, fram til midnatt, skriver politiet i Nordland i en pressemelding.

    Politiet vil varsle om ferdselsforbudet på politiloggen, en time før det blir aktivt.

    – Ferdselsforbudet opprettes for å ivareta sikkerheten til operasjon under ledelse av Andøya Spaceport, samt for å ivareta enkeltpersoner og allmennhetens sikkerhet, skriver politiet.

    Forbudet gjelder ikke ferdsel i forbindelse med militær-, ambulanse-, politi-, søk- og redningsoppdrag, eller annen ferdsel som er en koordinert del av pågående aksjon.

    Rakett står klar til oppskyting på Andøya i Nordland

    Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK
  • 20. mars 2026 kl. 12:59

    Mette-Marits beskytterskap: – Skal ha interne samtaler

    NRK offentliggjorde i dag et intervju hvor kronprinsesse Mette-Marit forteller om sin kontakt med Jeffrey Epstein.

    Festivalen, som kronprinsessen er beskytter for, uttalte i februar at de ønsket å la henne komme med en redegjørelse før de tar en avgjørelse om det videre samarbeidet.

    Festivalsjef for Hamsundagene, Anita Overelv opplyser at hun har sett intervjuet.

    – Vi har sett NRK-intervjuet og skal nå ha interne samtaler. Vi vil komme med en uttalelse når vi er klare for det. Inntil da har vi ingen øvrige kommentarer.

  • 20. mars 2026 kl. 12:32

    Ny rolle for tidligere Bodø-ordfører

    Ida Pinnerød har fått plass i regjeringens omstillingskommisjon, melder regjeringen på sine nettsider.

    Kommisjonen, som skal ledes av Erlend Trygve Grimstad, har som opppdrag å utarbeide en strategi som skal bidra til å sikre Norges evne til bærekraftig omstilling, verdiskaping og konkurransekraft.

    – Regjeringen setter ned denne kommisjonen som en oppfølging av enigheten med våre samarbeidspartier i Stortinget for å få innspill til hvordan Norge også fremover skal opprettholde høy verdiskaping i møte med store omstillinger, sier finansminister Jens Stoltenberg.

    Pinnerød er i dag stabssjef for rektoren ved Nord universitet. Hun satt som ordfører for Arbeiderpartiet i Bodø i åtte år.

    Ordfører i Bodø, Ida Pinnerød.

    Foto: Kåre Riibe Ramskjell
  • 20. mars 2026 kl. 11:19

    Lave søkertall truer VG1 studiespesialisering ved Andøy Videregående skole

    Bare ni søkere har valgt VG1 studiespesialisering ved Andøy videregående skole som førstevalg.

    Det er to under minstekravet for oppstart av klasser ved de små skolene i fylket.

    Rektor Line Pedersen frykter nå en dominoeffekt, og trekker blant annet frem ungdomsfraflytting som en utfordring.

    – Hvis det ikke blir oppstart på vg1 til høsten, vil det trolig heller ikke bli vg2 neste år, sier Pedersen til Bladet Vesterålen.

    Skoleledelsen er i dialog med Nordland fylkeskommune, og føreløpig er ingenting hugget i stein.

    Søkerne kan også ombestemme seg og endre førstevalg fram til 1. april.

    Inngangen til Andøy videregående skole.

    Foto: Lars-Bjørn Martinsen / NRK
  • 20. mars 2026 kl. 11:06

    Eirin Maria Kvandal best i Vikersund-kvalifiseringen

    Med et hopp på 208,5 meter sikret Eirin Maria Kvandal seg førsteplassen under skiflygnings-kvalifiseringen i Vikersund. Lagvenninnene Anne Odine Strøm og Silje Opseth ble nummer to og tre.

    Alle de seks norske hopperne er med videre - for også Heidi Dyrhe Traaserud (11.-plass), Gyda Westvold Hansen (14.) og Ingvild Synnøve Midtskogen (19.) tok seg til finalen som går lørdag kl. 09.30.

    Slovenske Nika Prevc har verdensrekorden i skiflygning på 236 meter, men klarte kun 197,5 meter i kvalifiseringen og ble nummer seks.

    Herrens kvalifisering foregår 18.00 senere i dag.

    xaQHO5vwQ9s

    Foto: NTB
  • 20. mars 2026 kl. 10:07

    Møteplasser får millionstøtte

    Friluftsliv for ungdom, gratis trening for eldre, og møteplasser for ensomme er blant de 58 tiltakene som får støtte fra Nordland fylkeskommunes folkehelsemidler.

    Ifølge en pressemelding skal totalt 1.175.800 kroner fordeles til aktiviteter som bidrar til at flere mennesker får mulighet til å være aktive i fellesskap med andre.

    – Det er ofte de enkle tingene som betyr mest. Noen å ta en prat med, et sted å møtes eller en felles aktivitet i nærmiljøet, sier fylkesråd for samfunn, kultur og miljø Arne Ivar Mikalsen (V).

    I årets tildeling er det særlig lagt vekt på tiltak for barn og unge, møteplasser for eldre og tiltak for personer med funksjonsnedsettelse.

    Et rom med ca. 15 eldre mennesker hvor en dame står oppreist og holder quiz. Menneskene er glade og smiler til hverandre.

    Foto: Marisa Elena Olsen / NRK
  • 20. mars 2026 kl. 09:32

    Ordinær drift ut juni

    Nordland fylkesting vedtok i desember å samlokalisere flere tannklinikker, blant andre Inndyr tannklinikk.

    Ved Inndyr tannklinikk vil det være ordinær drift til og med 30. juni.

    – Vi informerer ut for å sikre forutsigbarhet for brukerne gjennom våren og sommeren, sier fylkesråd for helse, Sisilja Viksund (H) i en pressemelding.

    Klinikkene som er vedtatt samlokalisert, holder åpent ut juni, før pasientene overføres til nærmeste klinikk.

    Viksund registrerer at noen pasienter opplever usikkerhet knyttet til overføringen. Men påpeker at pasienter skal få den sammen behandlingen også i framtiden.

    Tannlege utfører tannpleie på en pasient. Tannlegen holder en blå sugeanordning i venstre hånd og et verktøy i høyre. Vi ser over skulderen til tannlegen og ser kun en lilla klut som har blitt lagt over ansiktet til pasienten, med et hull til munnen.

    Foto: NRK
  • 20. mars 2026 kl. 08:35

    Stenger fødestua i Brønnøysund

    I dag stenger fødestua i Brønnøysund på grunn av jordmormangel.

    Fødende på Sør-Helgeland må nå til Sandnessjøen for å føde, men vil fortsatt få lokal oppfølging og følgetjeneste under transport.

    Dette er ikke godt nok, mener Hanne Schjelderup i Senterpartiets helseutvalg. Den tidligere lederen i Jordmorforbundet krever politisk handling:

    – Vi må snu den utviklinga vi har sett over år, med ei kraftig nedbygging i forhold til kvinnehelse og fødselsomsorg. Vi må styrke fødetilbudet, det er det tverrpolitisk enighet om, men da må det også bevilges penger til det. Vi kan ikke ha en situasjon år etter år der vi får nedbygging av livsviktig kvinnehelse.

    Det sier Schjelderup som også advarer mot risikoen med lengre reisevei for fødende.

  • 20. mars 2026 kl. 07:16

    Fiskerihub får 500.000 kroner i støtte: – Gir bedriftene et felles løft

    Fiskerihub Myre får 500.000 kroner fra Nordland fylkeskommune til et forprosjekt i regi av satsingen Sirkulære Nordland.

    Målet er å utvikle nye sirkulære løsninger i næringslivet, styrke samarbeidet mellom bedriftene og sikre mer bærekraftig verdiskaping i regionen, skriver fylkeskommunen på sine nettsider.

    – Dette prosjektet gir bedriftene et felles løft, og kan bidra til både nye arbeidsplasser, bedre utnyttelse av råstoff og lavere klimafotavtrykk, sier Svein Øien Eggesvik (Sp) som er fylkesråd for næring.

    Prosjektet skal kartlegge materialstrømmer, energioverskudd og ressursbruk, sammen med analyser av hvilke konkrete planer som kan realiseres.

    Det er bedriftene i Blå Industrigruppe Øksnes som står samlet bak prosjektet. Her inngår 12 sentrale aktører innen fiskeri og havbruk.

    Havn med båter omkranset av snødekte fjell.

    Foto: Trond-Erlend Willassen / Nordland fylkeskommune
  • 20. mars 2026 kl. 06:37

    Styrker busstilbudet: – Dette er en gladnyhet

    Fra og med 12. april styrkes busstilbudet i Bodø når linje 3 får faste avganger også på søndager. Det skriver fylkeskommunen i en pressemelding.

    Bussene skal gå i tidsrommet klokka 09.00–19.23, og vil gjøre det enklere å reise mellom Rønvik, sentrum og øvrige knutepunkt på søndagene.

    – Dette er en gladnyhet for de som har ventet på et bedre helgetilbud i Rønvika. Vi håper det blir godt mottatt og et fint alternativ til bil, sier faggruppeleder for salg og markedsutvikling i Nordland fylkeskommune, Christian Annely.

    Rute 3 er i dag den eneste bussforbindelsen i Bodø som ikke har et tilbud på søndagene.

    Buss nordland.

    Foto: Kåre Riibe Ramskjell
  • 20. mars 2026 kl. 06:11

    Forsynte seg av andre gjesters drikke

    Politiet måtte i natt bortvise en person fra ett av utestedene i Narvik.

    Mannen skal ha blitt nektet servering. Han begynte da å forsyne seg av drikken til andre gjester.

    – Mannen ville ikke forlate på anmodning fra vaktene. Han forlot etter å ha fått et pålegg av politiet om å forlate utestedet, opplyser May Wenche Hansen i Nordland politidistrikt.

    Vedkommende ble bortvist fra stedet ut natten.

  • 19. mars 2026 kl. 22:17

    Glimt og Inter slipper bot etter reklamesak

    Bodø/Glimt og Inter slipper økonomisk reaksjon etter at det italienske laget spilte med ulovlig spillreklame på draktene under Mesterliga-kampen på Aspmyra.

    Det skriver Aftenposten.

    Ifølge Lotteritilsynet blir det ikke gitt straff i saken.

    Tilsynet viser til at Inter Milan skal ha feiltolket det norske regelverket.

    I Norge er forbudet mot pengespillreklame strengere enn i Italia. Der kan slik draktreklame være lovlig dersom den viser til en nettside som ikke tilbyr pengespill.

    Lotteritilsynet opplyser samtidig at saken vil bli fulgt opp videre for å hindre lignende hendelser senere.

    Foto: Thomas Andersen / NTB
  • 19. mars 2026 kl. 20:44

    Rana FK øker budsjettet etter millionunderskudd

    Rana FK har vedtatt et budsjett på 18,5 millioner kroner for 2026, skriver Rana Blad.

    Det er rundt én million kroner mer enn året før, selv om klubben gikk med om lag én million kroner i underskudd i 2025.

    Styreleder Bjørn Audun Risøy sier til avisa at klubben ikke er fornøyd med resultatet, men understreker at situasjonen ikke er dramatisk.

    Ifølge Risøy har klubben god egenkapital etter overskudd tidligere år, og han mener Rana FK har kontroll på økonomien. Underskuddet forklares med økte kostnader til blant annet reiser, dommere, avgifter, forsikring og spillere.

    Samtidig sier han at klubben har lagt et offensivt budsjett og har som mål å gå i pluss i år. Risøy peker også på at det stilles helt nye krav i toppfotballen, også i 2. divisjon.

    På inntektssiden trekker han fram gode erfaringer fra arrangementer. Blant annet satte cupkampen mot Molde i 3. runde i NM publikumsrekord på Sagbakken, da 2.111 tilskuere møtte opp.

    Fotballspillere i mørkeblå og røde drakter spiller på en kunstgressbane. En spiller i mørkeblått forsøker å drible forbi en spiller i rødt. To andre spillere sees i bakgrunnen. En reklameskilt for KRAFT er synlig bak banen. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Lars Petter Kalkenberg / NRK
  • 19. mars 2026 kl. 20:17

    Junkeren legger ikke ned damelaget i håndball

    Årsmøtet i Junkeren har talt. Et flertall stemte torsdag kveld nei til å legge ned damelaget i håndball.

    Det melder både Avisa Nordland og Bodø Nu.

    De siste ukene har forslaget skapt stor uro i håndballmiljøet i klubben.

    Styret i klubben ønsket å avvikle håndballsatsingen på grunn av økonomi. De ønsket å overføre satsingen videre til en annen klubb i Bodø.

    Det var fullt hus på årsmøtet og totalt 121 stemmeberettigede i salen, ifølge AN.

    Junkeren spillere jubler.

    Foto: Kasper Holgersen

Spilles av

Det fine året 2025

Neste

Read Entire Article