Det er registrert et jordskjelv utenfor Bergen med styrke på 3,2, ifølge Norsk Nasjonalt Seismisk Nettverk.
Publisert 02.07.2026 18:49 Sist oppdatert nå
Skjelvet skjedde klokken 18.12 og har en dybde på 19,8 kilometer, ifølge Norsk Nasjonalt Seismisk Nettverk i Bergen.
– Det er registrert et jordskjelv, og vi har lokalisert det, sier Sara Rezaei ved Norsk Nasjonalt Seismisk Nettverk til TV 2.
Jordskjelvet skjedde 10 kilometer vest for Turøy, opplyser Mathilde Sørensen ved Universitetet i Bergen til NRK.
Ifølge Bergensavisen har folk kjent skjelvet i området Askøy, Bergen, Sotra og Nordhordland.
15 til 30 sekunder
– Vi kjente det ristet under oss, det ristet godt i bakken. Det var ekkelt, sier Vegard Lynglund.
Han bor sammen med kona Frøydis Lynglund og barnet deres i Øygarden. De forteller at ristingen varte mellom 15 og 30 sekunder.
– Vi har hatt mange sprengninger er før, og dette var verre enn det. Og da får man gjerne en beskjed på forhånd, sier Lynglund.



English (US)