SANDNES: Balansen mellom trener og pappa blir trolig sentralt når Gjert Ingebrigtsen nå skal fortelle sin versjon av hva som skjedde i Ingebrigtsen-familien.
Publisert: 31.03.2025 08:01
Kortversjonen
- Rettssaken mot Gjert Ingebrigtsen fortsetter. I dag starter han sin forklaring.
- Jakob Ingebrigtsen opplevde en SMS fra faren som nedlatende etter VM-sølv i 2022.
- Forsvarerne hevder brødrene aksepterte strenge treningsregimer. Gjert Ingebrigtsen nekter for mishandling.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
Jakob Assserson Ingebrigtsen, Norges løpestjerne, hadde akkurat tatt sølv på 1500 meter under friidretts-VM da meldingen tikket inn.
– Hvis du noen gang trenger meg, så er jeg her.
Avsender var hans far og tidligere trener, Gjert Ingebrigtsen.
– Meldingen opplevdes som veldig nedlatende. Som om tiltalte gledet seg over at jeg mislyktes i det mesterskapet, og med den meldingen ganske klart formidlet det, sa Jakob Ingebrigtsen.
Skapte uenighet
SMS-en, sendt i juli 2022, ble gjengitt av Jakob Ingebrigtsen i retten forrige uke. Det skjedde under Gjert Ingebrigtsens forsvareres eksaminasjon. Den er et eksempel på en hendelse som både far og sønn er enige om skjedde, men som de tolker ulikt.
De neste dagene vil retten få høre flere eksempler fra barnas forklaring som Gjert Ingebrigtsen kjenner igjen, men som han mener enten ikke har skjedd eller han ser annerledes på enn de fornærmede.
I retten forrige uke ville hans forsvarer vite mer om hvorfor meldingen var nedlatende:
– Han sendte melding om at han var der hvis du trengte noe, og det oppfattet du som negativt? spurte forsvarer Heidi Reisvang Jakob Ingebrigtsen.
– En håpløs eksaminasjon, brøt bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen inn:
– Advokat Reisvang legger ord i munnen på ham.
Jakob Ingebrigtsen forklarte deretter at han så på SMS-en som en sportslig relatert melding der hans far og tidligere trener kunne hjelpe til med trening.
– Jeg tolket meldingen slik at jeg og Filip ikke klarte å stå på egne ben og trene oss selv.
Løpebrødrene Henrik, Filip og Jakob Ingebrigtsen brøt samarbeidet med sin trenerfar i januar 2022. Det skjedde i kjølvannet av den såkalte håndkle-hendelsen med datteren i familien.
Peker på konteksten
Løpestjernens bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen utdyper hvorfor meldingen opplevdes nedlatende:
– Tiltalte kunne skrevet «ja ja, sølv er jo veldig bra, da Jakob». Men det var jo ikke det som kom. Han opplevde det som negativt i den konteksten, med den rollen faren har hatt, bruddet og det han har opplevd, legger hun til.
John Christian Elden er en av Gjert Ingebrigtsens forsvarere.
– Er du enig i at meldingen er nedlatende?
– A: Jeg har ikke lest meldingen. B: Jeg har ikke forstått at det skal være en nedlatende melding.
Sin versjon
Sist uke fikk retten høre fra de to fornærmede i saken. Først i vitneboksen var Jakob Ingebrigtsen, deretter datteren i familien. Begge forklarte seg om fysisk og psykisk mishandling over flere år.
Tiltalte Gjert Ingebrigtsen nekter straffskyld. Han har hele tiden sagt at han aldri har utsatt noen av sine barn for hverken fysisk eller psykisk mishandling. Hans forsvarere var også forsiktige med å kommentere det som ble lagt frem i retten forrige uke.
– Vi var kjent med det Jakob fortalte i retten, sa Gjerts forsvarer, John Christian Elden, tirsdag til Aftenposten.
– Selv om min klient kjente til anklagene, er han dypt uenig i dem. Han vil gi sin versjon av de samme tingene neste mandag.
Trener og pappa
Forsvarssiden har vært tydelig i retten på at tiltalte kjenner igjen flere omtalte hendelser, som SMS-en, men at han tolker dem annerledes.
I tillegg vil forsvarerne få frem at barna «godtok» et regime for å bli best, med det forsvarerne kaller strenge rammer og voldsom språkbruk.
Flere ganger er klipp fra NRK-serien Team Ingebrigtsen vist i retten. Blant annet er det vist et klipp der Gjert Ingebrigtsen forklarer hvor vanskelig det har vært å balansere det å være topptrener og pappa samtidig.