Iran varsler gjengjeldelse for drapet på landets sikkerhetssjef

5 hours ago 3



  • Prosjektil traff område ved atomkraftverk i Iran

    Prosjektil traff område ved atomkraftverk i Iran

    Et prosjektil traff et område tilhørende atomkraftverket Bushehr tirsdag kveld, men det er ifølge Iran ikke meldt om skader verken på anlegget eller ansatte.

    – IAEA er blitt informert av Iran om at et prosjektil traff atomkraftverket Bushehrs område tirsdag kveld. Det er ikke meldt om skader på kraftverket eller på ansatte, skriver Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) på X.

    IAEA-sjef Rafael Grossi gjentar at det er viktig å vise full tilbakeholdenhet under konflikten for å unngå risiko for atomulykker.

    Russlands statlige atomenergiselskap Rosatom fordømmer angrepet. I en uttalelse legger Rosatom til at strålingsnivået rundt anlegget, som ble bygget av et tysk selskap på 1970-tallet og senere fullført av Russland, er normalt.

  • Qatar har avverget rakettangrep

    Qatar har avverget rakettangrep

    Qatars forsvarsdepartement opplyser at luftvern har avverget et rakettangrep mot landet.

    – Væpnede styrker har avskåret et rakettangrep som var rettet mot Qatar, står det i en uttalelse fra departementet natt til onsdag.

    Like før meldte nyhetsbyrået AFP at det ble hørt flere eksplosjoner i hovedstaden Doha.

  • Irans utenriksminister: Krigen vil ramme hele verden

    Irans utenriksminister Abbas Araghchi, her på talerstolen i FN i Genève mindre enn to uker før Iran-krigen startet, advarer om globale konsekvenser.

    Irans utenriksminister Abbas Araghchi, her på talerstolen i FN i Genève mindre enn to uker før Iran-krigen startet, advarer om globale konsekvenser. Foto: Martial Trezzini / Keystone / AP / NTB

    Irans utenriksminister: Krigen vil ramme hele verden

    Krigen i Midtøsten vil gi globale ringvirkninger, sier Irans utenriksminister. Han mener at verdenssamfunnet må gjøre mer for å stanse krigen.

    – En bølge med globale ringvirkninger har bare så vidt startet. Den kommer til å treffe alle, uten hensyn til rikdom, tro eller rase, skriver Irans utenriksminister Abbas Araghchi i et innlegg på X.

    Han mener at flere land må øke innsatsen for å stanse krigen.

    – Et økende antall stemmer, blant dem europeiske og amerikanske tjenestemenn, utbryter at krigen mot Iran er urettferdig. Flere medlemmer av det internasjonale samfunnet burde gjøre det samme, skriver han videre.

    USA og Israel gikk til krig mot Iran 28. februar. Siden har Iran og iranskstøttede grupper gjennomført angrep som har rammet 13 land. I tillegg har oljeprisen gått kraftig opp.

  • Droneangrep mot USAs ambassade i Bagdad

    En brann var synlig inne på den amerikanske ambassadens område etter et angrep tirsdag.

    En brann var synlig inne på den amerikanske ambassadens område etter et angrep tirsdag. Foto: Ali Jabar / AP / NTB

    Droneangrep mot USAs ambassade i Bagdad

    Enda en gang har USAs ambassade i Bagdad blitt angrepet med droner og raketter, sier sikkerhetskilder.

    Det ble natt til onsdag hørt en eksplosjon ved ambassadeområdet, sier sikkerhetskilder til nyhetsbyrået Reuters.

    En AFP-journalist hadde også hørt en eksplosjon, og en sikkerhetskilde sier til AFP at «en drone traff ambassaden direkte».

    Men AFPs sikkerhetskilde sier ikke noe om angrepet førte til skader på ambassadeanlegget. En annen sikkerhetskilde sier at dronen falt ned «nær ambassadens sikkerh

  • Minst seks drept i israelsk angrep i Beirut, ifølge Libanon

    Minst seks drept i israelsk angrep i Beirut, ifølge Libanon

    Minst seks personer er drept i et israelsk luftangrep mot en bydel sentralt i Beirut, ifølge Libanon. Israel varsler nytt angrep mot en annen bydel.

    Libanesiske myndigheter sier at minst seks mennesker er drept og 24 såret i angrepet natt til onsdag.

    Både vitner Reuters har snakket med og en AFP-korrespondent, har sagt at de hørte lyden av flere eksplosjoner tidlig natt til onsdag.

    Lokale medier melder at angrepet rammet bydelen Zuqaq al-Blat. Dette er samme bydel der det israelske forsvaret (IDF)

  • En drept i ukrainsk droneangrep i Russland, ifølge lokale myndigheter

    En drept i ukrainsk droneangrep i Russland, ifølge lokale myndigheter

    En person er drept i et ukrainsk droneangrep i Krasnodar-regionen sør i Russland, ifølge lokale myndigheter.

    – Ukrainske militærdroner traff boligblokker i regionhovedstaden i kveld, skriver Krasnodars guvernør Venjamin Kondratjev i et innlegg i meldingstjenesten Telegram natt til onsdag.

    Han legger til at en person ble drept i angrepet.

    Ukrainske myndigheter hadde natt til onsdag ikke kommentert opplysningene.

    Krasnodar ligger sørvest i Russland, øst for Krim-halvøya.

  • Brann på australsk militærbase etter iransk angrep

    Brann på australsk militærbase etter iransk angrep

    Et iransk prosjektil har slått ned nær luftbasen Al Minhad i De forente arabiske emirater, der australske soldater er innkvartert, sier Australia.

    Alle australske soldater på basen er i sikkerhet, opplyste statsminister Anthony Albanese onsdag.

    – Det ble mindre skader på en overnattingsseksjon og på et medisinsk anlegg som følge av en liten brann, sier Albanese.

    Han sier at brannen oppsto som følge av at prosjektilet falt ned på en vei som går inn til basen.

  • Drone- og rakettangrep mot Kuwait og Saudi-Arabia

    Drone- og rakettangrep mot Kuwait og Saudi-Arabia

    Kuwait og Saudi-Arabia melder begge om drone- og rakettangrep. I Saudi-Arabia har militæret avskåret en ballistisk rakett nær Prins Sultan-basen.

    Seks droner er skutt ned øst i landet, står det i en uttalelse fra forsvarsdepartementet i Saudi-Arabia.

    Litt senere sa departementet at en ballistisk rakett er avskåret nær Prins Sultan-basen.

    – En ballistisk rakett skutt mot guvernementet Al Kharj ble avskåret og tilintetgjort. Vrakrester falt ned rundt flybasen Prins Sultan. Basen fikk ingen skader, står det i en uttalelse.

    Basen brukes av amerikanske soldater.

    Også i Kuwait meldte myndighetene natt til onsdag om angrep.

    – Kuwaits luftforsvar jobber nå med å avskjære rakett- og droneangrep, står det i en uttalelse fra militæret i Kuwait.

  • To drept i rakettangrep nær Tel Aviv

    To drept i rakettangrep nær Tel Aviv

    To mennesker er bekreftet drept etter et iransk rakettangrep mot Ramat Gan, nær Tel Aviv, opplyser israelsk redningstjeneste.

    I tillegg er flere personer alvorlig såret, fremgår det av en uttalelse fra redningstjenesten Magen David Adom (MDA).

    – Vi så røyk stige opp fra en bygning med store skader og knust glass. De to hadde ingen puls og pustet ikke. Vi hadde ikke noe annet valg enn å erklære dem døde på stedet, står det i uttalelsen.

    Kort tid i forveien sa journalister fra nyhetsbyrået AFP at de har hørt minst to eksplosjoner og sett to kraftige bluss på himmelen over Jerusalem.

    Det skjedde rett etter at forsvaret (IDF) uttalte at luftvern var aktivert for å «avskjære trusselen» fra et iransk rakettangrep.

    Israelske sikkerhetstjenester har uttalt at vrakdeler fra nedskutte raketter har falt til bakken flere steder.

    Medregnet de to siste drepte er nå til sammen 14 mennesker drept i rakettangrep mot Israel.

  • Flere eksplosjoner i Dubai

    Flere eksplosjoner i Dubai

    Folk i Dubai har hørt lyd av flere kraftige eksplosjoner. Myndighetene sier det dreier seg om et nytt rakett- og droneangrep fra Iran.

    Journalister fra nyhetsbyrået AFP melder at man kunne høre kraftige eksplosjoner tidlig natt til onsdag.

    Myndighetene i Dubai sier at luftvern er aktivert «for å besvare innkommende rakett- og dronetrusler fra Iran».

    De forente arabiske emirater har opplyst at det har blitt sendt over 2000 iranske droner og raketter mot landet siden Iran-krigens start 28. februar.

  • Israel ber innbyggere forlate byen Tyr sør i Libanon

    En kvinne som er drevet på flukt, henger opp klesvask ved Makassed-universitetet i Beirut tirsdag.

    En kvinne som er drevet på flukt, henger opp klesvask ved Makassed-universitetet i Beirut tirsdag.

    Et bygg i Beiruts sørlige forsteder etter et israelsk luftangrep.

    Et bygg i Beiruts sørlige forsteder etter et israelsk luftangrep.

    Israel ber innbyggere forlate byen Tyr sør i Libanon

    Det israelske militæret har sendt et «akutt varsel» til innbyggerne i Libanons femte største by Tyr og bedt dem om å flykte.

    Militærets arabiskspråklige talsmann Avichay Adraee advarer sent tirsdag kveld innbyggerne i Tyr og omegn om at Israel har planer om å «handle kraftfullt» mot den libanesiske Hizbollah-bevegelsen.

    I meldingen som er publisert i sosiale medier, kommer Adraee med et forslag til evakueringsrute for innbyggerne.

    Det er anslagsvis 60.000 innbyggere i Tyr by, og 174.000 i byområdet. Mange av dem er palestinere som bor i flyktningleirer. Siden 2. mars er over 1 million mennesker blitt drevet på flukt fra israelske angrep mot Libanon.

  • NTB/Herman Osnes Opdal

    i går22:02

    Iranske medier: Khameneis høyre hånd, Larijani, er drept

    Irans sikkerhetssjef Ali Larijani. Her avbildet i august 2025.

    Irans sikkerhetssjef Ali Larijani. Her avbildet i august 2025. Foto: Bilal Hussein / AP / NTB

    Iranske medier: Khameneis høyre hånd, Larijani, er drept

    Irans sikkerhetssjef Ali Larijani og sjefen for Basij-styrken, Gholamreza Soleimani, er drept i israelske angrep.

    Det bekrefter iranske medier tirsdag kveld, ifølge nyhetsbyrået Reuters.

    Meldingene om at Larijani var drept, kom tirsdag ettermiddag, men var ikke bekreftet av iranske medier da.

    Larijani har vært Irans øverste sikkerhetssjef siden august i fjor og har vært en av Irans mest innflytelsesrike toppledere i mange år.

    Han sto landets øverste leder ayatolla Ali Khamenei svært nær inntil Khamenei ble drept i et angrep på krigens første dag.

    I motsetning til andre toppledere i Iran med religiøs bakgrunn hadde Larijani en sekulær bakgrunn, med akademiske grader i matematikk og databehandling og en doktorgrad i filosofi om Immanuel Kant.

    Han ble med i Revolusjonsgarden etter revolusjonen i 1979 og har siden blant annet vært kulturminister, sekretær i sikkerhetsrådet, ansvarlig for atomforhandlingene og president i nasjonalforsamlingen.

  • Iran bekrefter at Basij-sjefen er drept

    Gholam Soleimani i november 2019.

    Gholam Soleimani i november 2019. Foto: Ebrahim Noroozi / AP / NTB

    Iran bekrefter at Basij-sjefen er drept

    Irans revolusjonsgarde bekrefter tirsdag kveld at lederen for den paramilitære Basij-styrken, Gholamreza Soleimani, er likvidert.

    Israel uttalte tirsdag formiddag at de hadde drept Soleimani i et luftangrep mot Irans hovedstad Teheran natt til tirsdag.

    Et annet angrep samme natt drepte Irans sikkerhetssjef, Ali Larijani, ifølge israelerne. Dette har ikke blitt bekreftet av iranske kilder ennå.

    Basij-styrken, som Soleimani ledet, hører til den mektige Revolusjonsgarden og har spilt en sentral rolle i undertrykkelsen av demonstrasjoner mot regimet i Iran.

  • Hannah Emilie Bøthun

    i går16:25

    Trump går hardt ut mot Nato i nytt innlegg

    Foto: Julia Demaree Nikhinson / AP / NTB

    Trump går hardt ut mot Nato i nytt innlegg

    I et innlegg på Truth Social skriver Donald Trump at er blitt informert om av mesteparten av hans NATO-allierte om at de ikke ønsker å involvere seg i USAs krigføring i Iran.

    – Dette til tross for at nesten alle land i stor grad er enige i det vi gjør, og at Iran på ingen måte, i noen form, må få lov til å ha atomvåpen, skriver USAs president.

    Videre beskriver han Nato som en enveiskjørt gate:

    – Vi vil beskytte dem, men de vil ikke gjøre noe for oss, spesielt ikke når det gjelder.

    Presidenten skryter av USAs innsats i Iran, og hvordan de har knust Irans militære styrker. Videre skriver han at USA ikke trenger hjelp fra noen.

    – På grunn av vår militære suksess trenger vi ikke lenger – og ønsker heller ikke – hjelp fra Nato-landene – Det gjorde vi aldri! Det samme gjelder Japan, Australia og Sør-Korea.

  • USAs nasjonale kontraterrorsjef sier opp på grunn av Iran-krigen

    Joseph Kent, direktør for Det nasjonale senteret for terrorbekjempelse, møter foran Representantenes hus’ komité for innenrikssikkerhet på Capitol Hill i Washington, torsdag 11. desember 2025.

    Joseph Kent, direktør for Det nasjonale senteret for terrorbekjempelse, møter foran Representantenes hus’ komité for innenrikssikkerhet på Capitol Hill i Washington, torsdag 11. desember 2025. Foto: Mark Schiefelbein / AP / NTB

    USAs nasjonale kontraterrorsjef sier opp på grunn av Iran-krigen

    Direktøren for USAs nasjonale kontraterrorsenter har sagt opp jobben på grunn av den amerikansk-israelske krigen mot Iran.

    – Jeg kan ikke med god samvittighet støtte den pågående krigen i Iran. Iran utgjorde ingen umiddelbar trussel mot vårt land, og det er klart at vi startet denne krigen på grunn av press fra Israel og dets mektige lobby,» skrev Joseph Kent i et brev til Trump som ble lagt ut på X.

    teaser

    i går 15:05

    USAs nasjonale kontraterrorsjef sier opp på grunn av Iran-krigen

  • NTB/Henning Carr Ekroll

    i går13:20

    Video skal vise nedskyting av drone ved USAs ambassade i Bagdad

    Video skal vise nedskyting av drone ved USAs ambassade i Bagdad

    En drone traff mandag kveld et luksushotell I Bagdad, men uten at det har ført til skader.

    Like før ble et angrep mot USAs ambassade avverget.

    Innenriksdepartementet i Irak sier at verken mennesker eller bygningen ble skadet.

    Uttalelsen sent mandag kveld kom etter at sikkerhetskilder tidligere hadde sagt at en drone hadde truffet hotellet Al-Rasheed, som ligger i den såkalte grønne sonen, et tungt bevoktet område der en rekke regjeringslokaler og USAs ambassade ligger.

    Tidligere mandag sa sikkerhe

  • Trump-rådgiver: Noen oljetankskip passerer Hormuzstredet igjen

    Frakteskip, oljetankskip og et amerikansk marinefartøy i Hormuzstredet ved Iran.

    Frakteskip, oljetankskip og et amerikansk marinefartøy i Hormuzstredet ved Iran. Foto: Altaf Qadri / AP / NTB

    Trump-rådgiver: Noen oljetankskip passerer Hormuzstredet igjen

    Oljetankskip har så smått begynt å seile gjennom Hormuzstredet igjen, ifølge Kevin Hassett, økonomisk rådgiver i Det hvite hus i USA.

    I et intervju med TV-stasjonen CNBC sier Hassett at skipene nå «drypper gjennom» stredet ved Iran.

    Trusler fra regimet i Iran har stanset mye av skipstrafikken som normalt passerer gjennom stredet. Ifølge regimet er det skip fra USA, Israel og deres allierte som ikke får lov å passere.

    Hassett sier også at han tror Iran-krigen vil være over i løpet av uker, ikke måneder.

  • FN: 45 millioner flere kan rammes av sult hvis Midtøsten-krigen varer til sommeren

    FN: 45 millioner flere kan rammes av sult hvis Midtøsten-krigen varer til sommeren

    En analyse fra Verdens matvareprogram (WFP) viser at ytterligere 45 millioner mennesker kan havne i alvorlig sult hvis Midtøsten-krigen fortsetter til juni.

    Årsaken er økning i prisene på mat, olje og fraktkostnader, sier WFPs svenske visedirektør Carl Skau.

    I dag er 319 millioner mennesker rammet av alvorlig sult.

  • Iran ber verden fordømme USAs og Israels angrep

    Iran ber verden fordømme USAs og Israels angrep

    Irans utenriksminister Abbas Araghchi ber verden fordømme USAs og Israels angrep.

    Araghchi sier til FNs generalsekretær Antoni Guterres at hindringene for skipsfarten gjennom Hormuzstredet ikke kan ses isolert fra USAs og Israels krig mot Iran.

    Han ba verdens stater og institusjoner som er opptatt av fred og sikkerhet, om å fordømme de israelsk-amerikanske angrepene på hans land.

  • Read Entire Article