Innfører «shoppestopp» til bruktmoms kuttes – straffen er 50.000 kroner til Temu

2 hours ago 1



MDGs Frøya Skjold Sjursæther tar et oppgjør med sin største klimaskam, og lover å ikke kjøpe nye klær før momsen på bruktklær kuttes, slik Arbeiderpartiet lovet i valgkampen. Klarer hun ikke det, må hun donere 50.000 kroner til Temu.

Det blir ikke mer shopping på stortingsrepresentant Frøya Skjold Sjursæther (MDG) på en stund. Foto: Marte Gundersen / Aftenposten

Publisert: 26.06.2026 12:10

En av MDGs fanesaker i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett var å gjøre det billigere å kjøpe brukte klær og dyrere å kjøpe nye.

Partiet fikk gjennomslag for utredning av tre tiltak som skal legge til rette for en mer sirkulær økonomisirkulær økonomiEt økonomisk system der produkter og materialer gjenbrukes så lenge som mulig, i stedet for å bli kastet.:

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article