Høyre-topper grilles på hemmelig sted

5 hours ago 2



Ingen avklaring ventet fra favoritten.

 Gorm Kallestad / NTB
INN TIL INTERVJU: Ine Eriksen Søreide er favoritt til å bli ny partileder i Høyre, men foreløpig er det uvisst om hun ønsker det selv. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Publisert 25.10.2025 10:57

Lørdag samles valgkomiteen i Høyre til sitt første fysiske møte etter at Erna Solberg kunngjorde sin avgang som partileder. 

Over to dager skal komiteen gjennomgå tusenvis av innspill fra partiorganisasjonen og intervjue flere mulige kandidater. Men det kan ikke ventes store nyheter allerede nå, fastslår valgkomiteens leder. 

– Nå ser vi veldig frem til å samle komitéen til et møte. Men vi går ikke inn den helgen her med noen forventninger eller krav om noen avklaring rundt spesifikke roller, sier Christian Ingebrigtsen til TV 2. 

Strengt hemmelighold 

Møtet har vært preget av mye hemmelighetskremmeri. 

For å unngå lekkasjer har verken valgkomiteens medlemmer eller kandidatene fått vite sted for møtet før kort tid før. 

Ingebrigtsen påpeker at det ikke har vært partiets poeng å holde det «veldig hemmelig»

– Ønsket våres har bare vært at både vi som komité og våre kandidater skal få anledning til å sitte litt i fred og drøfte, sier han.

– Så hvor er møte da?

– Det vi har ikke lyst å oppgi. 

Favoritten ...

Den store favoritten – og det store spenningsmomentet – er Ine Eriksen Søreide (49). 

Eriksen Søreide leder i dag Stortingets utenriks- og forsvarskomité og ble i vår også valgt inn i Høyres toppledelse som medlem av arbeidsutvalget. Hun har sagt seg villig til å snakke med valgkomiteen, men har ikke svart på om hun ønsker å bli partileder. 

Flere partikilder sier til TV 2 at det ikke er ventet noen avklaring fra Eriksen Søreide denne helgen. 

Situasjonen har skapt tvil om hva Eriksen Søreide egentlig ønsker. 

Men partikilder mener også at en viktig del av forklaringen er at Eriksen Søreide ønsker en ryddig prosess der alle deler av partiet får spilt inn sine kandidater først. 

... og de andre 

Om øvrige favoritter er følgende kjent: 

Henrik Asheim (42), som i dag er 1. nestleder i Høyre, har åpnet for å overta som partileder. Han skal inn til intervju denne helgen. 

Peter Frølich (38) har bekreftet at han er kandidat til å gå inn i ledertrioen, men han har også sagt at situasjonen hans, med to små barn i Bergen, gjør at det er vanskelig å se for seg at han skal bli partileder. Før helgen lanserte Bergen Høyre ham som kandidat. 

Ola Svenneby (28), leder i Unge Høyre, har vært ordknapp om sine ambisjoner, men har sagt seg villig til å snakke med valgkomiteen. Flere ordførere i Innlandet har lansert ham som kandidat til nestledervervet. 

Svenneby skal ikke intervjues av valgkomiteen denne helgen, men etter det TV 2 kjenner til, skal Eriksen Søreide, Asheim og Frølich alle inn. 

Read Entire Article