Kortversjonen
- Ukraina sender luftforsvarsspesialister til fronten for å fylle mannskapsmangelen i infanteriet.
- Unge frivillige lokkes med høy lønn, rentefrie boliglån og gratis utdanning etter tjenesten.
- Over 10 000 unge har meldt sin interesse siden ordningen startet for ni dager siden.
For å bøte på mannskapsmangelen har Ukraina også innført en ny ordning for å rekruttere unge frivillige mellom 18 og 24 år.
Regjeringen lokker frivillige unge med en engangsutbetaling på 1 million ukrainske hryvnja .
I tillegg tilbys de unge soldatene rentefrie boliglån og gratis utdanning etter tjenesten.
Ni dager etter at ordningen ble lansert hadde over 10.000 unge meldt sin interesse, ifølge Pravda.
Lørdag ble de første frivillige soldatene sverget inn i programmet, skriver den ukrainske hæren.
Nå er de unge soldatene en del av Ukrainas profesjonelle og stridsherdede 10. Mountain Assault Brigade
– Gutta tok et bevisst valg og beviste sin lojalitet til det ukrainske folket. I tiden fremover venter trening, prøvelser og til syvende og sist seier! skriver hæren.
Men rekrutteringen av de unge soldatene manifesterer også en lenge varslet krise i det ukrainske forsvaret.
Kritisk mangel på infanterister
For langs den 1000 kilometer lange frontlinjen sliter det ukrainske forsvaret med å fylle opp sine hardt pressede infanterienheter etter store tap.
I et desperat forsøk på å dekke tapene har det ukrainske militæret ofte overført tropper fra andre enheter, som artilleri, teknisk personell, droneoperatører, ingeniører og sanitetspersonell, til infanteriet i et forsøk på å holde frontlinjen i Donetsk-regionen, skriver Kyiv Independent.
Generalstaben i Ukrainas væpnede styrker innrømmet 14. januar at «mange områder mangler infanteri» og at det er «et nødvendig skritt» å forsterke kampbrigader med soldater fra andre grener av de væpnede styrkene.
I et intervju med det ukrainske nyhetsprogrammet TSN 19. januar innrømmet øverstkommanderende Oleksandr Syrskyj at det er behov for å dekke hullene blant mekaniserte brigader.
– Mobiliseringskapasiteten dekker dessverre ikke behovet for å fylle opp de mekaniserte brigadene, sa Ukrainas øverstkommanderende Oleksandr Syrskyj i et intervju med ukrainsk TV.
Ukrainas forsvarssjef
Men han understreket at det finnes en ordre som forbyr overføring av uerstattelig høyt kvalifisert personell som har gjennomgått opplæring og som er spesialisert på vedlikehold av fly.
Likevel har flere ukrainske medier kunnet dokumentere hvordan det ukrainske militæret overfører spesialiserte soldater fra Ukrainas luftforsvar til frontlinjen. Blant annet høyt kvalifisert personell fra luftforsvaret.
Overføringene startet i januar i år og omfatter rundt 5000–6000 soldater fra luftforsvaret, ifølge parlamentsmedlem Ruslan Gorbenko.
Gorbenko mener overføringene gir mening fordi jobben med å skyte ned droner blir mindre nødvendig etter hvert som Ukraina får mer avanserte vestlige luftvernsystemer. Han mener luftforsvarssoldater som kan skyte godt vil være nyttige på frontlinjen.
Men en soldat fra luftforsvaret advarer om at overføringene kan gjøre Ukrainas luftforsvar sårbart. Han anslår at over 1000 luftforsvarssoldater allerede er overført til infanteriet.
– Det vil bli mye vanskeligere å forsvare himmelen. Dette truer den velkoordinerte mekanismen, sier han til Kyiv Independent.
Høye tap blant overførte soldater
Ifølge flere anonyme kilder i det ukrainske luftforsvaret skal overføringene fortsette i bølger fremover, skriver avisen.
Realiteten for soldatene som overføres fra én spesialitet til en annen uten forberedelse er dyster, ifølge overlevende kamerater.
En soldat fra luftforsvaret anslår at blant dem som ble overført til infanteriet, ble rundt 40 prosent drept og 40 prosent såret i løpet av de første dagene hvis de ble sendt direkte til fronten. Noen kjemper fortsatt.
Gorbenko mener imidlertid at tapstallene blant nye rekrutter som kjemper for første gang er mye høyere enn blant luftforsvarspersonell som er vant til å håndtere skytevåpen.
– Tiden i ferd med å renne ut
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har lenge argumentert for at langtrekkende våpen som langtrekkende-raketter kan snu krigslykken, men landets virkelige problem er mangel på soldater, ikke våpen.
Det mener Gil Barndollar, forsker ved Defense Priorities.
– Ukrainas manglende evne til å mobilisere tidlig, raskt og aggressivt har nå slått tilbake på dem. Med usikker amerikansk støtte kan det nå koste Kyiv krigen, skriver Barndollar i en analyse.
Les også: Våpenhvile-forslagets skjebne kan handle om Kursk: – Negativt for Russland å bli stoppet
Defense Priorities
Barndollar påpeker hvordan den ukrainske regjeringen har aktivt motarbeidet en full mobilisering:
- Da general Valerij Zaluzjnyj ba om 500.000 flere soldater i slutten av 2023, erstattet Zelenskyj ham raskt med general Oleksandr Syrskyj.
- Regjeringen ventet også 10 måneder med å senke minimumsalderen for verneplikt fra 27 til 25 år.
- Antallet som har vervet seg har sunket drastisk siden de første månedene av fullskala invasjon: Kun 12 prosent av nye rekrutter er frivillige, ifølge forsvarsminister Rustem Umerov.
- Det har ført til en gjennomsnittsalder for ukrainske infanterister på minst 43 år, ifølge Barndollar.
Zelenskyj skrev på X i desember at «prioriteten bør være å redde liv, ikke å verve yngre soldater».
– Hvis Ukraina skal redde sin forverrede militære situasjon og avslutte krigen på rimelig gunstige vilkår, er tiden i ferd med å renne ut for å få flere og bedre menn i uniform.