Har du mistet oversikt? Dette er det viktigste du må vite om krigen mellom USA, Israel og Iran

1 hour ago 1



Lørdag morgen kom de første meldingene om at USA og Israel har startet bombingen av Iran. Dette er de viktigste hendelsene fra de siste døgnene.

Det er skjedd mye i konflikten mellom Iran, Israel og USA. Aftenposten har forsøkt å oppsummere de viktigste hendelsene. Foto: AP

Publisert: 01.03.2026 20:38

USAs president Donald Trump har lenge truet med et amerikansk angrep mot Iran. Imens har verden holdt pusten.

Men på morgenkvisten lørdag kom de første meldingene om at Israel hadde angrepet Irans hovedstad Teheran. Kort tid etter kunngjorde Trump at USA deltar i angrepene.

Utenriksminister Espen Barth Eide sier at angrepene ikke er i tråd med folkerettenfolkerettenFolkerett er et selvstendig rettssystem som gjelder globalt, uavhengig av nasjonale lover. Folkeretten inneholder i dag regler om blant annet menneskerettigheter, fred og væpnede konflikter. Folkeretten slår fast at det ikke er lov å gå til angrepskrig. KIlde: SNL.

Situasjonen har vært uoversiktlig og i stadig endring gjennom helgen.

I denne artikkelen har vi forsøkt å samle trådene.

Obs: Dette er en krig der det stadig kommer nye oppdateringer. Du kan bli oppdatert fortløpende i Aftenpostens livestudio om krigen.

Foto: Matt Rourke / AP

Foto: SOCIAL MEDIA / Reuters

I januar i år la Trump ut en melding på Truth Social om at «hjelpen er på vei» til Iran.

Siden slutten av desember har det pågått store demonstrasjoner mot Irans regime og en skakkjørt økonomi. Magasinet Time melder at rundt 30.000 mennesker kan ha ha blitt drept da regimet slo ned demonstrasjonene.

USA og Iran startet atomforhandlinger i februar. USA ønsker å begrense Irans atomprogram, mens Iran avviser at de utvikler atomvåpen. Israel og USA angrep flere iranske atomanlegg sommeren 2025.

Dagen før Israel og USA gikk til angrep, meldte meklingslandet Oman at det er skjedd et gjennombrudd i atomforhandlingene.

Men gjennombruddene så altså ikke ut til å stemme. Lørdag morgen klokken 07 kom de første meldingene om at USA og Israel hadde begynt omfattende angrep på Iran.

«Operation Epic Fury»

Trump har bedt de iranske styrkene om å legge ned våpnene og oppfordret befolkningen til å bidra med å styrte regimet. Det sa han i en videotale lørdag:

Iranske medier har opplyst at angrepene er landsomfattende. Rundt 24 av Irans 31 provinser er rammet, ifølge BBC.

USA har døpt angrepene «Operation Epic Fury». Angrepene skjedde med luft- og sjøstyrker, sa en amerikansk tjenestemann til Reuters.

Trump har sagt at målet er å tilintetgjøre Irans atomanlegg og kaller det et «forebyggende angrep».

Israels president Benjamin Netanyahu sier på sin side at de har angrepet for å fjerne den «eksistensielle trusselen som terroristregimet Iran utgjør».

Steder i Iran som angivelig ble rammet lørdag inkluderer anlegg tilhørende Den islamske revolusjonsgarden (IRGC), luftforsvarskapasiteter, utskytningssteder for missiler og droner, samt militære flyplasser.

Røyk stiger over Teheran etter angrep

Det israelske forsvaret (IDF) opplyste at rundt 200 jagerfly hadde deltatt i et «omfattende angrep mot missilsystemene og luftforsvarssystemene» i det vestlige og sentrale Iran, ifølge BBC.

Eksperter Aftenposten har pratet med, sier at er uklart hva USA egentlig forsøker å oppnå med angrepene. Kun en av fire amerikanere støtter angrepene mot Iran, ifølge meningsmåling fra Ipsos.

Bølger av angrep

Etter angrepene mot Iran, gikk det ikke lang tid før regimet svarte. De skjøt missiler og sendte droner med eksplosiver mot Israel og andre land i regionen.

Oppsummert i et kart, ser det omtrent slik ut søndag:

En militærbase i Bahrain ble utsatt for et rakettangrep av Iran. Saudi-Arabia, De forente arabiske emirater, Qatar, Jordan og Kuwait – som alle huser amerikanske baser – er også blitt utsatt for angrep, og har skutt ned raketter i sine luftrom.

Bare Emiratene alene opplyser at Iran har sendt 700 droner og missiler mot landet siden lørdag.

Det er bare 150 kilometer fra Dubai til Iran.

En av dronene traff et luksushotel i byen, som er svært populær blant turister.

Her blir luksushotellet i Dubai truffet

Det er foreløpig ikke bekreftet hvor mange mennesker som totalt er drept, men i Iran er det rapportert om et hundretall døde.

Blant disse er 165 ofre etter et angrep mot en jenteskole.

165 mennesker, mange barn, er rapport drept etter et angrep mot en jenteskole i Minab i Iran. USA og Israel har ikke svart på hvem som sto bak. Foto: Abbas Zakeri/Mehr News/WANA / Reuters / NTB

Irans øverste leder er drept

Søndag bekreftet Irans myndigheter at den øverste lederen, ayatolla Ali Khamenei (86), er drept. Han hadde vært Irans øverste leder siden 1989.

Donald Trump sier at 48 iranske ledere er drept i angrepene. Iransk TV bekrefter at forsvarsminister Aziz Nasirzadeh og forsvarssjef Abdol Rahim Mousavi er blant disse.

Iran er et land med over 90 millioner innbyggere som består av ulike folkegrupper og flere religiøse og etniske minoriteter, med mange motstridende interesser. Dette gjør også at den iranske opposisjonen er svært fragmentert. Du kan lese mer inngående om det her.

Ayatolla Ali Khamenei ble drept i helgens angrep. Han har styrt Iran med jernhånd i 36 år. Foto: Office of the Iranian Supreme Leader / Reuters

Flykaos og nordmenn som sitter fast

Krigen har hatt omfattende innvirkning på verdens flytrafikk. En rekke internasjonale flyselskaper har innstilt tusenvis av flyvninger til og fra destinasjoner i Midtøsten.

Flyplassene i Dubai og Abu Dhabi er truffet av raketter eller deler av nedskutte raketter. Flyplassen i Dubain er blant verdens travleste med anslagsvis 250.000 daglige passasjerer i snitt.

Flere tusen nordmenn sitter fast i land i Midtøsten som følge av krigshandlingene ifølge UD, som har satt ned en krisestab. UD fraråder nå reiser til de fleste land i Midtøsten.

Irans Revolusjonsgarde advarer også skip mot å seile gjennom det viktige Hormuzstredet.Hormuzstredet.Forbinder Omanbukta med Persiabukta. Hormuzstredet er en sentral sjørute for verdens oljetransport. En oljetanker synker etter at den ble truffet i et forsøk på å «ulovlig» seile gjennom Hormuzstredet, ifølge statlig TV i Iran.

Tre tankskip er blitt angrepet av Iran så langt.

Stredet er svært viktig for oljeeksport, og det er ventet at situasjonen vil føre til en kraftig vekst i oljeprisen når markedene åpret mandag.

Aftenposten møtte flere nordmenn som fryktet for at reisene deres ville ryke på grunn av stengingen av flere flyplasser i Midtøsten. Foto: Tomm W. Christiansen / Aftenposten

Veien videre

Hva som vil skje fremover, er fremdeles uklart. Men det er særlig noen hovedpunkter som blir viktige den kommende tiden:

  1. Hvem blir Irans nye toppleder? Etter Khameneis død er det uvisst hvem som tar over som landets øverste leder. Men foreløpig er det klart at et av de geistlige medlemmene av VokterrådetVokterrådetVokterrådet er et mektig organ i Iran som består av geistlige og jurister. Det har myndighet til å godkjenne kandidater til valg og kan også blokkere lover som de mener er i strid med islamsk lov eller grunnloven., Alireza Arafi, sjefen for rettsvesenet, Gholam-Hossein Mohseni-Eje'i, og president Masoud Pezeshkian skal sitte i et midlertidig lederskapsråd mens det arbeides med å finne en permanent arvtager.
  2. Faller regimet? Trump oppfordret Irans sivilbefolkning til å ta til gatene for å velte regimet. En ekspert Aftenposten har pratet med, sier at det er lite sannsynlig at demonstranter vil få veltet regimet, og at den iranske opposisjonen er fragmentert og uorganisert.
  3. Kommende angrepsbølger. Trump varsler at angrepene mot Iran vil fortsette, men advarer Iran mot å svare på dem. Israels statsminister sier at de vil gjennomføre stadig voldsommere angrep. Ifølge Omans UD skal Irans utenriksminister Abbas Araghchi ha sagt at han er åpen for seriøse initiativer for å trappe ned konflikten, og Trump sier at Irans president Masoud Pezeshkian sa at det er landets legitime plikt og rett å gjengjelde drapet på Khamenei. Allerede søndag kveld er det kommet meldinger om flere angrep i Teheran.

Kilder: BBC, NTB, AFP, TT, Haaretz, AP

Read Entire Article