Gukild og Northug før Marcialonga: – Målet mitt er å peake som skiløper

3 hours ago 1



– Det er rammene rundt hele løpet. Løypa vi går i, publikummet og spenningen før start. De har skapt noe som gjør at det attraktivt for mange å komme ned hit og gå løpet, sier Petter Northug Jr. til NRK.

Still dine spørsmål til Simen Østensen nederst i artikkelen!

en person med hatt

SVARER PÅ DINE SPØRSMÅL: NRK-ekspert Simen Østensen.

Foto: Cornelius Poppe / NTB

Store snøfiller laver ned idet privatsatsingen i hans regi er ferdig med en treningstur i deler av den 70 kilometer lange løypa.

«Ett av mine to høydepunkt i løpet av sesongen», utbryter trønderen.

– Og det andre?

– Vasaloppet, selvfølgelig. Det er to lange skirenn, men jeg ser mest fram imot de to, begrunner han.

Gukilds mål er å peake

Blant drøye 6500 deltakerne i Marcialonga, står flere kjente navn. En av dem er Northugs lagkamerat, Emil Gukild.

– Formen min er så god som den aldri har vært før. Jeg er jo en vanlig fyr som begynte å gå på ski i voksen alder. Etter at jeg ble tatt under vingene til Petter her, så har jeg peaka, sier Gukild.

Petter Northug og Emil Gukild

HUMØRET PÅ TOPP: Dette ble responsen etter at Petter Northug ble spurt om Emil Gukild kunne forsvare en plass blant de 100 beste herrene.

Foto: Jørn Tveter / NRK

Han forteller at skikongen fra Mosvika har bidratt til å «bremse han ned i perioder med overtenning».

– Han har lært meg å trene mye, men klokt. Hvis det bare hadde handla om å trene hardest og mest, da hadde det vært lett å bli best.

– Hva er målsettinga di?

– Målet mitt er å peake som skiløper. Som Petter og meg snakka om i går; jeg ble nummer 245 blant herrene i fjor, så vi sier at topp 200 er realistisk.

Northug sikter mot bakken

Føremelding er viktig selv for et renn der de aller fleste kommer til å stake seg fra start til mål.

Se intervju med Silje Nordnes og Anders Aukland fra Skiklubben dagen før start:

Silje Nordnes og Anders Aukland fra podkasten Skiklubben før Marcialonga 2026.

De siste meldingene tyder på snø i Canazei og regn nede i dalen. Søndag morgen melder NRKs reporter i Italia om et skikkelig møkkavær på start.

– Det har kommet et voldsomt snøvær i målområdet, og det skal fortsette hele dagen. Og det kan slå over til regn mot slutten, rapporterer NRKs journalist Morten Stenberg fra Moena.

Løpet går videre opp til Canazei, snur og ender i Cavalese. Den store finalen går opp «Cascata-bakken», med bratt stigning de siste kilometerne opp til mål.

– Min målsetting er å være med hovedfeltet inn i bakken. Der vet jeg det blir tøft for meg, men det er målet mitt, sier Northug åpenhjertig.

– Det er offensivt av Northug, det, melder NRKs ekspert, Simen Østensen.

– Nå er det meldt mye nedbør, og da kommer det til å gå roligere i front. Så det er lettere å henge. Men blir det høy fart, tror jeg det blir vanskelig. Det går ofte fort fra Molina og opp til bunnen av bakken, legger han til.

– Da er det mange som har brutt

Ambisjonene er kanskje hakket høyere for «supermosjonist» Gukild denne gangen.

– Topp 150 er drømmen, innrømmer Gukild.

Ski Classics Marcialonga

SOL OG 36.-PLASS: Ble fasit for Northug i 2023.

Foto: Geir Olsen / NTB

– Jeg synes jeg har lest noe om topp 100, jeg?

– Nei, det. Da må det være fake news. Hvis det skal bli topp 100, da skal det slutte å snø og alt skal fryse til is i morra.

Her er det heller ikke mye backing å hente fra Northug:

– 150? Nei, da er det mange som har brutt, sier han før han og Gukild bryter ut i latter.

– Jeg sa til Emil at jeg mente at topp 150 kunne være realistisk. Topp 100 klarer han ikke, melder Østensen.

Dette er noen av favorittene foran søndagens NRK-sendte Marcialonga: Svenske Alvar Myhlback, Amund Riege (sammenalgtleder i Ski Classics-cupen), Kasper Stadaas, Andreas Nygaard, Johan og Amund Hoel.

Publisert 25.01.2026, kl. 07.31 Oppdatert 25.01.2026, kl. 07.52

Read Entire Article