-
Bekymret for torsken som ikke kommer
Elisabeth Mikalsen, ordfører i Røst kommune, er svært bekymret for utviklingen rundt fiskerinæringen.
Lofotfisket har stupt de siste årene. I toppåret i 2014 ble det landet rundt 70.000 tonn torsk i Lofoten og Salten. Så langt i år er det landet litt i underkant av 7000 tonn.
Lite fisk gjør at næringen på land, som skal ta imot fisken og bearbeide den, får lite å gjøre.
I en kronikk i Lofotposten skriver Mikalsen at hun nå krever politiske grep for å sørge for at fiskerinæringen på land overlevere denne krisen.
Hun ønsker nye regler og nye ordninger som sikrer at fisk blir levert langs hele kysten.
– Når politikken over tid trekker aktivitet bort fra områder som Lofoten, er ikke det tilfeldig. Det er et resultat av politiske valg – og da må det også være mulig å gjøre politiske justeringer, skriver hun.
Blant annet foreslår Mikalsen å fremskynde ferskfiskordningen i Lofoten og Vesterålen.
Ordningen gjør det mulig for de minste båtene å fiske mer torsk enn de har kvote for, mot at de fisker og leverer andre arter samtidig. Formålet er å sikre at fiskeindustrien på land har tilgang på fersk fisk, og da særlig torsk, også utenfor de store sesongtoppene.
Ordningen starter opprinnelig i slutten av juni, men Mikalsen foreslår at den skal gjelde allerede i april i Lofoten og Vesterålen.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr -
Sterk vind har gitt flere fly problemer
Onsdag formiddag fikk et Widerøe-fly fra Bodø utfordringer med turbulens på vei til Mo i Rana, og måtte returnere til Bodø, skriver Avisa Nordland.
Senere på dagen fikk et Norwegian fly på vei fra Oslo til Evenes lufthavn utfordringer, og måte gjøre flere forsøk før de fikk landet.
Årsaken var sterk vind, med orkan styrke i kastene, skriver Fremover.
Også Norwegians flygning fra Gran Canaria måtte prøve flere ganger før de klarte å lande på Evenes, skriver avisen.
Foto: Bjarte Johannesen / Bjarte Johannesen/NRK -
Rykket ut til voldshendelse i Vesterålen
Politiet melder om at de har rykket ut til en adresse på Myre etter melding om en voldshendelse.
Det skal ikke være snakk om en alvorlig hendelse, men det er fremdeles dårlig stemning på stedet, ifølge politiet.
-
Fly fra Bodø til Mo i Rana måtte snu
Et Widerøe-fly fra Bodø til Mo i Rana returnerte til Bodø igjen tirsdag formiddag, melder Avisa Nordland.
Årsaken var turbulens, opplyser pressekontakt Satha Sejoohn Sritharan i Widerøe til avisen. Flyet er nå til undersøking.
Widerøe har satt opp en ny avgang klokken 12. Det er ventet å lande i Mo i Rana 12.44, ifølge Avinors nettsider.
-
Avisa Nordland: Kyststi i Bodø kostet over 100 millioner mer enn antatt
Høsten 2025 sto den nye kyststien mellom Bodøsjøen og Mørkvedmarka klar.
Stien ble mye dyrere enn kommunen hadde sett for seg, skriver Avisa Nordland.
Kontraktsummen var egentlig på 119 millioner kroner ekskludert moms, men nå har entreprenør Roald Madsen AS levert en regning til Bodø kommune på 273 millioner kroner inkludert moms.
I fakturaen er det også en post for «endringer» på 118 millioner kroner inkludert moms.
Bodø kommune har ikke svart på avisens spørsmål og begrunner det med ferieavvikling. Roald Madsen ønsker ikke å uttale seg.
-
Betydelig skredfare i Nordland: Røde Kors ber folk holde seg i lavlandet
Onsdag er skredvarslet for Nordland på faregrad tre, som bvetyr at det er betydelig snøsrkedfare i hele fylket.
– Vi er klare og har 33 korps om det skulle skje noe. Det har vært rolig så langt i påsken, sier Kristian Jørgen Rasmussen, beredskapsansvarlig i Nordland Røde Kors, på God morgen Nordland.
Røde Kors anbefaler folk i Lofoten om å holde seg i lavlandet.
Rasmussen råder også folk om å holde seg til tråkkete skilyper.
– Skredene kan utløses av seg selv, og du trenger ikke å være i nærheten for at de oppstår.
– Hvordan er forholdene i resten av Nordland?
– Våre skredgrupper i Narvik, Beiarn og Rana melder om fint føret oppe på fjellet. Men på vannene er det fare for overvann. Det går fint om morgenen, men utover dagen begynner å trå igjennom.
Foto: Den Norske Turistforening -
Glimt-spiller lånt ut til finsk fotball
Glimts nigerianske spiss Gift Sunday er lånt ut til FC KTP i Finland. Det skriver Avisa Nordland, som viser til NFFs overgangsregister.
Klubben spiller i finsk 1. divisjon.
På høsten i fjor var 20-åringen på utlån i Oslo-klubben Skeid. Der spilte han ti kamper i 1. divisjon og en kamp i NM uten å score mål. Tidligere i sesongen var han på utlån i Start, heller ikke det ble en suksess.
Sunday har til gode å debuttere for Glimt sitt A-lag, men har notert seg for ti kamper og fire mål for Bodø/Glimt 2.
-
Uvær rammer båttrafikken i Nordland
Det mest trafikkferte fergesambandet i Nordland, Lødingen-Bognes på E6, er kansellert grunnet dårlig vær og høy sjø.
Det melder Reis Nordland i en trafikkmelding på sine nettsider.
– Dette varslet gjelder fra kl 0800 og inntil videre. Vi beklager.
Avgangen mellom Svolvær og Bodø med hurtigbåten Nex 2 utgår også på grunn av det dårlige været.
Det samme gjelder for fergen mellom Bodø, Værøy, Røst og Moskenes, samt hurtigbåten mellom Evenes og Kjeldebotn.
-
Sterk vind kan stenge Saltfjellet
I en trafikkmelding skriver Statens vegvesen at det er fare for at E6 over Saltfjellet vil bli stengt i løpet av dagen.
Årsaken er sterk vind.
– Redusert sikt, fare for fokkskavler, melder vegvesenet.
Værforholdene gjør også at
Meteorologisk institutt har ute et gult farevarsel for kraftig vind i Salten onsdag.
Foto: Statens vegvesen -
Lurøy troner øverst på restskatt-toppen
Skattebetalere i Lurøy er på landstoppen i baksmell for 2025, skriver Helgelands Blad.
I snitt må hver skatteyter i Lurøy ut med 213.576 kroner i restskatt, viser en oversikt fra Skatteetaten.
Ifølge avisen er hovedgrunnen at mange av innbyggerne har tjent godt på salget av oppdrettsselskapet Nova Sea, som ble solgt til Mowi like før jul i 2024 for 7,4 milliarder kroner.
Bedriften startet opp på Lovund i Lurøy, og mange av kommunens innbyggere eide aksjer i Nova Sea.
Flere av innbyggerne i kommunene på Helgelandskysten har også trolig kommet godt ut av det store salget, ifølge Helgelands Blad.
På Træna hadde hver skatteyter i snitt 162.144 kroner i baksmell, mens i Vevelstad må hver innbygger i snitt betalte tilbake 114.548 kroner til Skatteetaten.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr -
Høgh scoret sitt første landslagsmål da VM-drømmen ble knust
Godt inn i ekstraomgangene dukket Glimt-spiss Kasper Høgh opp og stanget inn 2–2 for Danmark mot Tsjekkia i Praha tirsdag kveld.
25-åringens første landslagsscoring holdt liv i danskenes drøm om å spille VM i Nord-Amerika til sommeren. Men i straffesparkkonkurransen var det tsjekkerne som trakk det lengste strået.
Det skjedde etter at både Rasmus Højlund, Anders Dreyer og Mathias Jensen bommet på sine straffespark.
Dermed går årets VM uten Danmark og Kasper Høgh.
Foto: MICHAL CIZEK / AFP,NTB -
Flere farevarsler de kommende dagene
Varsom.no har endret varselet for snøskredfare de kommende dagene.
I hele Nordland meldes det om faregrad 3, betydelig snøskredfare onsdag.
I Ofoten advarer de i tillegg mot store, naturlig utløste skred.
Yr.no varsler også om fare for kraftige vindkast på opp mot 30 meter i sekundet i Ofoten i dagene som kommer, gult farevarsel.
Også i Salten, Lofoten og Vesterålen er det satt gult farevarsel for kraftig vind.
På Helgeland meldes det om fare for kraftig snøfokk i indre strøk og på fjellovergangene.
Foto: NTB -
Flere kjørte for fort i Salten
Politiet har avholdt promillekontroll og fartskontroll på Rv 80 i Valnesfjord i Fauske kommune i kveld.
45 kjøretøy ble kontrollert, og ni forenklede forelegg ble skrevet ut for høy fart.
Høyeste hastighet ble målt til 109 km/t i 80-sonen, melder politiet.
-
Flyplassen er mørklagt – passasjerene må ta buss
Andøya lufthavn sliter med lysene på rullebanen tirsdag, skriver Bladet Vesterålen.
Problemene oppsto mandag kveld, og førte til full stans i trafikken.
Widerøes fly fra Tromsø via Evenes som skulle lande tirsdag kveld er dermed kansellert.
Passasjerene blir i stedet fraktet til Andenes med buss.
Lufthavnsjef Endre Adolfsen Dahler forteller til Bladet Vesterålen at de jobber med å løse utfordringene.
Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK -
Eneste Glimt-spiller fra start
Fredrik Bjørkan er eneste Glimt-spiller fra start når Norge tar imot Sveits på Ullevaal tirsdag.
Patrick Berg, Jens Petter Hauge og Odin Bjørtuft starter på benken. Det samme gjør bodøværingen Andreas Schjelderup.
Kampen kan du følge her fra klokken 18.00.
Foto: Per-Magne Steen / NRK -
Krever at regjeringen tar grep etter bussbrannen på E6
– Vi kan ikke godta at E6 er vår eneste vei, sier ordførere i Hamarøy kommune, Britt Kristoffersen Løksa til Avisa Nordland.
I forrige uke ble E6 gjennom Sørfold stengt etter at en russebuss begynte å brenne i Raudhammartunnelen.
Lenge trodde man at E6 ville bli stengt i rundt to uker, noe som i praksis ville delt Norge i to, og ført til enorme omkjøringer.
Heldigvis ble tunnelen åpnet i løpet av et døgn. men ordfører Løksa mener brannen er en påminnelse om hvor sårbart dagens samferdselstilbud er.
– Dette kunne blitt langvarig og skapt større utfordringer. Det er derfor ingen tvil om at denne hendelsen må bli en kraftig vekker for regjeringen og Stortinget. Vi kan ikke akseptere den store sårbarheten vi er utsatt for hele tiden, sier Løksa til AN.
Kommunen ønsker blant annet at Nord-Norge-banen bygges ut fra Fauske og nordover, og at fergesambandet Skutvik-Skrova-Svolvær tas tilbake som riksfergesamband.
Foto: Nordland politidistrikt -
3,8 millioner til alt fra black metal til opera
Fylkesråd for kultur i Nordland, Arne Ivar Mikalsen, mener mye tyder på at kulturlivet blomstrer.
Gjennom ordningen regionale kulturfond deles nesten 1,8 millioner fra staten og vel 2 millioner fra fylkeskommunen ut til kultuprosjekter i fylket.
Totalt kom det inn 107 søknader. Av disse møtte 55 kriteriene i de forskjellige ordningene. Den samlede søknadssummen var på rundt 11.600.000 kroner.
– Vi skulle selvsagt gjerne kunnet dele ut mer, men jeg er glad for at vi kan støtte så mange og så vidt forskjellige prosjekter fra hele fylket, sier Mikalsen i en pressemelding.
Foto: Adrian Svendsen Bensvik -
Meteorologisk institutt: – Onsdag er ikke dagen å legge ut på fisketur i nord
Det ventes liten til full storm, og bølger med signifikant bølgehøyde på 6–8 meter utenfor kysten av Vesterålen og Troms på onsdag.
Det melder Meteorologisk institutt.
– Onsdag er ikke dagen å legge ut på fisketur i Nord-Norge, skriver meteorologene i en melding.
– Bruk gjerne dagen i dag til å sikre båten.
-
Dansk avis om Brynhildsen-overgangen: «Konge deal» for Midtjylland
Ola Brynhildsen er detaljer unna å bli Bodø/Glimt-spiller. Mandag landet han i Bodø og tirsdag er det ventet at overgangen går i boks.
Danske Tipsbladet skriver at FC Midtjylland nå har gjort en «konge deal» med Bodø/Glimt.
Ifølge avisen betaler Glimt 22,5 millioner norske kroner rett i lomma til den danske klubben. Kravet fra danskene skal tidligere ha vært på 35 millioner kroner.
Men Midtjylland kan tjene godt på bonuser. Videresalgsklausulen skal være på 20 prosent. I tillegg skal avtalen inneholde lett oppnåelige bonuser som gjør at totalsummen kan ende på 45 millioner norske kroner.
– Alt i alt er det en særdeles god avtale for en spiller som knapt har slått til i FC Midtjylland, eller som var tiltenkt en stor rolle, skriver avisen.
Det norske overgangsvinduet stenger tirsdag ved midnatt.
Foto: Thomas Fredrik Kristensen / NRK -
100 skader under Cold Response
Forsvaret har fått inn drøyt 100 saker om skader på natur og infrastruktur under Nato-øvelsen Cold Response.
Det meste har dreid seg om skader på utmark, som følge av bløtt underlag og smeltende snø, skriver Forsvarets forum.
Miljøvernoffiser Marianne Bø sier at de også har fått meldinger om at soldater har puttet avfall i sivile containere eller bare forlatt det.
Spilles av
Det fine året 2025
Neste






















English (US)