To gardister og to festdeltakere har torsdag forklart seg og fått spørsmål om et nachspiel på Skaugum i desember 2018.
Marius Borg Høiby er tiltalt for voldtekt uten samleie denne dagen, klokken 07.17 om morgenen.
Retten har sett fire filmer og ti stillbilder fra klokken 07.12 til 07.17 som Høiby skal ha filmet. Påtalemyndigheten mener de beviser voldtekt.
Høiby nekter for anklagene om voldtekt på Skaugum, og sier han ikke husker å ha filmet videoene.
Gardister snakket med kvinnen
Det var en kvinnelig gardist som tok imot deltakerne på nachspielet da de ankom Skaugum.
– Det virket som stemningen var ganske god, egentlig. Jeg vil ikke si at folk var superfulle, men gode i gassen, sier hun i retten.
Gardisten sier hun snakket litt med den fornærmede kvinnen på vei inn. Hun sier hun var «skikkelig søt og hyggelig». Kvinnen lurte også på om gardisten hadde det bra i kulda.
Både tiltalte Marius Borg Høiby, etterforskere, festdeltakere og gardister har vitnet i dag.
Foto: Ismail Burak Akkan / NRKGardisten ble bedt om å vurdere beruselsesgraden til den fornærmede kvinnen.
– Som sagt, ikke veldig beruset, ikke helt edru. Så kanskje en mellomting. Var fullt i stand til å stå på egne bein og bevege seg fritt, sier vitnet.
Kvinnen spurte også om hun kunne holde våpenet, forklarer gardisten i retten.
– Hun syntes det var veldig kult at det var en jente som var gardist, sier kvinnen, og sier at den fornærmede åpenbart ikke fikk lov til å holde våpenet.
Kvinnen gikk av vakt og byttet med en annen kvinnelig gardist på et tidspunkt på natten.
Snakket i 10–15 minutter
Den andre gardisten forklarte at Høiby kom ut med en kvinne og sa at han hadde bestilt taxi som skulle komme til hennes post.
Ifølge gardisten ga Høiby og den fornærmede hverandre en klem før Høiby gikk inn. Kvinnen gikk så til gardisten, og ble stående og snakke med henne i 10–15 minutter, ifølge gardisten.
På et tidspunkt skal taxien ha kjørt feil. Gardisten sier hun foreslo for den fornærmede at hun skulle gå inn igjen så de kunne tilkalle taxien på nytt.
– Men da sier hun at hun ikke ville gå inn igjen og at det var litt, ikke skummelt, men det var litt sånn, det ville hun ikke, sier gardisten.
Gardisten anslår at det gikk 10 minutter før taxien kom tilbake. Kvinnen setter seg så inn, ifølge gardisten.
– Så stopper taxien, og hun ruller ned vinduet og sier «takk for den fine samtalen». Og så kjører hun av gårde, ifølge gardisten.
«Positiv og blid»
Gardisten sier at hun ikke la merke til eller tenkte over beruselsesgraden til kvinnen.
Hun sier Høiby var positiv og blid og så på kvinnen mens han snakket med henne. Han holdt armen rundt henne.
– Jeg oppfattet det som at de var glade i hverandre og hadde hatt en fin kveld eller natt. De var veldig fnisete med hverandre.
Den tidligere gardisten får flere spørsmål om stemningen.
– Det virket bare som de hadde et fint forhold. Jeg husker jeg tenkte det var intimt, flørting.
Spørsmål om rus
Et av de sentrale spørsmålene er beruselsesgraden til den fornærmede kvinnen. Hun har i retten sagt at hun tror hun må ha blitt dopet ned.
– Aldri dopet ned noen, svarte Høiby på beskyldningene.
Neddoping er ikke en del av tiltalen mot Høiby, og forsvarerne hans sier det ikke er noe som tilsier at kvinnen ble dopet ned.
Men Høiby er tiltalt for voldtekt uten samleie. Politiet mener kvinnen var ute av stand til å motsette seg handlingen fordi hun ikke var våken. På grunn av søvn og/eller beruselse, ifølge tiltalen.
Høiby fikk flere spørsmål om hvorvidt han kjenner til rusmidler som kan brukes til neddoping. Høiby svarer ja, at dette var tema i avhør, og at han ble veldig irritert over dette da.
– Men du mener altså at du ikke har brukt det til å dope ned hverken NN (kvinnen fornærmet i 2018-saken) eller noen andre, oppfatter jeg er din mening, sier Henriksbø.
– Aldri dopet ned noen, noen gang, svarer Høiby.
Elden: Passer bra
John Christian Elden er bistandsadvokat for kvinnen som er fornærmet i Skaugum-saken. Han mener gardistens forklaring passer bra med kvinnens.
Elden sier man ser av videoene at Høiby er aktiv og at kvinnen ikke er det. Elden sier man ikke vet om det er på grunn av neddoping, alkohol, søvn eller andre ting.
Bistandsadvokat John Christian Elden, flankert av politiadvokat Andreas Kruszewski og bistandsadvokat Heidi Reisvang. Til høyre statsadvokat Sturla Henriksbø.
Foto: Ismail Burak Akkan / NRKPolitiet mener voldtekten skjedde klokken 07.17 ifølge tiltalen. Taxituren til den fornærmede kvinnen er registrert startet 07.33.
– Klienten din sa at hun tror 100 prosent hun er blitt dopet ned. Hvordan vurderer du den teorien opp mot at gardisten forklarer at hun få minutter senere står oppreist og fører en samtale?
– Det er jo høyst trolig at det kan være tilfelle. Det kommer an på om han har dopet henne ned, hvor lenge det virker, hvilken virkning det har. Men det er en teori. Hun kan ikke bevise dette. Det er syv år etterpå at hun blir gjort kjent med at hun er utsatt for et overgrep, sier Elden til NRK.
Forsvarer: Av interesse
Høibys forsvarer, Petar Sekulic, sier gardistenes forklaringer om Høiby og kvinnen er interessante.
– Både deres tilstand, men også tidspunktet for når gardisten hadde kontakt med dem. Betydningen av det og vektingen av det kommer vi tilbake til i prosedyrene, sier Sekulic til NRK.
Forsvarer Petar Sekulic.
Foto: Ismail Burak Akkan / NRKStatsadvokat Sturla Henriksbø mener opplysningene fra gardistene passer med både Høibys og kvinnens forklaringer:
– At det hadde vært en gjensidig og hyggelig stemning mellom dem på nachspielet. Og så har jo det påståtte overgrepet skjedd mens fornærmede sov og var uvitende om det, sier Henriksbø til NRK.
Statsadvokat og aktor Sturla Henriksbø.
Foto: Ismail Burak Akkan / NRKFestdeltakere vitnet
Flere av deltakerne på nachspielet på Skaugum vitnet i retten torsdag.
To kvinner sier de ikke hadde kjennskap til Høiby eller den fornærmede i saken før dette nachspielet.
En av kvinnene sier det var «et helt vanlig nachspiel hvor vi satt og drakk». Hun husker ikke at det var narkotiske stoffer der, og sier det føltes som at alle var på samme plan. «Alle var nok godt beruset, men oppegående», sier hun.
Den andre kvinnen sier også at det ikke var noe spesielt. Folk sosialisert og satt og pratet i grupper.
Høstbilde av eiendommen på Skaugum tatt i 2024.
Foto: NTBEn av kvinnene konfronteres av forsvaret på at hun i tidligere avhør har forklart at «folk var ganske fulle og oppførte seg som idioter» på nachspielet.
Hun sier i retten i dag at dette ble sagt før hun skjønte at det var en straffesak. Kvinnen sier hun på dette tidspunktet trodde at politiet kartla hendelser. Hun ønsker å uttale seg mer forsiktig nå for å være sikker på at hun ikke sier noe feil.
Hun sier også at forklaringen var farget av at hun var irritert og egentlig bare ville hjem fra dette nachspielet.
Publisert 05.02.2026, kl. 15.28 Oppdatert 05.02.2026, kl. 15.54













English (US)