– Hvis Senterpartiet stemmer for Høyres forslag og tvinger regjeringen til å lage et stort hull i årets statsbudsjett, så er det et åpenbart brudd på budsjettavtalen, sier MDG-nestleder Ingrid Liland.
– Akkurat nå foregår det et kappløp mot bunnen om å svekke klimapolitikken på Stortinget. Det er uaktuelt for MDG å gå med på et revidert nasjonalbudsjett med svekket klimapolitikk, sier Liland, som også er partiets finanspolitiske talsperson.
MDGs Ingrid Liland avviser å røre budsjettavtalen fra desember i fjor.
Foto: Marius Revold / NRKKrigen i Iran har sendt oljeprisen til himmels. Det har også umiddelbart ført til høyere bensin- og dieselpriser her til lands. I går kostet 1 liter diesel over 30 kroner flere steder i landet.
Og nå er dramaet om pumpeprisen er i ferd med å spisse seg til på Stortinget.
KrF og Frp har allerede levert forslag om midlertidige kutt i bensin- og dieselavgiftene. I dag gjorde Høyre det samme.
Vil ikke svare
Også Senterpartiet krever hastegrep for billigere bensin og diesel. Sp er på vippen i Stortinget og kan altså sikre flertall for dette ved å stemme sammen med partiene til høyre,
Men budsjettavtalen som ble inngått mellom Ap-regjeringen, Rødt, MDG, Sp og SV i fjor høst slår fast at den ikke skal endres uten at alle de fem partiene er enige om dette. Konkret står det i avtalen:
«Gjennom inngåelse av denne avtalen forplikter partiene seg til å stemme for enigheten om statsbudsjettet for 2026 og ikke danne noen andre flertall i forbindelse med statsbudsjettbehandlingen eller andre vedtak som har vesentlige budsjettmessige konsekvenser i 2026 utover avtalt budsjettenighet.»
MDG, Rødt, Arbeiderpartiet, SV og Senterpartiet ble enige om en budsjettavtale i desember i fjor.
Foto: Heiko Junge / NTBNRK møtte Vedum til intervju om saken i formiddag. Da ville han ikke avklare om Sp vil stemme sammen med Høyre og de andre borgerlige partiene:
– Er du åpen for å gjøre noe som kan bryte budsjettavtalen?
– Budsjettavtalen ble inngått i sin samtid, og nå er situasjonen helt annerledes. Når det skjer ekstraordinære ting, må man gjøre grep. Det som har skjedd nå, var det ingen som kunne planlegge for.
Høyre har foreslått å fjerne hele veibruksavgiften så raskt som mulig og fram til 1. september i år. Også KrF har foreslått å kutte avgiften i tre måneder som et krisetiltak.
Veibruksavgiften utgjør nå 3,77 kroner per liter bensin og 2,28 per liter diesel. I tillegg kommer momsen. Når den tas med, vil literprisen samlet sett bli 5 kroner billigere for bensin og 3 kroner billigere for diesel, om avgiften fjernes.
Å skrote avgiften i tre måneder koster omkring 2,5 milliarder kroner.
Advarer Stoltenberg
Arbeiderpartiet og finansminister Jens Stoltenberg har flere ganger sagt at det ikke er utelukket å komme med tiltak for billigere drivstoff.
Men så sent som i går ble det helt entydig slått fast fra Stoltenbergs side at dette først er aktuelt i forbindelse med revidert nasjonalbudsjett i mai.
Sp mener regjeringen må handle raskere.
– Sp ønsker å gjøre noe med avgiftene så fort som mulig. Derfor kalte jeg inn Stoltenberg til Stortinget også i forrige uke, med en gang, nettopp fordi vi ser hvor hardt det rammer. Og derfor utfordrer jeg regjeringen til å gjøre en rekke tiltak, for dette kan bli mye røffere enn det vi har sett før, sier Vedum.
– Du åpner for å tvinge Ap til å gjøre endringer før revidert nasjonalbudsjett?
– Vi har vært tydelige på det hele tiden. Og det har Sp vært over mange år. Man undervurderer hvordan avgifter slår ut, spesielt for folk med lav inntekt og for arbeidsfolk som jobber i den type jobber òg.
Ingrid Liland i MDG viser på sin side til at avtalen om statsbudsjettet slår fast at det skal kuttes kraftig i klimagassutslipp. Forslag om kutt i avgiftene vil gjøre dette svært vanskelig, sier hun.
– Vårt mål er at de rødgrønne partiene blir enige om tiltak som virkelig monner for folk i dyrtiden. Det de med dårlig råd trenger er penger, ikke forurensning på billigsalg, sier Liland.
Publisert 25.03.2026, kl. 11.19 Oppdatert 25.03.2026, kl. 11.40










English (US)