Tonje Sagstuen går av som administrerende direktør i Norsk Tipping etter skandalen fredag hvor tusenvis av nordmenn fikk melding om feil gevinst.
Det meddeler Norsk Tipping i en pressemelding.
– Styret og Tonje har kommet fram til at det viktigste nå er å få ro rundt selskapet og de viktige forbedringsprosessene som er igangsatt. Derfor har Tonje selv valgt å fratre rollen som administrerende direktør etter mange måneder med et veldig stort arbeidspress. Det er en avgjørelse som et enstemmig styre støtter henne i, sier styreleder Sylvia Brustad i Norsk Tipping.
Fratredelsen kommer etter det VG omtaler som et seks timer langt krisemøte lørdag.
Hentet inn ekstern bistand
Ifølge styret har Sagstuen har stått i spissen for en rekke prosesser for å heve kvaliteten på arbeidet som utføres av Norsk Tipping, og også hentet inn ekstern bistand for å undersøke hvordan feilene har kunnet oppstå.
– Som leder har det vært mitt ansvar å håndtere feilene som har oppstått, og det har vært svært gledelig å se hvordan et samlet Norsk Tipping har svart på utfordringene og stått på dag og natt for å løse dem. Derfor er det også utrolig trist å forlate Norsk Tipping og alle de flinke folkene som jobber på Hamar, sier Sagstuen selv.
Det var flere hundre tusen nordmenn fikk fredag opplyst at de hadde vunnet store summer etter trekning i Eurojackpot fredag kveld.
– Avhengig av å ha tillit i folket
Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap) sier at departementet tar avgangen til Sagstuen til etterretning.
– Norsk Tipping helt avhengig av å ha tillit i folket. Enerettsmodellen avhenger av det. Departementet vil fortsette å følge opp styret, slike feil skal ikke skje og vi forventer at styret jobber aktivt med å bedre kontrollrutinene, sier Jaffery.
Tonje Sagstuen har jobbet i Norsk Tipping siden 2014 og vært administrerende direktør siden september 2023.