Frelste Canada på overtid: – Helter for fremtidens barn

3 hours ago 2



Stephen Eustáquio (29) ble den store helten da han sendte vertsnasjon Canada til åttedelsfinale.

1 av 9Foto: Matthew Childs / Reuters / NTB

Publisert: 28.06.2026 22:57 | Oppdatert: 28.06.2026 23:45

På SoFi Stadium utenfor Los Angeles møttes to lag som aldri føraldri førDette er tredje gang Canada er med i et VM. De røk ut i gruppespillet både i 1986 og 2022. Sør-Afrika er med for fjerde gang, de røk ut i gruppespillet både i 1998, 2002 og 2010. hadde spilt utslagskamp i et VM.

Den første 16-delsfinalen mellom Sør-Afrika og vertsnasjonvertsnasjonSammen med USA og Mexico Canada endte med seier og avansement til sistnevnte.

– Dere viser karakter. Dere er kanadiske helter nå. Kanadiske helter for fremtidens barn i dette landet, lød det fra Canada-trener Jesse Marsch til den kanadiske-troppen etter kampslutt.

– Denne sporten har en stor fremtid på grunn av dere. Dere bør være utrolig stolte av hvem dere er – og av denne kampen, fortsetter han.

Jesse Marsch

Stephen Eustáquio banket inn kampens eneste mål to minutter på overtid.

– Vi fortsatte bare å tro på det, fortsatte å presse på, og jeg kunne ikke sett for meg at det skulle skje på noen annen måte. Jeg synes det var et fantastisk mål. Da jeg skjøt, føltes det som om alle skjøt sammen med meg, sier en rørt Eustáquio til ITV.

Foto: ALEX GRIMM / AFP

I åttedelsfinalen blir det et møte med vinneren av oppgjøret mellom Nederland og MarokkoNederland og MarokkoSpilles kl. 03 natt til tirsdag. .

– Og hvem vet – på en god dag kan vi få ting til å skje, sier Eustáquio til ITV om Canadas neste oppgave.

– At de kommer seg til en åttedelsfinale det er råsterkt, de kan egentlig bare slippe seg løs nå, sier tidligere Brann-trener Eirik Horneland i NRK-studio.

Den kanadiske fansen fikk også noe å juble for da landets største stjerne Alphonso Davies endelig fikk entre banen i mesterskapet.

– Han løfter laget, og motstanderen må passe ekstra på ham, og det var det han gjorde. Nå får vi hjelpe han med å komme seg mer fysisk, så får vi han med i flere minutter neste kamp, sier trener Marsch til FIFA.

Bayern München-stjernen har hatt store skadeproblemer de siste årene og har trøblet med en hamstringskade inn mot mesterskapet. Venstrebacken måtte stå over alle kampene i gruppespillet.

Begynner du å bli lei av VM?

Nei, dette er så gøy

Litt – men jeg henger med

Ja, huff. Gleder meg til 20. juli!

Logg inn for å stemme i denne meningsmålingen

Mandag er det to nye 16-delsfinaler:

  • Kl. 19: Brasil-Japan (TV 2)
  • Kl. 22.30: Tyskland-Paraguay (NRK1)
https://@vgno/vgtv-stories?playlistId=A4fQFZ4qrqz3wCSSHlEyEFWO
Read Entire Article