Telegrams grunnlegger er invitert til å tale under Oslo Freedom Forum, men en fransk domstol sier nei til å la ham reise til Norge.

– Det er uheldig at franske domstoler blokkerer herr Durov fra å delta i en konferanse hvor hans stemme er sårt trengt, sier Human Rights Foundations (HRF) grunnlegger Thor Halvorssen.
HRF arrangerer Oslo Freedom Forum, som skal foregå i Oslo konserthus mandag til onsdag kommende uke.
– Tilbakeslag for friheten
Durov var invitert til Oslo for å tale under konferansen.
– Teknologier som Telegram er grunnleggende verktøy for de som kjemper imot tyrannier. Dette er mer enn en skuffelse for vårt samfunn, det er et tilbakeslag for friheten, mener Halvorssen.

Telegram brukes daglig av flere hundre millioner mennesker, ifølge pressemeldingen til HRF.
Durov ble arrestert av franske myndigheter i august 2024, men er løslatt mot kausjon frem til saken hans kommer opp.
Frankrike mener at Telegrams misbrukes av kriminelle til ulovlige aktiviteter som distribusjon av barnemisbruk. Saken hans handler om hvorvidt teknologitilbydere kan holdes ansvarlig for oppførselen til brukerne deres.
Massearrestasjoner
Politiet i Frankrike pågrep tidligere denne uka 55 personer mellom 25 og 70 år, som mistenkes for å ha vært i besittelse av og distribuert bilde- og videomateriale av seksuelle overgrep mot barn.
En prest og en misikklærer er blant de pågrepne, melder France24.com.
Arrestasjonene kom etter en ti måneder lang etterforskning.
Franske påtalemyndigheter sier at mennene utvekslet meldinger via Telegram og var i kontakt med «ekstremt farlige» overgripere som har vært fengslet siden i fjor sommer.
Pavel Durov er blant annet siktet for å tilrettelegge for ulovlige transaksjoner og medvirkning til besittelse av pornografiske bilder av mindreårige.
Quentin Bevan, lederen for etterforskningsavdelingen i denne saken, sier til AFP at Telegram er blitt mer samarbeidsvillige etter arrestasjonen av Durov.
Bevan mener likevel at Telegram fortsatt er en «pedofilihule» og «den foretrukne plattformen» for barneovergripere.
Telegram avviser dette og sier i en uttalelse at de «både møter og overgår de juridiske forpliktelsene til å bekjempe skadelig innhold».
Selv om Pavel Durov ikke får reise til Oslo, vil han tale via en videooverføring som strømmes direkte tirsdag klokken 12.05, opplyser Oslo Freedom Forum.