Forsvarer kritisk til politiet: – Nå må vi sette strek

6 hours ago 2



Lørenskog-saken:

Mannen er den eneste som ennå er siktet etter Anne-Elisabeth Hagens forsvinning. Nå forventer forsvareren at også hans sak henlegges.

 Kristoffer Søvik / TV 2
TRE ÅR: Advokat Marius Dietrichson forsvarer oslomannen i 30-årene, som har vært siktet i Lørenskog-saken siden mai 2022. Foto: Kristoffer Søvik / TV 2

Publisert 19.06.2025 07:14

Det siste året har siktelsene blitt henlagt i den såkalte Lørenskog-saken, én etter én:

Økokrim-funn på datamaskin

Per i dag er bare en oslomann i 30-årene som fremdeles er knyttet til saken av politiet, via en siktelse for medvirkning til drap fra mai 2022.

Nå er det på høy tid at også denne saken legges vekk, mener hans forsvarer Marius Dietrichson.

– Det er en svært alvorlig siktelse. Det er en syv år gammel sak og en mer enn tre år gammel anklage han har imot seg. Det sier seg selv, og det tror jeg alle skjønner, at han er utålmodig for å få dette avgjort. Det støtter jeg ham i, sier advokaten til TV 2.

Saken mot oslomannen startet med at Økokrim gikk gjennom datamaskinen hans i forbindelse med en annen etterforskning i 2020. Her ble det ifølge TV 2s opplysninger funnet en kopi av et stjålet pass som knyttes til Anne-Elisabeth Hagens forsvinning.

Funnet ble deretter delt med Øst politidistrikt, som tok ut siktelse mot mannen.

 Privat
ANTATT DREPT: Anne-Elisabeth Hagen, da 68 år gammel, forsvant fra Lørenskog 31. oktober 2018. Politiet mener at hun ble drept. Foto: Privat

Ble aldri varetektsfengslet

– Jeg skjønner at politiet ville undersøke enkelte av de holdepunkter som er knyttet til min klient, mer enn det er det ikke. Denne saken burde vært lagt vekk for lenge siden – akkurat som den kanskje burde vært lagt vekk for lenge siden også for de andre siktede, sier Dietrichson.

– Hvorfor har dette tatt så lang tid, tror du?

– Hvilken retning denne etterforskningen har tatt og styringen på det, skal jeg ikke gå inn på, men vi ser an en påtaleavgjørelse i denne saken. 

Allerede da siktelsen mot mannen ble kjent, sa Dietrichson at det ikke var nok til verken tiltale eller domfellelse. Politiet ba heller aldri om at klienten hans ble framstilt for varetektsfengsling.

 Daniel Sannum Lauten / TV 2
RENVASKET: Mangemilliardær Tom Hagen (75) var i lang tid siktet for drapet på kona, men er i dag renvasket etter at siktelsen ble henlagt. Foto: Daniel Sannum Lauten / TV 2

– Ikke grunnlag

Som TV 2 tidligere har omtalt, er den siktede mannen straffedømt en rekke ganger tidligere – blant annet for en overfallsvoldtekt i Oslo i 2010.

I senere år er han domfelt for forsikringssvindel, flere bedrageri og heleri.

Øst politidistrikt har vært tydelige på at Anne-Elisabeth Hagens forsvinning fremdeles er under aktiv etterforskning.

Det må skje uten oslomannen som siktet, mener Dietrichson.

– Det er ikke grunnlag for videre etterforskning mot ham. Det var svært lite den gangen saken ble reist, og ingenting mer har kommet til. Alle etterforskningsskritt er brukt. Nå må vi sette strek, sier han.

Endret hovedhypotese

Anne-Elisabeth Hagen forsvant fra hjemmet sitt i Sloraveien i Lørenskog 31. oktober 2018. 

Politiet etterforsket i utgangspunktet saken som en kidnapping med økonomisk motiv, før de et halvt senere endret hovedhypotese til at milliardærektemannen Tom Hagen sto bak.

 Frode Sunde / TV 2
AKTIV ETTERFORSKNING: Politiet har ikke lagt vekk Lørenskog-saken, har politiadvokat Guro Holm Hansen uttalt gjentatte ganger siden henleggelsen mot Tom Hagen. Foto: Frode Sunde / TV 2

I april 2020 tok saken en dramatisk vending, da Tom Hagen ble pågrepet av politiets spesialstyrker i Beredskapstroppen mens han var på vei til jobb. 

Politiet ønsket å varetektsfengsle Hagen, men fikk ikke medhold da Borgarting lagmannsrett kom til at bevisgrunnlaget ikke var godt nok.

Fire og et halvt år senere altså ble saken mot 75-åringen henlagt.

TV 2 har bedt om en kommentar til denne saken fra politiadvokat Guro Holm Hansen, påtaleleder for Lørenskog-etterforskningen i Øst politidistrikt.

Hun har foreløpig ikke svart.

Read Entire Article