Johann André Forfang og Marius Lindvik har uttalt seg til media for første gang etter skandalen.
Henrik Davidsen Hellevik, VG
Publisert: 09.03.2025 21:11 | Oppdatert: 09.03.2025 21:29
I en pressemelding fra Norges Skiforbund sier Marius Lindvik og Johann André Forfang at de aldri bevisst ville hoppet med manipulerte dresser.
«Vi beklager at vi ikke har orket å uttale oss til mediene etter det som skjedde i går. Vi er begge helt knust. Ingen av oss ville ha hoppet med dresser vi visste var manipulerte. Aldri.»
Søndag innrømmet hoppsjef Jan-Erik Aalbu at det norske hopplandslaget hadde jukset med Marius Lindvik og Johann André Forfangs skidresser i forkant av storbakkerennet lørdag.
Lindvik mistet sølv og Forfang femteplass da de ble disket i dresskontrollen etter finaleomgangen i lørdagens VM-renn.
VG har gjentatte ganger forsøkt å komme i kontakt med Forfang og Lindvik det siste døgnet.
Tidligere søndag kom skipresidenten med en uttalelse. Hun sier at hoppskandalen må få konsekvenser.
«Tilliten til støtteapparatet har vært stor og de har alltid jobbet hardt for å utvikle konkurransedyktig utstyr.
Også vi utøvere har et ansvar for at dressen passer, men vi har ikke hatt noen rutiner for å ettergå arbeidet støtteapparatet har gjort, f.eks. når det gjelder søm.
Dette må vi lære av. Nå ønsker vi fullstendig åpenhet om det som har skjedd og ser frem til å snakke med FIS sine granskere.»
Tidligere søndag stilte hoppsjef Jan-Erik Aalbu opp på en pressekonferanse i Trondheim. Der innrømmet han at det norske laget bevisst jukset:
Tyskland krevde søndag at det skulle settes igang en uavhengig gransking.
– Vi ønsker en uavhengig granskning. Dette var på et annet nivå enn tidligere, sa talsmannen Ralph Eder i det tyske skiforbundet til VG.
Senere søndag ble det klart at de fikk medhold fra det internasjonale skiforbundet.
Søndag kveld uttalte landslagstrener Magnus Brevig seg og sa at han er utrolig lei seg for hva som har skjedd. Brevig vil ikke uttale seg ytterligere før han har hatt dialog med skiforbundet.