Prisras på Svennis' luksusherregård – senkes med fem millioner

6 hours ago 5



Ingen vil kjøpe fotballegendens praktfulle eiendom i Värmland.

Foto: Kicki Nilsson/TT / TT Nyhetsbyrån / NTB
  • Jostein Overvik, VG

    Jostein Overvik, VG

Publisert: 05.05.2025 22:57

Sven-Göran Erikssons herskapshus Björkefors utenfor Sunne har vært til salgs i flere måneder uten resultat. Nå har mekleren drastisk kuttet prisen fra 25 til 20 millioner svenske kroner, melder Expressen. Den nye salgssummen tilsvarer omtrent 21,5 norske kroner.

– Det er mange som vil ha det, men de har ikke pengene. Det var et veldig høyt pris for å være Värmland, sier mekler Henrik Flinta til avisen Nya Wermlands Tidningen.

Eiendommen – som også inkluderer et ekstra bolighus, sjøvilla, tennisbane og bassengområde – ble kjøpt av Eriksson i 2002 for bare 5,8 millioner kroner.

Svensken var da engelsk landslagssjef. Han har også trent en rekke andre høyprofilerte klubber og landslag. Eriksson døde av kreft i bukspyttkjertelen i august i fjor

Foto: STEFNI / AFTONBLADET

En sveitsisk spekulant viser fortsatt interesse, men har ennå ikke kommet på visning. Mekleren håper å få solgt herregården før sommeren, med planlagt visning 17. mai. Eiendommen ligger ikke mer enn 3–4 mil fra grensen til Norge.

Fotballtreneren har etterlatt seg en gjeld på over 50 millioner kroner.

En nylig auksjon av 346 av hans eiendeler innbrakte 1,7 millioner norske kroner.

Eriksson har tidligere innrømmet at han hadde dårlig oversikt over sin egen økonomi. I et intervju med Expressen i 2017 sa han:

– Jeg har ingen orden på hvor mye penger jeg har og hvor de er.

Den verste smellen fikk han i 2009.

Da fant revisorfirmaet Deloitte etter hvert ut at investoren Samir Khan hadde rotet bort rundt ti millioner pund (i dag nesten 136 millioner kroner) av Sven-Göran Erikssons penger. Khan lurte fotballtreneren trill rundt i en årrekke. Les VGs store intervju med Svennis her.

– Du var veldig naiv?

– Ja, det er klart at jeg angrer på at jeg har vært dum og naiv, godtroende, at jeg aldri tok tak i dette med penger. Jeg var mest takknemlig for at det var en mann som tok seg av økonomien, betalte regninger osv. Livet ble mye enklere for meg. Så jeg sendte bare penger til hans sekretær, betal dét og betal dét og det fløt bare på. Naivt og dumt, ja, men i skogene i Norra Värmland er man ikke vant til å lure folk, svarte Eriksson til VG for 11 år siden.

Read Entire Article