Før VM-trekningen handler alt om én mann: – Donald Trump kommer til å ødelegge VM

2 hours ago 2



Senatorer, professorer og ansatte raser mot Donald Trumps overtagelse av et av USAs mest kjente kulturbygg.

 Fifa-president Gianni Infantino og USA-president Donald Trump står sentralt når VM-gruppene skal trekkes i Washington fredag. Foto: ANNA MONEYMAKER / AFP / NTB

Publisert: 04.12.2025 22:06

Nå frykter eksperter at presidenten vil overskygge VM totalt.

– Donald Trump kommer til å ødelegge VM!

Daniel Storey er en anerkjent, engelsk skribent og journalist, og legger ingenting imellom når han skal beskrive situasjonen før VM-trekningen i Washington fredag.

«I Trumps bakgård og politiske lekeplass denne uken kommer det ytterligere bevis på det vi alltid har fryktet: det største showet på jord har USAs president som sin hovedattraksjon,» skriver han på nettstedet iNews.

I Washington skinner solen før Norge og resten av fotballverden skal få vite hvem de møter og hvor de skal spille.

I USAs hovedstad skal det ikke spilles en VM-kamp i mils omkrets, men presidenten har sikret seg at trekningen foregår i historiske John F. Kennedy Center, kun en kilometer unna Det hvite hus.

Allerede før en eneste kule har blitt dratt opp av bollen av trekningsvert Rio Ferdinand fredag, er Trump-kaoset i gang.

Med FifaFifaFédération Internationale de Football Association (FIFA) er det internasjonale styringsorganet for fotball, ansvarlig for å organisere store turneringer som verdensmesterskapet. som støttespillere, mener ekspertene:

Gianni InfantinoGianni InfantinoFifa-president har vært pinlig servil overfor Trump, og dette er nok et typisk eksempel på den oppførselen, sier professor Andrew Zimbalist til VG.

Han er ekspert på store sportsarrangementer, offentlig subsidieringoffentlig subsidieringOffentlig subsidiering refererer til økonomisk støtte fra myndighetene til organisasjoner eller prosjekter for å redusere kostnader eller oppmuntre til spesifikke aktiviteter. og FIFA.

Alle tre i kjernen av det som får mange amerikanere til å rase før trekningen av VM-gruppene fredag.

Foto: DAN MULLAN / AFP / NTB

I februar kastet Trump ut 19 styremedlemmer og installerte seg selv som styreleder av Kennedy Center. Han sparket presidenten Deborah Rutter og satte inn sin allierte Richard Grenell som ny leder.

– Vi trenger ikke «wokewokeet begrep som opprinnelig refererte til å være bevisst på sosiale urettferdigheter, men som nå ofte brukes i en politisk kontekst for å beskrive progressive eller liberale holdninger. » på Kennedy Center, sa Trump ifølge AP News.

Kennedy Center ble bygget som et levende minnesmerke over president John F. Kennedy etter hans død i 1963.

Tror du Donald Trump kommer til å overskygge VM?

Ja, han ønsker bare alt fokus på seg selv

Nei, det kommer til å gå seg til

Stedet har tradisjonelt vært åpent for alle – fra hjemløse til politikere, fra hiphop-fans til operaelskere.

Men under Trumps ledelse har alt endret seg, ifølge en artikkel i The Athletic:

Senator Sheldon Whitehouse (D) har startet en gransking av Kennedy Center under Grenells ledelse.

Senatoren mener at senteret brukes som «en lekeplass for presidenten og hans allierte».

– (Trump) lar senteret bli et arnested for kameraderi og egeninteresser, skriver senatoren videre.

Han får støtte fra akademia:

– Trump styres av egoet sitt. Han vet lite om høykultur og har liten tilknytning til Kennedy-senterets virksomhet. Trump forsøker å utnytte det meste til sin egen politiske fordel, sier professor Zimbalist til VG.

Foto: Evelyn Hockstein / Reuters / NTB

Grenells team har også brukt titusenvis av dollar på luksushotellet Watergate Hotel, dyre måltider og champagne på Kennedy Centers regning, viser dokumentene.

En av regningene som viser hvordan Trump-støttespiller Richard Grenell skal ha brukt Kennedy Centers penger på dyre viner og middager. Foto: Skjermdump

Når VG og resten av medieverden i disse dager skal plukke opp akkrediteringene sine, skjer det nettopp i kjelleren på Watergate Hotel.

– Det at man gjør det på WatergateWatergateEn politisk skandale i USA på 1970-tallet der president Nixons medarbeidere brøt seg inn i Demokratenes hovedkvarter og forsøkte å skjule det. Avsløringene førte til at Nixon måtte gå av som president. er nesten for illustrerende, sier Miguel Delaney til VG.

Han er skribent for The Telegraph og har mange år bak seg som journalist om fotball og politikk.

Vi treffer ham etter en seanse med Arsène Wenger, ledet av Trump-venn og tidligere fotballspiller Alexi Lalas.

Alexi Lalas (t.v.) i en panelsamtale med Jill Ellis og tidligere Arsenal-trener Arsène Wenger. Foto: DAN MULLAN / AFP / NTB

– Det viser bare at alt rundt dette er så politisert. Fordi det skjer i et demokrati og ikke i et autokratiautokratiEn styreform der makten er konsentrert i hendene på én person eller en liten gruppe, med liten eller ingen innflytelse fra folket. som Qatar, så er det desto mer slående hvor åpenlys politiseringenpolitiseringenProsessen der noe blir gjort politisk, ofte ved å bli brukt for å fremme en bestemt politisk agenda eller synspunkt er. Det er et valg og det føles mest av alt som et FIFA-valg, sier Delaney, og fortsetter:

– Det store spørsmålet er jo mer og mer hvorfor Infantino og Fifa ikke bare lar det skje, men ser ut til aktivt å legge til rette for det.

Natt til fredag norsk tid lander Ståle Solbakken og fotballpresident Lise Klaveness i Washington for å overvære trekningen.

Stjerner som Heidi Klum, Kevin Hart, Rio Ferdinand og Village People skal på scenen.

Men den aller største stjernen er allerede på plass.

Read Entire Article