Flere menn dømt etter drapet på C. Gambino

1 week ago 8



Den svenske rapperen ble skutt i et parkeringshus i fjor sommer under et såkalt «drive by»-drap. Nå har dommen falt.

 Pontus Lundahl/TT / NTBPå bildet mottar han pris for «Årets Hiphop» ved den svenske Grammisgalan i mai 2024. Foto: Pontus Lundahl/TT / NTB
Oppdatert onsdag 16. juli kl. 11:44
  • Tre unge menn, er dømt for medvirkning til drapet på den svenske rapperen C. Gambino. En får livstid i fengsel.
  • Drapet skjedde 4. juni 2024 under et «drive by»-angrep i et parkeringshus i Göteborg.
  • Totalt fire personer er dømt på ulike punkter.

Tre unge menn er dømt for medvirkning til drap. En av mennene får livstid i fengsel, skriver Expressen.

– Skytingen har fremstått som en ren henrettelse og har medført betydelig lidelse for offeret, sier dommer Anne Rapp i en pressemelding.

Den prisbelønte artisten, hvis egentlige navn var Karar Ramadan, ble skutt og drept i 4. juni i fjor. Han ble 26 år gammel.

Rettssaken startet 9. juni. Dommen falt onsdag 16. juli i Göteborg tingrett.

C. Gambino var kjent for å opptre med maske og holde sin identitet hemmelig. Bare uker før drapet mottok han pris på Grammisgalan.

Les også: Roc Boyz laget låt med C. Gambino før han ble drept

 Pontus Lundahl/TT / TT Nyhetsbyrån / NTBDrapet skjedde bare dager etter at rapperen hadde sluppet låten «Sista gång», som nå har over 31 millioner avspillinger på Spotify. Han har fortsatt rundt 700.000 månedlige lyttere i dag, ifølge Spotify. Foto: Pontus Lundahl/TT / TT Nyhetsbyrån / NTB

Flere tiltalt

Totalt fire personer har vært tiltalt for drapet.

To menn i 20-årene var tiltalt for selve drapet og grovt våpenbrudd.

Ifølge tiltalen skal de ha ankommet parkeringshuset i en sølvfarget bil før de skjøt C Gambino, som nettopp hadde vært på treningsstudio, skriver Aftonbladet.

En tredje var tiltalt for medvirkning til drap, og sammen med en fjerde tiltalt for å ha skjult gjerningsmannen og for å i ettertid ha brent opp bilen som ble brukt ved skytingen.

Alle fire er nå dømt, skriver Aftonbladet.

  • En 22-åring er dømt til livstid for medvirkning til drap. Han frifinnes for våpenbrudd.
  • En 21-åring er dømt til 12 år og 6 måneders fengsel, også for medvirkning til drap. Han frifinnes for våpenbrudd.
  • En 20-åring er dømt til 15 år og 6 måneders fengsel for medvirkning til drap, grovt skadeverk og beskyttelse av gjerningsmann.
  • En 19-åring er dømt til 10 måneders fengsel for grovt skadeverk og beskyttelse av gjerningsmann.

Dermed går domsslutningen imot tiltalen, som hevdet at to av mennene var skyldig i drap på artisten.

 Björn Larsson Rosvall/TT / TT Nyhetsbyrån / NTBC. Gambino ble drept sent på kvelden 4. juni 2024. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT / TT Nyhetsbyrån / NTB

Skutt fra bil

En junikveld hadde rapperen satt fra seg bilen i et parkeringshus i nærheten av hjemmet sitt i Hisingen i Göteborg.

Han snakket i telefon med en kompis, da han gikk mot utgangen.

Klokken 22.38 kommer en bil kjørende opp på siden av rapperen.

Gjerningsmennene ruler ned vinduet i baksetet og avfyrer syv skudd. Flere treffer rapperen, viser bilder fra overvåkningskameraene.

– Det var høylytt. Jeg sa «hallo, hallo» og la på for å prøve å ringe opp igjen, har kompisen sagt i avhør, ifølge Aftonbladet.

Moren satt hjemme i leiligheten og ventet på sønnen da hun hørte skuddene.

– Boom boom boom boom, fire stykker hørte jeg, sa fortalte moren under etterforskningen, skriver Aftonbladet.

 Bjorn Larsson Rosvall/TT / Reuters / NTBFoto: Bjorn Larsson Rosvall/TT / Reuters / NTB

Kommunikasjonssvikt

Ifølge SVT Nyheter Väst sviktet kommunikasjonssystemet til de svenske nødetatene da artisten ble skutt i et parkeringshus i Göteborg,

Helsepersonell måtte rope til hverandre mellom etasjene for å kommunisere. En sykepleier måtte løpe ut til ambulansen for å hente oksygen, og da han kom tilbake, hadde kollegene allerede begynt å trille ut båren med C. Gambino, og de gikk forbi hverandre.

– Likevel er dekningen generelt sett veldig god, skriver Kristofer Forssten, leder for Enheten for drift og nettverksovervåkning hos MSB, i en e-post til SVT.

C. Gambino ringte selv nødnummeret etter å ha blitt skutt. Han fikk hjertestans og døde senere på sykehus, 21 minutter etter første nødanrop.

 Björn Larsson Rosvall/TT / TT Nyhetsbyrån / NTBFoto: Björn Larsson Rosvall/TT / TT Nyhetsbyrån / NTB

Kriminelle gjenger

Ifølge etterforskningen startet planleggingen av drapet allerede i mai 2024. De nå dømte mennene har blitt observert i det aktuelle parkeringshuset flere ganger tidligere.

Politiets teori har vært at drapet er koblet til en mangeårig konflikt mellom gjenger i Biskopsgården, nord for Göteborg.

Gambino var ikke selv med i noen av gjengene, men hadde personer rundt seg som var knyttet til dem.

Les også: Hva skjer i Sverige?

Read Entire Article