Håndballprofil utestenges
Nicolai Daling må se Bergens to neste kamper i eliteserien i håndball fra tribunen etter at han tidligere i september konfronterte tilskuere under en kamp, skriver TV 2.
Det var i Bergens bortekamp mot Follo at Daling fikk nok av det han mente var nedsettende kommentarer fra Follos tilskuere. Det førte til at han hoppet over reklameskiltene og konfronterte en tilskuer som satt med en megafon.
Daling tok megafonen fra tilskueren og kastet den ut på parketten.
I etterkant ble Daling rapportert inn til Norges Håndballforbund, og nå har sanksjonsutvalget fattet beslutningen om å utestenge ham i to kamper, skriver TV 2. (NTB)
Fifa vurderer historisk VM-utvidelse
Fifa-president Gianni Infantino møtte tirsdag kveld presidenten i Det søramerikanske fotballforbundet (Conmebol) i New York. Tema skal ha vært et historisk stort herre-VM om fem år.
Ifølge nyhetsbyrået DPA var det første gang at lederne i Conmebol presenterte forslaget sitt om et VM-sluttspill med 64 deltakende nasjoner i 2030
Ifølge avisen La Nacion var det Infantino som tok initiativet til møtet. Fifa-sjefen skal i tillegg støtte planen.
Fotball-VM i 2030 markerer turneringens 100-årsjubileum. Ideen om å utvide til 64 lag skal angivelig være en engangsforeteelse.
Foran neste års VM-sluttspill i USA, Mexico og Canada er det allerede besluttet å øke antall deltakende nasjoner fra 32 til 48 lag.
Dersom Fifa godkjenner forslaget og lander på en ytterligere utvidelse om fem år, vil det bane vei for en turnering med 128 kamper, dobbelt så mange som i formatet som ble benyttet fra 1998 til 2022. (NTB)
Bohinen håper landslagsstjerner boikotter Israel-kampen
I podkasten Toppfotball forteller Lars Bohinen om da han boikottet kampen mot Frankrike i 1995 på grunn av landets atomprøvesprengninger i Stillehavet.
– Jeg tenkte at jeg kunne bruke min status som landslagsspiller og forbilde for unge til å vise at det går an å si ifra, sier Bohinen i podkasten.
– Skal du gjøre noe sånt, må du gjerne ofre noe på veien. Jeg ofret den landskampen, legger han til.
Nå håper han andre norske landslagsspillere gjør det samme til den viktige VM-kvalifiseringskampen mellom Norge og Israel på Ullevaal 11. oktober, med Gaza-krigen som bakteppe.
– Folk sier at idrett og politikk ikke hører sammen, men er det noe som historisk hører sammen, er det idrett og politikk. Politikken bruker idretten og motsatt. Jeg hadde håpet at det var én eller to i den norske troppen som sier «jeg kan ikke være med på denne kampen», sier Bohinen.
Han sier også at han tror landslagssjef Ståle Solbakken ville ha akseptert en slik avgjørelse. (NTB)