Torsdag morgen har TV 2 snakket med flere som har fått utbetalt feil beløp fra Nav.

Publisert 19.06.2025 07:00 Sist oppdatert 9 minutter siden
TV 2 har snakket med noen som har fått inntil femdoblet beløp inn på kontoen. Mens noen har tipset om at de ikke har fått utbetalt sin uføretrygd.
En av de var Bjørg Andersen som skulle sjekke om hun hadde fått inn pensjonspengene fra Nav. Hun hadde fått inn 142.000 kroner i juni.
– De hadde betalt ut pensjon for fem måneder, tror jeg, sier Andersen til TV 2.
– Hva tenkte du da du så beløpet?
– Farsken, er det mulig? sier Andersen.
– Kunne jo tatt pengene og sprunget
Hun forventer at pengene snart skal bli borte fra kontoen igjen.
– Jeg har hørt om sånne tilfeller før, så jeg synes det var bare morsomt og regner med de er inne og henter det. Antakelig nå når vi sitter og prater, sier Andersen.
– Så du forventer at pengene skal bli borte igjen?
– Ja, jeg kunne jo tatt pengene og sprunget fort med dem, men de må vel innhente dem igjen, spøker hun.

Ikke første gangen
Andersen forteller at hun har opplevd en slik glipp fra DNB før. Hun hadde betalt en regning i nettbanken som ble trukket mange ganger før hun skulle på butikken.
– Så da var det ikke penger på kontoen når vi skulle handle, forteller hun.
Hun mener at det gikk to til tre dager før pengene kom inn på kontoen igjen.
– Så jeg håper det går like tregt med at de tar tilbake pengene igjen, så jeg får nyte dem en stund.
Selv synes hun at selve hendelsen med feil utbetaling bare er veldig morsom.
– Jeg skjønner jo at dette ikke henger helt på greip.
– Jeg regner med at pengene blir stående på kontoen min et par dager, så får jeg nyte utsikten, avslutter hun.
Skyldes teknisk feil
Pressevakt hos DNB, Stål Ulvin Garberg, opplyser til TV 2 at feilen skyldes en teknisk feil hos DNB.
– Det har skjedd en teknisk feil i forbindelse med utbetalingene fra Nav, som gjør at man har kunnet få samme utbetaling flere ganger, sier han.
– Det ble raskt oppdaget og vi er i gang med å rette opp saken nå.
Garberg sier at kundene som har fått feil utbetaling ikke vil trenge å foreta seg noe.
Oppdateres.