Fargerik og fredelig pride-protest utenfor Ungarns ambassade

4 days ago 9


TeamXon.com - Automatic
Business.no+



En gruppe demonstranter med regnbueflagg og plakater møtte opp utenfor Ungarns ambassade i Oslo fredag. De protesterte mot den nye ungarske antipride-loven.

1 av 4Foto: Lise Åserud / NTB

Publisert: 28.03.2025 16:24

Konfetti i alle farger ble kastet i luften – til ergrelse for en nabo i området. Arrangørene forsikret imidlertid at papirbitene er nedbrytbare.

Markeringen er en protest mot en ny lov som Ungarn vedtok denne uken. Loven forbyr pride og andre skeive arrangementer. Ungarske myndigheter truer med bøter og bruk av ansiktsgjenkjennelsesteknologi for å identifisere dem som trosser forbudet.

Flere appellanter ved ambassaden i Oslo tok til orde for frihet for alle og rett til ytringsfrihet, blant dem AUF-leder Gaute Børstad Skjerve og byråd for sosiale tjenester i Oslo, Julianne Ferskaug (V).

Politiet var til stede, men alt gikk rolig for seg – med unntak av konfettiprotesten.

Read Entire Article

Live Support is offline. Click Here to leave a message