Bodø/Glimt smadret Sporting på Aspmyra i den første Champions League-åttedelsfinalen. Det skaper store overskrifter over hele Europa.
1 av 11Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
Henrik Davidsen Hellevik, VG
Bjørn S. Delebekk (foto), VG
Publisert: 11.03.2026 23:24 | Oppdatert: 11.03.2026 23:54
– En marerittkveld for Sporting i Norge, skriver A Bola, Portugals største sportsavis.
– Nok en sensasjonell seier. Eventyret fortsetter! En velfortjent 3-0-seier. Nordmennene har vært den absolutte overraskelsen i Champions League, skriver Bild, den største avisen i Tyskland.
For denne kvelden i Bodø handlet om kun ett lag – Bodø/Glimt. 3–0-seieren mot Sporting gjør at Kjetil Knutsens menn har fantastisk utgangspunkt før returoppgjøret i Lisboa neste tirsdag.
– Bodø går aldri tom for mirakler. Bodøs prestasjon er utrolig. Det norske laget fortsetter å dømme. De er praktisk talt i en historisk kvartfinale. Sporting var nok et ineffektivt offer nord for polarsirkelen, skriver Marca, stor sportsavis i fotballgale Spania.
Målene kom ved Sondre Brunstad Fet, Ole Didrik Blomberg og Kasper Høgh.
Ved midnatt sto det en liten gruppe portugisiske supportere som var rasende på Sporting-spillerne. Et par så ut til å vise langefinger. Misnøyen var åpenbar.
– Nordmennene var nok en gang imponerende. De utklasset Sporting. Det er ikke lenger en overraskelse. Bodø/Glimt fortsetter å trollbinde den europeiske fotballen, skriver L’Equipe, stor sportsavis i Frankrike.
Svenske SVT skriver at Bodø/Glimt er i ferd med å skrive nye kapitler i «eventyrboken», mens i danske Ekstra Bladet er fokuset rettet mot Kasper Høgh, som scoret Glimts tredje for kvelden, foran den danske landslagssjefen Brian Riemer.
– Ingen skremmer Bodø/Glimt. Hvem skulle trodd på dette tidspunktet at Kjetil Knutsens tryllestav fortsatt ville virke sin magi, og at Bodø/Glimt-laget hans kan drømme om å forlenge eventyret i Champions League med kvartfinale, skriver spanske AS.
– Myten om Glimt vokser internasjonalt, sier TV 2s fotballekspert Erik Thorstvedt.
– Nå blir det bare større og større, sier han.
Bodø/Glimt slo ut Inter med 5–2 over to kamper i playoffen i Champions League. Før det slo de gule Atlético Madrid og Manchester City. Det norske eventyrlaget står med fem strake seirer i den gjeveste klubbturneringen i Europa.
– Stemningen i den frosne festningen var øredøvende i 90 minutter, og det gulkledde laget ga publikum all grunn til å juble stadig høyere gjennom hele kampen mot Sporting, skriver amerikanske ESPN.
– Den ene vakre angrepskombinasjonen avløste den andre, og sjansene kom jevnlig mens de rett og slett spilte portugiserne ut av banen, fortsetter ESPN.
– Bodø/Glimt fortsetter å drømme, skriver italienske Sky Sports.
Ved avansement til kvartfinale vil Bodø/Glimt møte vinneren av oppgjøret mellom Bayer Leverkusen og Arsenal. Det første oppgjøret i Tyskland endte 1–1.
Returoppgjøret spilles i Lisboa neste tirsdag. Den kampen kan du følge i VG Live.

1 month ago
36



.jpg)





English (US)