En av verdens rikeste menn er besatt av dommedag og djevelen

3 hours ago 1



Foto: imageBROKER/Firn / imageBROKER

En pinne for Lucifer.

Publisert: 01.04.2026 21:17

IT-milliardær Peter Thiel er besatt av dommedag og den bibelske fortellingen om «Antikrist». Thiel er en av Silicon Valleys mest innflytelsesrike menn. Han var med å starte selskapet Palantir, som blant annet brukes i overvåking og krig.

Det siste året har han holdt en rekke foredrag om verdens ende. Der hevder han at de som vil regulere kunstig intelligens og jobber for en grønnere verden kan være inspirert av djevelen. Like før påske inviterte han til møte om temaet i Roma.

Det er strengt forbudt for deltagerne å referere fra Thiels foredrag. Aftenposten har likevel fått et eksklusivt intervju med én av deltagerne.

Heisann Lucifer! Først av alt: Skal du reise bort i påsken? Det er jo ikke akkurat din høytid?

Ja, det skulle man kanskje tro. Men afterski i påsken er faktisk et av de stedene der jeg føler meg aller mest hjemme! Hemsedal er for eksempel fantastisk. What’s not to like, liksom?

Du er virkelig i vinden om dagen. Peter Thiel holdt nettopp hemmelig møte om deg i Roma. Traff han spikeren på hodet?

Nå er du litt upresis her. Typisk «main stream media». Møtene var om Antikrist, en slags jordisk stedfortreder for meg som setter i gang dommedag. Så det er mer korrekt å si at familien min var tema. Thiel har forresten foreslått at det kanskje er Greta Thunberg som er Antikrist.

Javisst, beklager. Du har jo så mange navn.

Men Thiel kjenner meg jo godt, det må jeg si. Jeg vil nesten gå så langt som å kalle ham en god venn.

Han har jo grunnlagt selskapet Palantir, som har store kontrakter med det amerikanske forsvaret. Og han har vært en slags mentor for visepresident J.D. Vance. Hvordan går det, synes du?

Det har vært gøy å se Vance slå ut i full blomst, for eksempel da han tok for seg Zelenskyj (Ukrainas president – red.anm.) i Det hvite hus. Det var et av mine absolutte favorittøyeblikk i fjor, definitivt på topp-fem-listen.

Men tilbake til disse hemmelige møtene i Roma. Hva kan du fortelle?

Jeg kan si så mye som at de irriterte paven voldsomt, så det er jo en verdi i seg selv.

Ifølge rapporter handlet det mye om at de som forsøker å regulere IT-bransjen og sette rammer for kunstig intelligens er påvirket av Antikrist. Er det sant?

Har du ikke hørt om gaslighting? Altså jeg eeeelsker jo kunstig intelligens. Og sosiale medier. For ikke å snakke om krypto! For en oppfinnelse. Jeg kunne med hånden der hjertet skal være, ikke ha gjort det bedre selv. Noen ganger tenker jeg at Thiel og Zuckerberg og den gjengen kommer til å gjøre meg arbeidsledig innen få år.

Iran har jo også vært med å holde deg i nyhetsbildet. Landets avdøde leder Ayatollah Ali Khamenei kalte USA for store Satan og Israel for lille Satan. Hva synes du om det?

Altså det heter jo i det andre bud at du ikke skal misbruke han-du-vet sitt navn. Men jeg er ikke like hårsår og selvopptatt. Jeg synes det er flott at folk snakker om meg! Her er jeg enig med Donald Trump: All PR er god PR. Og husk at tidligere president George W. Bush kalte Iran og Nord-Korea for ondskapens akse. Så jeg kan være til inspirasjon for mange. Akkurat her er jeg faktisk litt woke – jeg diskriminerer ikke.

Siden du nevnte Trump: Mange av hans tilhengere mener at han er Den Utvalgte. Og at hans jobb her på jorden er å kjempe mot nettopp deg.

Åh kom igjen da! Den mannen gidder jo ikke å planlegge noe. Og hver gang børsen faller så gir han seg. Hvordan tror du dommedag vil slå ut på aksjemarkedet? Så jeg sover godt om natten, jeg.

Det skjønner jeg. Dessuten har du vel ganske mye å glede deg over om dagen?

Virkelig. Jeg har ikke vært i så godt humør på 81 år. Og det virker som om jeg har mye å se frem til i tiden som kommer, spesielt i Midtøsten.

Og kanskje andre steder også? Vladimir Putin sier at Vesten er i ferd med å bli oppslukt av sataniske krefter ...

Min lille Pootie-Poot! Visste du at det var Bush som fant opp det kjælenavnet? Pootie begynner jo å trekke litt på årene, men jeg håper virkelig han holder ut en stund til. Han gjør mye bra.

Helt til slutt: Har du noen tips til de som ikke skal på afterski i påsken?

Absolutt. Hva med å rydde i alle passordene dine? Mye av virksomheten min nå er jo digitalisert, som alt annet. Tofaktorautentisering, for eksempel? Den er min. Og Captcha. Det er et ondskapens mesterverk, om jeg skal si det selv.

Enig. Du har kanskje noen aksjer i Helseplattformen også?

Det er konfidensielt. Forretningshemmeligheter.

Det ante meg. Takk for praten!

Read Entire Article