I februar 2019 ble Elden-partner Morten Andreassen dømt til betinget fengsel i 30 dager. Bakgrunnen var at politiet hadde avlyttet en samtale han hadde med klientens bror. Tingretten mente samtalen dokumenterte at Andreassen bidro til å plante bevis, ved at han instruerte broren til å plassere et ransutbytte akkurat der Andreassens klient hadde forklart at det skulle være.
Rett24 gjenga hele utskriften av samtalen her
Full frifinnelse
Senere samme år kom Agder lagmannsrett til at den aktuelle samtalen ikke dokumenterte noe straffbart forhold. Andreassen forklarte selv at han kun ønsket å signalisere overfor broren at det var hans klients ønske at pengene skulle bli funnet, og at intensjonen derfor snarere var å forhindre at bevisene ble tuklet med. Lagmannsretten skrev:
«Lagmannsretten er etter en samlet vurdering blitt stående ved at det ikke kan finnes bevist at tiltalte bedømt etter sin oppfatning av situasjonen, med forsett har motarbeidet politiets etterforskning ved å bidra til planting eller fabrikkering av bevis.»
Høsten 2022, dagen før et eventuelt krav ville bli foreldet, fremsatte Andreassen krav om erstatning og oppreisning for uberettiget straffeforfølgning. Etter mer enn to års saksbehandling ble han i desember 2024 tilkjent 20.000 kroner i oppreisning og null kroner i erstatning av Statens sivilrettsforvaltning.
Gikk til sak
Avslaget på erstatning ble begrunnet med at det etter sivilrettsforvaltningens syn ikke forelå årsakssammenheng mellom strafforfølgningen og de påståtte tapene, samt at Andreassen – etter deres vurdering – hadde foranlediget etterforskningstiltak, og dermed også medvirket til det påståtte tapet.
Dette vedtaket har Andreassen gått til sak for å få kjent ugyldig, og det er dette Oslo tingrett nå har behandlet. I en dom som ble avsagt fredag, fremkommer det at Andreassen krever erstattet
- drøyt 1,25 millioner kroner for tapt inntekt fra advokatvirksomheten
- drøyt 750.000 kroner for tapte inntekter fra virksomheten som musikkmanager for blant andre Karpe
- drøyt 500.000 kroner for tapte inntekter fra virksomheten som boksemanager for Cecilia Brækhus
- snaut 200.000 for tapte styrehonorarer og
- drøyt 300.000 kroner i renter
Dommerfullmektig Mahrukh Mahmood avslår alle kravene, og begrunner dette i at Andreassen, etter rettens syn, «uten rimelig grunn» har gitt foranledning til etterforskningstiltakene som rammet ham:
«I denne vurderingen har retten vektlagt at handlingene som endte med at Andreassen ble strafforfulgt ble utøvd som ledd i advokatvirksomhet, og det stilles strenge etiske krav til advokater. Handlingen var ikke av dagligdags karakter og skyldtes ikke forvirring. Det vises her til at lagmannsretten har gjengitt Andreassens forklaring om at han var usikker på hva han skulle gjøre, og at han forhørte seg med en erfaren kollega. Retten gjengir videre at Andreassen for lagmannsretten omtalte egen håndtering som «klønete» og skyldte på manglende erfaring. Etter rettens syn underbygger dette at Andreassen må ha skjønt at han opererte i grenseland knyttet til rollen som forsvarer.»
– Et uheldig signal
Tingretten mener heller ikke at 20.000 kroner i oppreisning er for lavt. Retten peker på at Andreassen verken ble pågrepet eller fengslet, at saksbehandlingstiden ikke var lang, og at omfattende mediedekning – selv om den var svært belastende – ikke var uforholdsmessig, all den tid Andreassen var en profilert figur i norsk kulturliv.
Andreassens prosessfullmektig, Ruth Haile Tesfazion fra Fend Advokatfirma, sier de ennå ikke har tatt endelig stilling til ankespørsmålet.
– Andreassen ble frifunnet i straffesaken, men tingretten har likevel kommet til at han ikke skal få erstatning for sitt økonomiske tap. Etter vårt syn sender dette et uheldig signal til personer som har vært utsatt for en uberettiget straffeforfølgning. Andreassen er uenig i rettens vurdering, og det er aktuelt å anke avgjørelsen, sier Tesfazion.
Staten var representert av Emilie Goldhahn Oppheim fra Regjeringsadvokaten.

11 hours ago
3


.jpg)








English (US)