Det hvite hus varsler oppgjør med venstresiden etter Kirk-drapet

1 month ago 21



Det hvite hus lover et kraftig oppgjør med venstreorienterte grupper som de mener oppfordrer til vold etter drapet på den høyreorienterte aktivisten Charlie Kirk.

 Doug Mills/The New York Times / AP / NTB
USAs visepresident J.D. Vance lover han et knallhardt oppgjør med venstresiden etter drapet på den høyreorienterte aktivisten Charlie Kirk. Foto: Doug Mills/The New York Times / AP / NTB

Publisert 16.09.2025 05:06 Sist oppdatert 46 minutter siden

Saken oppsummert

  • USAs visepresident J.D. Vance ledet en spesialutgave av «The Charlie Kirk Show» etter drapet på Charlie Kirk.
  • Stephen Miller lover et kraftig oppgjør med venstreorienterte grupper som de mener oppfordrer til vold.
  • Trump-administrasjonen vurderer å definere Antifa og andre venstreorienterte grupper som nasjonale terrorgrupper.
  • Tyler Robinson er pågrepet og siktet for drapet på Charlie Kirk, og kan risikere dødsstraff.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

USAs visepresident J.D. Vance ledet denne uken en spesialutgave at «The Charlie Kirk Show» etter at den politiske aktivisten Charlie Kirk ble skutt og drept da han talte til studenter ved Utah Valley University onsdag forrige uke.

Visestabssjef i Det hvite hus, Stephen Miller, sier i podcasten at han lover et kraftig oppgjør med venstreorienterte grupper som de mener oppfordrer til vold.

Miller sa at administrasjonen vil «bruke alle tilgjengelige ressurser for å identifisere, stoppe, forstyrre og ødelegge disse nettverkene, og gjøre Amerika trygt igjen for det amerikanske folk».

– Det vil skje, og vi skal gjøre det i Charlies navn, sa Miller i podkasten.

Voksende bevegelse

Både Miller og Vance hevdet at det eksisterer en voksende venstreekstremistisk bevegelse, som administrasjonen nå ville rette søkelyst mot.

 Trent Nelson/The Salt Lake Tribune
Kirk var en kontroversiell figur, og ble blant annet anklaget for å oppfordre til ytterligere polarisering i et allerede betent debattmiljø. Foto: Trent Nelson/The Salt Lake Tribune

De hevder at denne bevegelsen står bak en kampanje som ledet til drapet på Kirk.

Også Donald Trump har i de siste dagene rettet søkelyset mot de han kaller «radikale medlemmer av venstresiden», samtidig som han holder tyst rundt den høyreorienterte skytsen som har vært rettet mot Demokratene i den siste tiden.

Fra Det Ovale kontor fortalte presidenten mandag kveld norsk tid at den mistenkte skytteren ble radikalisert over internett, med en dreining mot venstresiden.

– Han er en «venstre». Det er mange problemer med venstresiden, og de blir beskyttet, men de burde ikke bli beskyttet, sa Trump ifølge CNN.

Den amerikanske presidenten forteller også at han vurderer å definere Antifa og andre venstreorienterte grupper som nasjonale terrorgrupper.

Så langt det tydeligste signalet

Etter podkasten sa Miller til pressen at administrasjonen vurderer å stille ideelle organisasjoner strafferettslig ansvarlige, dersom de organiserer angrep på politiet, offentliggjør privat informasjon eller leverer materiell brukt i opptøyer.

Uttalelsene er så langt det tydeligste signalet om hvilke skritt Trump-administrasjonen vurderer etter Kirks død. Kritikere har fryktet at Trump vil bruke drapet som påskudd for å slå ned på politiske motstandere.

– Vil bli tiltalt

22 år gamle Tyler Robinson er pågrepet og siktet for drapet på Kirk.

Til Fox News sier USAs justisminister Pam Bondi at 22-åringen vil bli tiltalt for drapet.

Bondi deltok mandag kveld i programmet «Hannity» for å snakke om Trump-administrasjonens arbeid med å straffeforfølge Robinson.

Til programleder Sean Hannity sa Bondi at delstatsmyndighetene i Utah har ansvaret for å straffeforfølge Robinson.

 - / AFP / NTB
22 år gamle Tyler Robinson sitter i varetekt etter drapet på Charlie Kirk. Foto: - / AFP / NTB

– De vil mest sannsynlig ta ut tiltale i morgen eller denne uken, og de vil tiltale ham for overlagt drap, sa Bondi.

Hun kommenterte også spørsmålet om Robinson kan risikere dødsstraff.

– Det er for tidlig, juridisk sett, å si noe nå, men jeg tror guvernøren har sagt at de ønsker å gå for dødsstraff. Den er høyst reell i Utah, og de har fortsatt eksekusjonspelotong der, sa hun.

Ifølge politiet har Robinson så langt ikke samarbeidet med etterforskerne. FBI-sjef Kash Patel sa til mandag til Fox News at det er funnet DNA-bevis som knytter Robinson til åstedet.

Read Entire Article