Hammerfest, februar 2005.
Snøen har for lengst lagt seg over byen. På Melkøya skinner flomlysene fra en enorm industriutbygging.
Her ute, på den iskalde holmen i havgapet, jobber rundt 3000 arbeidere med det som de neste årene skal bli et av landets viktigste gassanlegg.
En av dem er 20 år gamle Kjell Rune Opsanger fra Kvinnherad på Vestlandet.
– Han likte seg veldig godt der. Han gikk hele læretiden sin på Melkøya og tok fagbrevet der oppe, forteller faren, Kjell Opsanger (69).
En kveld mot slutten av måneden, skal Kjell Rune og kollegaene ut på byen. De drar på utestedet «Hans Høyhet», i hjertet av Hammerfest.
Her er det god stemning, og Kjell Rune bestiller flere drinker. Utover kvelden sløver han til – og sovner omsider ved bordet sitt.
To dørvakter tar tak i ham og geleider Kjell Rune ut bakveien via en dør som vender ut mot kaiområdet.
Så forsvinner han. Helt alene. Ut i mørket. Neste dag blir han funnet livløs i havnebassenget.
Fagbrevet han hadde kjempet for å få, blir utlevert samme uke som han begraves.
Konkluderte med «trolig» ulykke
Kjell Rune ble funnet hengende over en bjelke, med istapper på den ene hånden og et tydelig merke ved venstre kinnbein. Han manglet sko på den ene foten, og føttene hans var cirka 30 centimeter over vannet.
Obduksjonsrapporten viste at han hadde 2,7 i promille den kvelden.
Da han ble kastet ut av utestedet, var temperaturen minus 11 grader. Hendelsen fant sted mellom klokken 01.30 og 02.00.
Hva som egentlig skjedde videre den skjebnesvangre natten, er det fortsatt ingen som med sikkerhet vet.
– Det er mye med denne saken som ikke tåler dagens lys, konstaterer far, Kjell Opsanger.
Saken har gjentatte ganger blitt kritisert av familien, og har vært behandlet både av statsadvokaten og Riksadvokaten.
Politiet konkluderte med at dødsfallet «trolig» var en ulykke. Familien har aldri slått seg til ro med dette – og mener etterforskningen var mangelfull.
Mener politiet gjorde for lite
– De sperret jo ikke av kaien den kvelden Kjell Rune ble funnet. Hele området skulle vært tildekket og sikret for spor, men ingenting ble gjort før klokka 10-11 neste dag. Da hadde mange vært der og trampet rundt. Det er altfor seint, synes Opsanger.
For familien kjennes det som om politiet nesten ikke brukte tid på saken.
– Det føles som om Kjell Runes liv ikke var verdt mer enn 45 minutters etterforskning, før politiet konkluderte med at det bare var en ulykke, sier han.
Faren får støtte fra yngstesønn Øystein Opsanger (34).
– Slik vi oppfatter det, har politiet vært mest opptatt av å få avsluttet denne saken og forbedret statistikken sin over «avklarte» saker, sier broren.
Se hva politiet svarer litt lenger ned i saken.
Fant krypende mann
I 2024 bestemte familien seg for å hyre bistandsadvokat Liv Giertsen for å se nærmere på saken.
– Da Kjell Rune ble funnet under Bangkaia, konkluderte politiet raskt med at det var en drukningsulykke. Etter det ble det ikke gjort noen reell etterforskning, sier Giertsen.
Hun mener politiet raskt havnet i det hun kaller en «klassisk bekreftelsesfelle», fikk tunnelsyn og aldri vurderte andre mulige hypoteser.
Giertsen viser blant annet til at det ble funnet en person krypende langs Rådhusplassen i Hammerfest sentrum, dagen etter at Kjell Rune sist ble sett.
Denne personen ble plukket opp av en sykehusprest og levert på politistasjonen. Hva som skjedde videre med gutten, er ukjent.
– Den dag i dag vet vi ikke hvem denne personen var. Presten mente hun kjente ham igjen som Kjell Rune. Hun kjørte ham til politistasjonen etter å ha vært i kontakt med politiet, men ble avvist. Det ville selvsagt vært svært interessant å komme i kontakt med denne personen, sier Giertsen.
Spor i snøen
Giertsen har, sammen med privatetterforsker Kenneth Berg, sett på saken med nye øyne. Berg har levert en 169 sider lang rapport der han vurderer politiarbeidet som er gjort.
En av hans sterkeste kritikker er at politiet ikke gjorde nok i initialfasen – den innledende delen av etterforskningen.
– Det som plager meg mest, er at politiet ikke utnyttet fordelen med at det var snø på bakken. Fotsporene kunne avslørt om Kjell Rune var alene på kaien eller sammen med noen andre, men sporene ble verken sikret eller fotografert. I slike tilfeller bør kriminalteknikere tilkalles for å undersøke sporene videre, mener Berg.
I politiets egne dokumenter fra saken står det at «sporene var vanskelige å tyde» og at «det kunne se ut som om noen hadde gått langs fremsiden av bygget for så å snu og gå tilbake.»
Det ble også funnet en sigarettsneip på bakken like ved funnstedet. Berg reagerer på at det ikke ble gjort noen nærmere DNA-analyse av denne.
Politiet svarer
Politiinspektør i Finnmark politidistrikt, Morten Daae, sier at dette er en sak politiet har brukt mye tid på oppigjennom årene.
– Det ble gjort forholdsvis mye etterforskning, og vi prøvde å finne ut hva som hadde skjedd ut fra vårt ståsted. Jeg tror likevel at dersom det hadde skjedd i dag, 20 år senere, ville man kanskje håndtert det på en litt annen måte enn vi gjorde da, sier Daae.
Han understreker samtidig at gutten som ble observert av sykehuspresten, er sjekket ut – og at det ikke kunne ha vært Kjell Rune.
– Jeg tror fotavtrykkene kanskje er noe vi burde ha fulgt opp mer, erkjenner Daae.
– Hva er politiets budskap til de som eventuelt sitter på informasjon i saken?
– Hvis det finnes folk som har informasjon om det som skjedde for 20 år siden, bør de ta kontakt med oss. Da kan vi vurdere opplysningene og eventuelt bearbeide dem videre.
Døde på brorens bursdag
Selv om det er 20 år siden sønnen og broren omkom, sitter ønsket om svar fortsatt sterkt i familien. Søskenflokken som en gang var fire, er nå tre.
Gjennom alle disse årene har foreldrene, Inger Johanne og Kjell Opsanger, stått sammen.
For lillebror Øystein Opsanger har det vært ekstra tøft, da han mistet broren på sin egen 14-årsdag.
– Det er en dag jeg ikke forbinder med noe godt. Det er dagen jeg mistet broren min, og jeg har aldri fått svar på hvorfor. Det skjærer i meg. At jeg aldri får broren min tilbake, sier han.
Stemmen brister idet han begynner å snakke om storebroren.
– Han hadde alle de gode egenskapene. Han var smart. Han var omtenksom. Han var snill.
Kjell Rune blir av familien beskrevet som en rolig og pliktoppfyllende gutt – som likte seg godt på sjøen.
Ifølge faren var han ikke gamle karen første gang han satte seg alene i en Askeladden-båt.
– Livet har jo forandret seg totalt. Du kan ikke sammenligne det med livet jeg hadde før dette. Før reiste vi land og strand rundt med ungene, og de ville ikke noe annet enn å være på sjøen, sier far Opsanger.
– Og hvordan er båtinteressen din nå?
– Da jeg fikk bildet av kaien der Kjell Rune omkom, og senere var i Hammerfest og så stedet selv, bestemte jeg meg for å selge båten.
Se Åsted Norge på TV 2 mandag kl. 20.00 og når som helst på TV 2 Play.












English (US)