«Det er som regel litt sent å komme med innspill på en avgjørelse som allerede er fattet i kommunestyret»

1 month ago 23



Etter vel ett år i lokalpolitikken så sitter man jo med noen tanker.

Med rette så mangler det ikke på politisk engasjement når det blir kutt i velferden for innbyggerne, og enkelte saker skaper mye debatt og det er mange som kommenterer når Lister24 legger ut sine utvalgte saker på Facebook siden sin. Noen “nettroll” finnes det jo, de som klager og skjeller, men ikke har egne løsninger.

Det er som regel litt sent å komme med innspill på en avgjørelse som allerede er fattet i kommunestyret

Og det er som regel litt sent å komme med innspill på en avgjørelse som allerede er fattet i kommunestyret..?

Lokalt har vi mange dyktige politikere på tvers av alle partier som ofrer mye av sin fritid for innbyggerne. Kommunestyremøtet er bare en liten del av arbeidet, største delen av tiden går med til gruppemøter, utvalgsmøter, partimøter og innbyggerrelasjoner med mer. Kunne gjerne ha sett at flere deltok mer aktivt i sine respektive politiske grupper, da ville lokalpolitikken fungert etter innbyggerens ønsker.

Som lokalpolitiker er det ikke vi som bestemmer, men vi utfører velgerenes ønsker basert på partiprogrammet vi ble stemt inn på, under de forutsetninger økonomien tillater. En økonomi som blant annet er avhengig av regjeringens overførsel til kommunene. På samme måte som i en familieøkonomi har vi et ansvar for at budsjettet skal gå opp. Ingen ansvarlige familier som reiser på ferie hvis det gjør at de ikke kan betale husleia. Den andelen av budsjettet som lokalpolitikken rår over er forsvinnende liten i forhold til totalbudsjettet og ikke i nærheten av det de lovpålagte tjenestene koster. Dagens regjering ser ikke ut til å evne å bistå norske kommuner i en stadig vanskeligere økonomisk tid som de selv har bidratt til.

Når det er sagt så er det stortingspolitikken som gjelder i årets valg. Det er nå vi bestemmer oss for hvilken kurs vi skal sette for A/S Norge. Og når man setter en kurs så har man et mål i sikte, ønsker du å reise sørover så hjelper det ikke å gå ombord i båten som går rett vest.

Industri og næringspartiet ble startet av vanlige folk som var lei av å se politiske beslutninger fattet på ideologi og uten konsekvenstenking. Som nystartet parti har vi hatt muligheten til å plukke “det beste fra fra alle” partiprogram og sette sammen til det vi mener tjener den norske arbeiderfamilien og industrien. Viktigheten av å styrke infrastrukturen ved å bygge opp landets kommuner må prioriteres. Dette kan med fordel gjøres ved å styrke kommuneøkonomien med feks øremerkede midler.

Med dagens kurs er vi i ferd med å miste selvråderetten for landet vårt. Global storkapital blir vår nye hersker, styrt av et evig voksende byråkrati uten kostnadskontroll. Arbeiderpartiet, Høyre og Fremskrittspartiet, som de tre største partiene, styrer alle i samme retning, mot EØS og EU. Mønstrer du på båten til Ap, Høyre, Frp så seiler du raskt mot et fullt medlemskap i EU.

Oppfordrer alle velgere til å reflektere litt rundt kommende stortingsvalg og om de sitter i rett båt. Hvis båten du nå sitter i har feil kurs, da er det på tide å bytte båt. Dersom du ønsker et annet mål i fremtiden med selvråderett til å styre egne verdier for vårt land - så bør du kanskje mønstre på skuta til INP. Vi har en ny kurs for landet vårt.

Jan Egil Svendsen, lokallagsleder i Farsund Industri- og Næringspartiet

Read Entire Article