Den viktigste forsikringen tegnes i reguleringsplanen. Det blir dyrt. Men det blir dyrere å vente.
Publisert: 26.02.2026 22:00
Prisen på forsikring skyter i været, og dyrere skal det bli, skriver Jens Ulltveit-Moe og Bjørn K. Haugland. Uansett pris kan vi ikke forsikre oss ut av klimarisiko. Vi må investere i klimarobust infrastruktur.
Kronikkforfatterne peker mot USA, men vi trenger ikke å se lenger enn til Danmark, hvor forsikringsselskapene nå peker ut røde områder. Der vurderer de å nekte huseiere forsikring på grunn av gjentatte skader etter styrtregn og overvann.
I Norge har vi en solidarisk forsikringsmodell, hvor prisen på naturskadeforsikring er lik for alle, uavhengig av om huset ligger på en tørr bakketopp eller langs et elveløp. Danskenes røde områder er et symptom på underliggende sårbarheter og økt risiko.
Derfor bør ikke dette være en forsikringsdebatt, men en debatt om klimarobuste reguleringsplaner og en storstilt satsing på klimatilpasning.
Store investeringer, modige politiske beslutninger og tid
Konsekvensene av våtere vær er katastrofale. Menneskeliv trues. Hus tas av flom. Leirskred og ras rammer boligområder, jernbanelinjer og vei. Å gjøre Norge mer motstandsdyktig vil kreve store investeringer, modige politiske beslutninger og tid.
Regjeringen har satt ned et ekspertutvalg som skal vurdere de samfunnsøkonomiske konsekvensene av klimaendringene og klimatilpasning i Norge. Utvalget skal levere sin rapport innen 1. juli. Det er ikke et sekund for tidlig.
Det vi ser i Danmark og USA, handler ikke først og fremst om forsikring, men om risiko vi har bygget inn i samfunnet. Og min bransje må ta ansvar.
Når kapasitet, kompetanse og prioriteringer er presset i kommunene, kan rådgivning gjøre at kunnskap omsettes i beslutninger og gjennomføring.
Vi må oppgradere vann- og avløpsnettet. Vi må ha plass til flomveier og naturbaserte løsninger. Verktøyene for å redusere risikoen for innbyggere og infrastruktur finnes.
Og noen områder bør få byggestopp, uansett hvor attraktive de er.
For den viktigste forsikringen tegnes i reguleringsplanen. Det blir dyrt. Men det blir dyrere å vente.

5 hours ago
1









English (US)