– De må ha visst noe

2 hours ago 5



Spørsmålene tårner seg opp for kronprinsesse Mette-Marit, tidligere statsminister Thorbjørn Jagland, diplomat-ekteparet Terje Rød-Larsen og Mona Juul, og for World Economic Forum-sjef Børge Brende.

Alle er de nevnt i de nylig frigitte Epstein-dokumentene. Hvorfor har de snakket usant om hvor godt de kjente ham? Og hva ville sexforbryteren oppnå ved å bygge sine nettverk?

I Palm Beach i Florida har VG møtt tre av hans ofre. De har en felles bønn:

– Vi krever full etterforskning i Norge. Vi vil ha svar og at noen stilles til ansvar. Bare det kan gi oss rettferdighet og fred, sier de.

Jagland, Rød-Larsen, Juul, Brende og Mette-Marit har i dag alle beklaget sin kontakt med Epstein.

– Jeg var 14 år da jeg møtte Jeffrey Epstein.

Hun husker det som skjedde slik: Det er midt på lyse dagen, og året er 2003. Øyenbrynene er nappet hardt, som var trendy på den tiden, og håret er lagt i midtskill.

Jena-Lisa Jones sitter i en gul drosje med to venninner på vei over broen til Palm Beach. Hun gjør store øyne.

Det er første gang hun krysser broen over til luksusøya. Her bor det over 70 milliardærer, blant dem Donald Trump.

Villaene er enorme. Hekkene høye. Overvåkningskameraene overalt. Alle eier flere biler, gjerne med sotede glass. Selv bor Jena-Lena i en trailerpark med sin pilleavhengige alenemor.

– Jeg hadde aldri før sett slik rikdom.

Drosjen stanser i enden av blindgaten El Brillo Way, utenfor et toetasjes hvitt murhus med en høy port.

De går inn kjøkkendøren til Epsteins hus. Jena-Lisa har fått vite at de skal gi en mann massasje, og at de må kle av seg til BH-en.

Men hun aner ikke hva som venter henne.

Først ut er Jena-Lisas bestevenn, som også går i åttende klasse. Det er hun, og deres felles 16 år gamle venninne, som har overtalt Jena-Lisa til å bli med.

Massasjerommet ligger i andre etasje, opp en trapp med rosa teppe. Det går bare noen minutter før hun kommer ned igjen på kjøkkenet, der de andre venter.

«Det var rart», tenker Jena-Lisa. Det skulle jo ta en halvtime. Hun rekker ikke spørre før det er hennes tur.

 Politiet i FloridaFoto: Politiet i Florida

Massasjebordet står klart.

Epstein kommer inn med et hvitt håndkle rundt underkroppen. Hun tenker at han kunne vært faren hennes. Han sier hei og legger seg på magen.

Han ber henne ta oljen og massere ham.

– Så sier han: «Kan du kle av deg på overkroppen?»

Jena-Lisa gjør som han sier.

Så vil han at hun skal ta av seg på underkroppen. Hun gjør som han sier.

Han snur seg på massasjebordet. Så starter overgrepet.

Epstein ber henne gni ham hardt på brystvortene. Han putter fingrene sine inn i henne.

 Politiet i FloridaFoto: Politiet i Florida

– Han var over hele meg. Det var veldig ille. Han gjorde ting med meg som var helt uakseptable.

Hun var 14 år gammel og alene med en naken, rik og mektig 49-åring i et lukket rom i hans hjem.

Jena-Lisa forteller at hun frøs til. Hun visste ikke hva hun skulle gjøre.

– Jeg var livredd. Og sint på vennene min. Jeg visste at de visste. De hadde vært der før.

Epstein onanerer til han kommer, forteller hun. Så tar han håndkleet og går ut av rommet.

 Politiet i FloridaFoto: Politiet i Florida

Jena-Lisa kler på seg og haster ned på kjøkkenet, men venninnene er ikke der. Hun finner dem ute ved bassenget, der de slapper av på solsengene. Den eldste sier: «Ok, det er på tide å dra».

Jena-Lisa er forvirret. Hva er det som nettopp skjedde?

Hun hadde aldri gjort noe seksuelt med noen før. Bare kysset en gutt. Tusen tanker farer gjennom hodet.

Så snart de setter seg i drosjen for å dra hjem, knekker hun sammen. Hun gråter og hyperventilerer.

Den eldste jenta ser på henne og sier:

– Hold kjeft, Jena. Du har nettopp tjent 200 dollar.

Så kaster hun sedlene på Jena-Lisa. Etterpå får hun vite at grunnen til at bestevenninnen kom så fort tilbake fra massasjerommet, var fordi Epstein ikke hadde likt hvordan hun så ut. Puppene var for store.

Jena-Lisa derimot, var flat og underutviklet.

Jentene i Palm Beach skal ha vært blant Epsteins første ofre.

Det startet med at hans partner og medsammensvorne, den elegante, britiske rikmannsdatteren Ghislaine Maxwell, plukket dem opp utenfor den lokale videregående skolen på øya.

Hun gikk etter pubertale, sårbare jenter fra utrygge, grenseløse hjem med rus, omsorgssvikt og overgrep; lette bytter som syntes 200 dollar var en formue. Maxwell sitter nå fengslet, dømt for menneskehandel og for å ha fasilitert overgrep.

Dette er saken om Jeffrey Epstein

  • Amerikansk finansmann (1953–2019)
  • Anklaget for omfattende seksuelle overgrep mot mindreårige
  • Hadde et internasjonalt nettverk med rike og mektige kontakter
  • Flere nordmenn er omtalt i åpne dokumenter og vitneforklaringer knyttet til Epstein-saken
  • Pågrepet i 2019, siktet for menneskehandel og seksuelle overgrep
  • Funnet død i fengselscellen i New York – dødsfallet ble fastslått som selvmord

Raskt fant Epstein og Maxwell en utspekulert metode:

De presset jentene som hadde vært inne til massasje, til å rekruttere nye jenter.

«Finn en ny jente til meg, hvis ikke må du komme tilbake», sa Epstein til jentene etter det første overgrepet hadde funnet sted, forteller flere ofre til VG.

Slik strømmet nye ofre til. Hver uke, hver måned, år etter år.

 Representantenes hus' tilsynskomitéFoto: Representantenes hus' tilsynskomité

Omfanget ble så stort at mistanken likevel var uunngåelig. Men da Epstein omsider blir etterforsket for første gang, i 2005, ender det med at jentene blir betegnet som prostituerte som rekrutterte andre prostituerte – ikke som overgrepsofre. Politiet vurderer å ta ut tiltale mot jenter på 14, 15 og 16 år for prostitusjon.

Epstein, som opprinnelig etterforskes for omfattende seksuelle overgrep mot barn, slipper unna med en «sweetheart deal» og en dom på 18 måneders fengsel for «hallikvirksomhet». Det ble lagt lokk på hele saken.

– Da bestemte jeg meg for å stå frem. Vi hadde ikke noe skyld i det som skjedde. Vi var barn. Vi kom fra ødelagte hjem, og han tilbød penger og trygghet. Vi var lette mål, sier Jena-Lisa.

Epstein fikk forlate fengselet i 12 timer om dagen for å jobbe. Etter løslatelsen pålegges han såkalt husarrest og må gå med fotlenke.

 US Department of JusticeFoto: US Department of Justice

Det er ett år etter dette, i 2011, at kronprinsesse Mette-Marit skriver i en e-post til Epstein at hun har googlet ham. På det tidspunktet har Virginia Giuffre stått frem i pressen som et av Epsteins ofre.

«Enig i at det ikke ser så bra ut : )», skriver kronprinsessen til Epstein.

I januar 2013 bor kronprinsesse Mette-Marit i Epsteins hus i Palm Beach. Kronprinsessen har nå beklaget «vennskapet med Epstein», og har også varslet en større redegjørelse.

«Kronprinsessen tar sterkt avstand fra Epsteins overgrep og kriminelle handlinger. Hun er veldig lei seg for ikke å ha forstått tidlig nok hva slags menneske han var», skrev Kongehuset fredag.

På samme tid har også Thorbjørn Jagland, daværende sjef i Europarådet og Nobelkomiteen, omfattende kontakt med Epstein. Han planlegger å besøke Epsteins øy, og besøker ham senere i Paris, New York og i Palm Beach. Den tidligere statsministeren etterforskes nå av Økokrim for grov korrupsjon.

Det er også flere mektige nordmenn som er under lupen for sin kontakt med Epstein:

Mona Juul er fritatt fra arbeidsplikt som ambassadør, mens Utenriksdepartementet undersøker om hun har fulgt loven i sin kontakt med Epstein. Ektemannen Terje Rød-Larsen er også i hardt vær.

World Economic Forum har satt i gang en uavhengig gransking av Børge Brendes Epstein-kontakt.

De mektige nordmennenes tette bånd til Epstein får ofrene i USA til å reagere.

– Hvorfor skulle de henge med Epstein? Hvorfor var han så viktig for dem? Det skjønner jeg ikke, sier Jena-Lisa.

Epstein er blitt beskrevet som en som bygde et nettverk av kjente mennesker for å bruke deres status; både innenfor forretninger, men også for å lokke til seg unge jenter.

Epstein lot seg avbilde med profilerte personer og rammet inn bildene.

Ofrene VG snakker med, sier at bildene av det mektige nettverket hans gjorde at de følte at Epstein var viktig – en mann som kunne gi dem muligheter.

Samtidig skjønte de at han var en mann de aldri kunne si nei til eller tyste på.

Jena-Lisa er overbevist om at de norske må ha sett, hørt og forstått.

De som besøkte ham kan ikke ha unngått å se at det hang bilder av unge, halvnakne jenter på veggene.

– De må ha visst noe. Alle visste. Kokken hans, husholderskene, gartneren, naboene, politiet, gjestene som kom på besøk, nettverket hans. Men ingen beskyttet oss.

Nå krever hun og andre Epstein-ofre full etterforskning i Norge.

– Nordmennene må forklare seg. De må svare ærlig på hva de visste. Vi trenger svarene deres.

Terje Røed-Larsen med Epstein og en uidentifisert kvinne i Epstein-filene.

Epstein-ofrene føler seg fra før sviktet av Trump og landet sitt.

Mange av dem stemte på ham, fordi han lovet å offentliggjøre alle dokumentene.

Det skulle ta ett år før det skjedde, etter stort press fra Kongressen, og da var mye sladdet – deriblant navn og bilder av flere av Epsteins venner.

Samtidig ble minst 40 ofre identifisert med navn, adresse og halvnakne bilder, mot deres vilje. Justisdepartementet har i etterkant fjernet dette.

Trump sier nå «la oss gå videre», og kaller Epstein-saken en «demokratisk bløff».

 Department of JusticeFoto: Department of Justice

– Nå er det bare andre land, som Norge, som kan gi oss en form for rettferdighet, sier Haley Robson.

Hun er et av Epsteins ofre.

– Norske myndigheter må etterforske dem som hadde kontakt med Epstein. Folk som misbruker makt, fortjener ikke makt. De må trekke seg fra posisjonene sine. Det er bare rettferdig at også de skal føle på den skammen vi har følt på i så mange år, sier hun til VG.

– Det var den lengste timen i mitt liv, sier Haley om sitt møte med Epstein.

Hun var 16 år. I likhet med Jena-Lisa, ble hun fortalt at hun skulle få 200 dollar for å massere Epstein i hans hus i Palm Beach.

Men det var ingen vanlig massasje.

– Han tok på meg overalt. Han fikk meg til å gjøre ting på ham. Han tok ut et sexleketøy. Jeg ble redd. Det var enormt. Jeg hadde aldri sett noe lignende, og jeg var bare 16 år, forteller Haley.

Hun gråter. Etter over 20 år i terapi, er fortiden fortsatt et åpent sår.

Haley fortsatte å komme tilbake til huset i to år. Hun tok med seg nye jenter til ham, for å unngå å bli misbrukt selv. Noe hun bærer på stor skyldfølelse for i dag.

– Det var som i eventyret med Hans og Grethe. Du finner et hus som er lagd av godteri. Du får løfter om en lykkelig barndom. Og så går du inn i huset, og ser hvor ille det egentlig er. Men da er du allerede fanget.

Hun mener Epstein-saken ofte blir misforstått. For det handler ikke bare om seksuelle overgrep, sier Haley.

– Det var psykologisk krigføring. Dette var voksne som tok fra oss barndommen, brøt oss ned og rev oss i biter. De dissekerte livene våre. De fikk ut legejournalene våre og karakterkortene våre, og utsatte oss for svertekampanjer.

Lenge visste ikke Epsteins ofre at de var en del av et enormt overgrepsnettverk.

 Representantenes hus' tilsynskomitéFoto: Representantenes hus' tilsynskomité

Først med den føderale etterforskningen i 2018, fikk verden et innblikk i Epsteins spindelvev med tråder over hele USA og verden:

  • I Palm Beach var det unge jenter som ble rekruttert fra skoler.
  • I New York fikk jenter løfter om modellkarrierer og internasjonale jobber, men ble i stedet utsatt for menneskehandel og tatt med rundt på privatfly for å tilfredsstille mektige menn.
  • På Epsteins ranch i New Mexico vet vi lite om hva som foregikk. Dokumentene indikerer grusomme ting, som eksperimenter på laboratorier, gravide jenter og aborter.
  • På øya i Karibia kom det jenter fra hele verden, som Epstein hadde trukket inn i sitt spindelvev.

Inntil i høst var Marina Lacerda bare kjent som «minor victim no. 1» i FBIs etterforskning.

Hun var et av Epsteins ofre i New York. Hun bor i Florida nå, og det er her VG møter henne.

– Jeg var 14 år da jeg ble introdusert for Epstein, sier hun.

Marina er opprinnelig fra Brasil, og alt hun ville var å hjelpe moren med å få det til å gå rundt økonomisk hjemme. Som nyankomne migranter til USA, hadde de det vanskelig. Hun levde et tøft liv i New Yorks festmiljø, på nattklubber med Paris Hilton og P Diddy.

Først ble hun selv utsatt for overgrep av Epstein. Så «jobbet hun» for ham til hun ble 17 år. Hun rekrutterte jenter. Betalingen var 300 dollar per jente, cash rett i hånden fra Epstein selv.

– Jeg forsto ikke at jeg drev med trafficking. Jeg ville bare hjelpe andre jenter i min situasjon.

Hun tok dem med hjem til Epstein i hans ærverdige townhouse på Upper East Side på Manhattan, med eget bibliotek, en utstoppet svart hund på toppen av pianoet og en entré full av innrammede glassøyne.

Massasjerommet lå i tredje etasje, de måtte ta en heis. Gardinene var alltid trukket for og skyer var malt i taket.

– Tidsskjemaet hans var seks til ti jenter om dagen, sier Marina.

Det som skjedde med Marina der inne, fortrengte hun helt til hun møtte andre ofre for tre år siden, som fortalte hva de husket. Hvordan Epstein hadde voldtatt Marina foran dem. Brukt henne som en «demonstrasjonsdukke», for å «lære opp» de andre.

– Jeg hadde glemt alt det verste. Traumene tok overhånd.

 Department of JusticeFoto: Department of Justice

Marina beskriver Epstein, eller «Jeffrey», som hun kaller ham, som en mystisk person som fortalte lite om seg selv. Han skal ha hevdet at han var hjernekirurg og at han hadde studert ved Yale – begge deler løgn. Og han skal ha likt å si at han «eide» myndighetene, bankene og FBI.

Han var alltid på telefon med noen. Også da han fikk massasje, husker Marina.

– «Jeg får massasje av en ung, vakker jente, vet du», kunne han si til den han ringte. Og så spurte han oss jentene: «Vil du si hei?» Og vi fikk hilse på disse viktige menneskene.

«Det er ikke hva du vet, det er hvem du kjenner som er viktig», skal Epstein ha pleid å si til Marina.

– Han hadde rett, sier hun til VG i dag.

– Han sa han hadde hemmeligheter om dem alle, og at det kunne skade mange.

Skyld. Skam. Angst. Nye overgrepsmenn. Stripping. Selvmedisinering.

Livet etter Epstein har vært alt annet enn lett for ofrene.

Ifølge etterforskningen skal over tusen mindreårige jenter og unge kvinner ha blitt utsatt for overgrep gjennom en periode på 30 år, fra 1990 til han ble arrestert og fengslet i 2019.

Psykologen Randee Kogan har behandlet over 20 av Epsteins ofre de siste 20 årene.

Hun har aldri sett verre skader på pasienter enn hos dem.

– Han utnyttet og manipulerte dem. Rekrutteringen skapte en illusjon om at de var sammen om dette. Det er så mye skyld og skam, sier Kogan til VG.

Mange av ofrene hun behandler har aldri stått frem offentlig.

De fleste ofrene er i dag i slutten av 30-årene og begynnelsen av 40-årene.

Da de var rundt 20, var mange utagerende, sier Kogan. De forsøkte å ta tilbake kontrollen over livet på usunne måter, med alkohol, rus og nakendansing på strippeklubber. Epstein hadde tatt fra dem alle grenser. Flere ble voldtatt av nye partnere.

I 30-årene innhentet minnene dem. Angsten, depresjonen, flashbacks, panikkanfall. For de fleste har det tatt lang tid å ta tak i traumene.

Det at Epstein-saken aldri får en slutt, at ingen stilles til ansvar, tærer på ofrene, sier psykologen.

– En av mine pasienter har kjempet fra hun var 14. Hun er 41 år nå, sier Randee.

Alt psykologen beskriver over, har gjenklang i Jena-Lisa, Haley og Marinas liv etter Epstein.

I dag er alle mødre. Alle har døtre.

Frykten for at andre jenter skal bli utsatt for det samme som dem, driver dem til å stille seg opp foran journalistenes mikrofoner, til å troppe opp i Kongressen i Washington D.C – og til å hjelpe andre overgrepsofre.

Men snart må det være nok, sier Jena-Lisa.

– Jeg vil ikke måtte deale med dette når jeg blir 80 år.

– Når kan vi få fred og rettferdighet? spør hun.

Ingeborg Huse Amundsen

USA-korrespondent

Ingeborg Huse Amundsen

Kontakt Ingeborg Huse Amundsen

Thomas Nilsson (foto)

USA-fotograf

Thomas Nilsson (foto)

Kontakt Thomas Nilsson (foto)

Read Entire Article