- Krim
Baneheia-saken:
Mye har vært sagt og skrevet om Baneheia-saken. Likevel ønsker ikke de ansvarlige å svare på spørsmål.
Saken oppsummert
- Baneheia-utvalget presenterte granskningen av Viggo Kristiansens uriktige dom.
- TV 2 har forsøkt å få kommentarer fra de ansvarlige, men uten hell.
- Riksadvokat Tor-Aksel Busch har beklaget at tiltalen mot Kristiansen ble utferdiget.
- Kristiansen ble frifunnet etter nesten 21 år, men de ansvarlige forblir tause.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
Fredag ettermiddag presenterte Baneheia-utvalget granskningen av hvorfor Viggo Kristiansen ble uriktig dømt og hvorfor det tok nær 21 år før han ble frikjent.
TV 2 har forsøkt å få de ansvarlige i tale. Det har vist seg å være vanskelig.
I tillegg til å ringe, har vi sendt to SMSer. Der spør vi om en kommentar til rapporten og om de har tenkt å si noe. Vi understreker også at fraværende svar vil omtales.
- Asbjørn Hansen var etterforskningsleder fra Kripos. Han har ikke besvart våre henvendelser.
- Arne Pedersen var kriminalsjef i Kristianand politidistrikt. Han har ikke besvart våre henvendelser.
- Edward Dahl var statsadvokaten som førte saken for påtalemyndigheten. I en SMS takker han for henvendelsen, men skriver at han ikke har noen kommentarer nå.
Dette er ikke første gang TV 2 forsøker å få de tre overnevnte i tal, uten å lykkes.
Riksadvokaten beklager
Det var riksadvokat Tor-Aksel Busch som valgte å ta ut tiltale mot Viggo Kristiansen. Han skriver til TV 2 at han ikke ønsker å kommentere rapporten. Men:
– Når Viggo Kristiansen er frifunnet ved rettskraftig dom – basert på den kunnskap som nå foreligger – skulle det ikke vært utferdiget tiltale mot ham. Det har jeg beklaget tidligere, og gjentas i dag.
Brynjar Meling er Kristiansens advokat. Han forteller at det viktigste for Kristiansen er å få lagt saken bak seg.
– Det er en systemsvikt som har rammet ham fra første avhør og gjennom hele saken. Når det i tillegg kommer frem at kommisjonen hvert fall burde gjenopptatt saken i 2011, så er svikten total, sier Meling til TV 2.
Burde vært gjenopptatt i 2011
Helen Sæter var leder for gjenopptakelseskommisjonen fra 2009 til 2017. Hun understreker at hun ikke har lest rapporten enda.
– Jeg mener kommisjonen jobbet samvittighetsfullt og grundig med saken, og konkluderte med at de relativt strenge vilkårene ikke var til stede, sier hun til TV 2, og viser til kommisjonens vurderinger.
– Avgjørelsene og begrunnelsen om hvert enkelt bevistema har vært utførlig behandlet.
Siv Hallgren var leder av gjenopptakelseskommisjonen da saken ble gjenopptatt i 2021. Hun stemte likevel mot å gjenoppta saken.
Hun synes det virker som at utvalget har gjort en grundig jobb.
– Dette er viktige spørsmål om rettssikkerhet og behandling av straffesaker. Jeg synes det er fint at vi har et system i Norge hvor vi kan gå gjennom systemet og lære. Det er viktig at slike saker blir sett nøye på.
– Hva tenker du i dag om at du stemte mot å gjenåpne saken?
– Det ønsker jeg ikke å kommentere. Det viktigste er å se på denne rapporten som noe å lære av.
Frifunnet etter 21 år
22 år gammel ble Kristiansen funnet skyldig i saken der Stine Sofie Sørstrønen (8) og Lena Sløgedal Paulsen (10) ble voldtatt og drept i Baneheia i Kristiansand i mai 2000.
Han ble dratt inn i saken og utpekt av Jan Helge Andersen som hovedmannen bak drapene. Det var ellers ingen sikre bevis for at Kristiansen var skyldig, og Andersen hadde en klar fordel av å legge hovedtyngden av skylda på Kristiansen.
Det skulle ta Kristiansen og apparatet rundt ham sju forsøk på å få saken gjenopptatt.
Nesten 21 år etter at han ble feilaktig dømt, ble Kristiansen frifunnet i desember 2022 og løslatt, 43 år gammel.





English (US)