Einar Hedegart (24) har sendt ulike signaler i lang tid – men nå er valget tatt. Børsa legges på hylla.
Thomas Meinicke
Publisert: 13.11.2025 15:10 | Oppdatert: 13.11.2025 15:59
– Nå er det «all in» på langrenn, bekrefter Einar Hedegart til Adresseavisen.
Så tydelig har han aldri vært.
– Det er OL-sesong, og jeg har definitivt bedre sjanse i langrenn enn skiskyting, så det føles ut som et naturlig valg, samt at jeg er på et langrennslaglangrennslagHedegart er en av seks utøvere på Team Anlegg Øst, et privatlag for talentfulle langrennsløpere., utdyper han.
Usikkerheten rundt et mulig karriereskifte kom etter en sensasjonell andreplassandreplassHedegart kom på andreplass på 10 km skøyting i kollen i mars, bak Harald Østberg Amundsen, og foran Klæbo. i Holmenkollen – der han i ettertid ble lansert som en het OL-kandidat.
Så kom et nytt sjokk: NM-gull i skiskyting – og Hedegart bestemte seg for å avvente beslutningen om framtida.
Nå er imidlertid valget tatt – denne sesongen er Hedegart langrennsløper.
Drømmen er OL-gull i Val di Fiemme.
Står for det han sa
Om han skal komme seg til ItaliaItaliaVinterens OL arrangeres i Italia, der langrennsøvelsene går i Val di Fiemme - på ærverdige Lago di Tsero, bør han være på pallen under den nasjonale åpninga på Beitostølen.
Aller helst bør vinne 10 kilometeren i skøyting, søndag 23. november.
– Det blir en veldig viktig søndag, men jeg føler meg klar. På renndagen er det 16 dager siden jeg kom hjem fra høyden, og det er en dag jeg ofte har følt meg bra. Det bør være perfekt, utdyper Hedegart.
– Du har tidligere uttalt til TV 2, at skiskyting frister mer, på grunn av flere tilskuere og flere gode nasjoner. Likevel blir det nå langrenn – går du imot det selv?
– Jeg står for det fremdeles, og synes fortsatt at skiskyting virker mer spennende på lang sikt. Men med OL denne sesongen, er det naturlig å satse langrenn.
Les også
– Det har jeg stusset mye på. Jeg syns det er helt sykt
– Hvorfor mener du sjansene er størst i langrenn?
– Nivået skimessig er nok ganske likt, men jeg har slitt litt med skytingen, og hadde måttet prioritere det veldig hardt om jeg skulle hatt noen sjans på toppnivå i skiskyting. Mens i langrenn, har jeg vist at jeg har nivået inne på en god dag.
Sjokkmåling
Ikke bare har Hedegart endelig bestemt seg – han har også lagt bak seg en treningssesong der det meste har gått på skinner.
– Jeg har trent akkurat det jeg ville, og har gjennomført tre ganger tre uker høydeopphold. Det har gått helt knirkefritt, utdyper Hedegart.
God trening over flere år har resultert i gode testresultater – spesielt oksygenopptaket har tatt et solid byks.
Tallet har han holdt for seg selv helt til nå – men overfor Adresseavisen letter han på sløret.
88,8 ml/kg/min.
Det er regnet som meget habilt, bekrefter Jan Helgerud, professor ved NTNU, til Adresseavisen.
Hedegart ble selv sjokkert av det høye opptaket.
– Jeg trodde ikke jeg kom til å blåse så høyt noen gang, og så gjør jeg det. Det var en artig følelse, forteller Hedegart.
Holder døra åpen
Selv om Hedegart denne sesongen er langrennsløper, har han holdt liv i skiskytingen av en grunn – og har drevet litt skytetreningskytetreningHedegart anslår at han har trent 70% mindre skyting denne sesongoppkjøringa kontra forrige..
Til helga går han nemlig skiskytteråpninga på Geilo.
– Det mest ideelle vil være om jeg går så bra til helga at jeg kvalifiserer meg til IBU-cupIBU-cupNivået under verdenscupen for skiskytterne., og med det er skuldrene senket før Beitostølen neste helg. I tillegg er det god konkurransetrening, og jeg har ambisjon om å gå IBU-cup-renn denne sesongen.
– Nåløyet for å komme inn på OL-laget er knalltøft, så det er fint å ha skiskytingen i bakhånd. Det er det jeg vil drive med på lang sikt, legger han til.
– Om du tar OL-gull i langrenn, er det likevel aktuelt å holde døra åpen for skiskyting?
– Vi får se når den tid kommer, det blir tøft å komme seg til OL, og aller først må jeg prestere på Beitostølen.
– Hva skjer om det blir OL-gull i langrenn?
– Jeg skal ta meg en god fest, og så skal jeg unne meg en dyr ferietur sammen med HannaHannaSamboer med Einar Hedegart, fra Øystese i Hardanger. Hun er også skiskytter, på habilt nivå. – kanskje til New York eller en rundtur i USA.

2 weeks ago
10












English (US)