Byråkrater presser gjennom en ordning som svekker pasientsikkerheten.
Publisert: 05.06.2025 07:00
I et debattinnlegg i Aftenposten forklarer Helsedirektoratets avdelingsdirektør Cathrine Lien Jensen hvorfor de innfører test for utenlandsutdannede psykologer, men hun bommer både på begrunnelse og pasientsikkerhet.
Jensen viser manglende kunnskap i sin tekst om egnethetstest for psykologer. Dette utgjør fortsatt en risiko for både psykologer og pasienter. Prosessen må stanses.
De sier testen ikke erstatter dagens ordning, men blir et alternativ. Det åpner for autorisasjon kun basert på test, noe som er hovedgrunnen til fagmiljøenes advarsel. Helsedirektoratet mener testen måler nødvendig kompetanse, men fagmiljøene sier det er umulig å lage en slik test.
De viser også til overvåkingsorganet ESA, men Norge trenger ikke søke om unntak, bare informere om at vi følger vår utdanningsforskrift, som EØS-direktivet tillater.
Psykologforeningen har varslet departementet om at krav i lovverket fravikes, og at mobiliteten ESA er bekymret for, allerede er god. ESA bygger sin kritikk på feil: De tror helsepersonell ikke får tilbud om test eller lisens. Dette er ikke tilbakevist.
Likevel lar politisk ledelse byråkrater med manglende innsikt presse gjennom en ordning som svekker pasientsikkerheten.