Bjørnafjorden: Ulykkesflyet funnet med to omkomne

1 month ago 14



Flyet ble funnet på 30 meters dyp. Politiet vil forsøke å hente opp de to omkomne torsdag kveld.

 Willy Ludvigsen
Foto: Willy Ludvigsen

Publisert 03.04.2025 20:26 Sist oppdatert 1 minutter siden

Ulykkesflyet som tirsdag fikk problemer utenfor Bergen, er nå funnet med to omkomne i Vinddalsvatnet i Bjørnafjorden, opplyser politiet torsdag kveld.

Det var Ivar Harald Henriksen (74) og Tore Iversrud Marthinsen (61) som omkom i ulykken.

Siden det ble sendt ut nødmelding fra flyet om problemer, og det forsøkte en nødlanding på vannet, er det blitt søkt etter det. 

De pårørende er varslet om funnet. 

Torsdag fikk politiet bistand fra forsvaret med undervannssøk i Vinddalsvatnet, og det er dette søket som har ført til funnet, skriver politiet. 

Flyet ble lokalisert på rundt 30 meters dyp i sørenden av vannet.

En av de omkomne ble funnet på innsiden av flyet, og den andre på utsiden. 

– Politiet kan ikke si noe når det gjelder eventuelle skader på flyet.
Når det gjelder heving av flyet og videre arbeid på stedet i forbindelse med funnet så må politiet komme tilbake til detaljer omkring dette. Det vil ikke bli iverksatt noe forsøke på heving av flyet i kveld, skriver de torsdag kveld.

Det vil imidlertid bli gjort forsøk på å hente opp de to omkomne torsdag kveld. 

Ifølge politiet er det ikke mulig på nåværende tidspunkt å si noe om årsaken til ulykken.

I forbindelse med funnet er det innført ferdselsforbund på Vinddalsvatnet samt flyforbudssone over vannet. Dette gjelder frem til fredag kveld.

Read Entire Article