Bergstø-kritikk i havarirapport: – Mistet kontroll

14 hours ago 3



– Sånn som dette ble lagt fram, var det veldig uheldig, sier SV-veteranen Steinar Nørstebø.

Han har ledet arbeidet med evalueringen. Han viser til et intervju SV-lederen gjorde i VG i valgkampen:

«En forutsetning for at SV skal forhandle om en eventuell regjeringsplattform eller statsbudsjett med Arbeiderpartiet i høst er at Oljefondet trekker alle investeringer som støtter opp om Israels krigsforbrytelser, okkupasjon og folkemord».

– Det blandet sammen veldig mange begreper som folkemord, okkupasjon og folkerettsbrudd. Det ble veldig lite tydelig hva som skulle til for at vi skulle få gjennomslag, sier Nørstebø.

Selv om grepet ga oppmerksomhet, ga det ikke «de gjennomslagene», «det etterlatte inntrykket» eller «de alliansepartnerne» SV som parti ønsket seg, er konklusjonen i rapporten.

Dette bidro til at vi mistet kontroll over narrativet i saken, står det.

«Sprikende» og «tilbakeskuende»

Men det mye omtalte ultimatumet om oljefondet og Israel er bare ett av mange elementer som trekkes fram:

Et sprikende partiprogram, få gode saker og tilbakeskuende budskap, var blant årsakene til SVs svake valgresultat, ifølge rapporten.

– SV hadde ikke en tydelig politisk fortelling eller tydelige politiske løsninger, heter det.

Det gjorde at det «ikke ble viktig» for tidligere SV-velgere å stemme på partiet, mener utvalget, som har lett etter forklaringer på det svake valgresultatet. SV tapte nesten 50 000 velgere i valget i fjor høst og falt tilbake til 5,6 prosent i oppslutning.

Til tross for fortsatt rødgrønt flertall ble valget en stor nedtur for partiet. Utvalget trekker fram to ulike utsagn for å oppsummere svakhetene i valgkampen:

  • Vi hadde ikke noe klart budskap som overbeviste folk om at det var viktig å stemme SV.
  • Vi kjente det som om vi måtte legge skinnene rett foran valgkamptoget.

En person står på en scene og peker mot en stor skjerm som viser teksten "SV" i farger. Personen har på seg en rød topp og sorte bukser. Lyssettingen er dramatisk med grønn og rød belysning i bakgrunnen. Scenen er innendørs, med mørke gardiner som rammer inn området rundt. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

VALGNEDTUR: Et sprikende partiprogram, få gode saker og tilbakeskuende budskap, var blant årsakene til SVs svake valgresultat, ifølge rapporten. Her er Bergstø på partiets valgvake.

Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

Knallhard kritikk

Etter fire år som regjeringens faste budsjettpartner på Stortinget hadde SV et godt utgangspunkt før valget.

Men til tross for avgjørende flertallsmakt i fire år: Da valgresultatet var klart, hadde SV falt tilbake, både i forhold til 2021 og 2017.

I den endelige havarirapporten, som nå er klar, forklares det svake valget i følgende punkter:

  • Et sprikende partiprogram
  • Forsinket strategiprosess med for svak operasjonalisering og forankring
  • For tilbakeskuende budskap
  • Få gode SV-saker
  • Dårlig samhandling i det sentrale partiapparatet
  • For dårlig utformet oljefondskrav
  • For reaktivt mediearbeid
  • Tilbakemeldinger om utydelige og tidkrevende beslutningsprosesser i valgkampen og valgkampforberedelsene.

Alle disse svakhetene og feilene har selvfølgelig toppledelsen i partiet ansvaret for, heter det i rapporten.

Evalueringen skal behandles på SVs landsstyremøte i Oslo om en uke.

Bergstø får kritikk

Kirsti Bergstø tok over SV i mars 2023 etter Audun Lysbakken og ledet dermed for første gang partiet i en stortingsvalgkamp i fjor høst. Rapporten slår fast at det er partiledelsen som har ansvaret for at det gikk som det gikk.

Men samtidig viser utvalget til at også ved tidligere lederskifter i SV har den første valgkampen vært utfordrende og «ført til lavere valgresultat». Likevel trekkes det fram at flere var kritiske til Bergstøs opptreden i valgkampen:

– Evalueringsutvalget har registrert at partileders retorikk og mediepersonlighet har fått kritikk av media og ulike ledd i partiet, heter det i rapporten.

– Hvem i partiet er det som kritiserer Bergstø?

– Når ting ikke går så bra, kikker man på hva som kunne vært gjort annerledes og bedre. Det er ikke tvil om at man på velgermøter har fått tilbakemeldinger på at noen har reagert på stil og mediefremtreden, sier Nørstebø til NRK.

– Hvor spesifikk kan du være når det gjelder hva hun får kritikk for?

– Vi har fått reaksjoner knyttet til formen vi har på retorikk når det gjelder de rikeste. Vi tror at vi bommet litt på at folk oppfatter det som at vi går til angrep på de rike.

«Sviktende ledelse»

I rapporten kommer det også fram at ansatte i SV er sterkt kritisk til måten valgkampen ble gjennomført på.

– De ansattes tilbakemeldinger viser et bilde av svært høy arbeidsinnsats, sterk lojalitet til organisasjonen og et stort ønske om å levere en god valgkamp, men samtidig en utbredt opplevelse av rot, manglende retning og sviktende ledelse.

Flertallet av de ansatte beskriver overfor utvalget valgkampen som «krevende, uoversiktlig og preget av mange parallelle prosesser uten klar prioritering».

– En gjennomgående følelse blant mange er frustrasjon over manglende overordnet styring, uklare roller og svikt i intern kommunikasjon.

Strategi som ikke fungerte

Utvalget har ikke bare sett på selve valgkampen, men også på SVs jobb med å blinke ut hovedsaker og lage strategi i forkant.

Og allerede i dette arbeidet gikk det galt for SV, ifølge evalueringen:

Strategien kom for sent og var for lite kjent i partiet, ifølge SVs egne politikere.

– Det er bred enighet om at forankringen var svak, og at mange i organisasjonen først ble kjent med dokumentet eller det sentrale innholdet i strategien etter at valgkampen var i gang, heter det.

– Det er tydelig at strategien i begrenset grad fungerte som et styringsverktøy for organisasjonen i valgkampen.

Strategien manglet «klare mål, tydelige prioriteringer og en konkret plan for gjennomføringen», ifølge utvalget.

Tapte til Ap

Den interne evalueringen har også en omfattende analyse av selve valgresultatet.

Der kommer det fram at SV falt betydelig fra et nivå på over 9 prosent i 2024, til 6-tallet i løpet av fjorårets fire første måneder. Samtidig falt lojaliteten til SV kraftig og ble i valgundersøkelsen målt til bare 38 prosent.

Og i valgkampinnspurten var det fremfor alt to ting som rammet SV:

  • SV tapte 44 000 velgere til Arbeiderpartiet. Det tilsvarer 1,5 prosentpoeng i oppslutning.
  • SV tapte samtidig 22 000 velgere til MDG, tilsvarende 1 prosentpoeng i oppslutning, ifølge SSBs velgerundersøkelse.

Selv om valget gikk dårlig, sitter SV også i dag i en nøkkelposisjon i Stortinget. Regjeringen er avhengig av SV, men også MDG, Rødt og Senterpartiet for å få flertall.

Men heller ikke budsjettprosessen i høst ble noen stor opptur for SV, Et splittet parti valgte først et splittet SV å gå ut av forhandlingene med de fire andre rødgrønne partiene. Få dager senere inngikk likevel SV en budsjettavtale.

Og da budsjettet endelig var klart, la SV-nestleder Marian Hussein ut en video med et budskap om at budsjettavtalen var inngått med tungt hjerte, og at «en dag vil historien dømme Norge». Videoen ble senere slettet.

Publisert 09.01.2026, kl. 12.50 Oppdatert 09.01.2026, kl. 12.59

Read Entire Article