Ber foreldre roe ned gavepresset til konfirmasjonen

3 days ago 14



Endre Jo Reite er tett på økonomien til mange gjennom jobben som privatøkonom i BN Bank.

Han ser at mange familier føler seg presset til å gi dyrere konfirmasjonsgaver enn de har råd til.

– Jeg mener at de som har god råd har et ekstra ansvar for å prøve å vise litt nøkternhet akkurat denne dagen, sier han.

Gaver er noe det snakkes om blant årets konfirmanter. Det er stor forskjell på hvor mye som gis, forteller de.

Privatøkonomen uttalte seg først om saken i Nettavisen.

Konfirmasjon

Privatøkonom Endre Jo Reite i BN Bank.

Foto: Jøte Toftaker / NRK

Noen tar opp forbrukslån

Gjennom jobben i banken ser han at mange foreldre har utfordringer med å få månedsøkonomien til å gå rundt. Mellom 10 og 15 prosent av husholdningene har virkelig trang økonomi, sier han.

– Det å føle på utilstrekkelighet med konfirmasjonen, fordi noen drar det med gave langt. Det syns jeg er unødvendig, sier privatøkonomen.

Nettopp på konfirmasjonsdagen bør rådyre gaver droppes, mener Endre Jo Reite. Han mener det blir feil å la sparekonto eller BSU konto bli en del av konfirmasjonsgaven.

– Jeg mener at det å prøve å rydde den dagen fra disse ekstreme forskuddene på arv og de kjempestore beløpene, kan være med på å gjøre hverdagen mye lettere for andre.

Det å føle på utilstrekkelighet er ikke uvanlig, og mange strekker seg langt.

– Det er til og med folk som tar opp forbrukslån. De ønsker å gjøre denne dagen til en dag hvor barna deres ikke føler på forskjeller, sier han.

– Det er hva andre tenker om at du ikke har fått så mye, som gjør hver enkelt usikker

konfirmanter

Bastian Aasheim-Norås, Sverre Skogvang og August Johansen Schjølberg er konfirmanter i vår og elever i 9. klasse på Skaun ungdomsskole.

Foto: Jøte Toftaker / NRK

Gavepress

Over hele landet er det høysesong for konfirmasjoner, også i Skaun.

Flere av elevene i 9. klasse har nettopp blitt konfirmert, mens noen skal konfirmeres til helga. Gaver er noe det snakkes om.

– Det kan være litt press på at mange får mye penger, mens andre ikke får så mye. Man blir litt sjalu på akkurat det, sier Sverre Skogvang, som er elev i 9. klasse.

De forstår at enkelte synes at dette med gavene kan være vanskelig. Det er store forskjeller.

– Noen har fått veldig mye, som skryter litt av det, sier han.

– Er det greit å ikke si hvor mye du får?

– Ja, i alle fall i vår gjeng.

Konfirmasjon i Skaun

De tre elevene i 9. klasse på Skaun ungdomsskole er enige med forbrukerøkonom om at foreldre skal droppe å gi kjempestore beløp.

Foto: Jøte Toftaker / NRK

Enig med forbrukerøkonom

De er enige i det forbrukerøkonomen sier om å være nøktern.

– Jeg er helt enig. Det er litt «overkill» å gi så mye. Jeg ville heller satt penger på sparekontoen til barnet, når de blir 18 år. Da er ikke det sånn «big happening», sier Sverre.

Bastian Aasheim-Norås skal konfirmere seg borgerlig på lørdag.

– Jeg gleder meg så veldig. Mye kake, presanger og familie og sånt.

– Noen synes gaver føles som et press, hva tenker du?

– Det er forskjellig fra konfirmant til konfirmant, men jeg føler ikke at jeg bryr meg så veldig om hva jeg får. Selv om presanger og gaver er en del av kulturen rundt konfirmasjonen, så skal man ikke forvente for mye, sier Bastian.

Publisert 05.05.2026, kl. 13.12

Read Entire Article