Flere medier skriver at USAs president vurderer å kvitte seg med Teslaen sin.

Publisert 06.06.2025 15:07 Sist oppdatert 7 minutter siden
Tesla-eier Elon Musk og USAs president Donald Trump har havnet i tottene på hverandre etter at Musk kritiserte Trumps budsjettforslag.
I flere meldinger på hvert sitt mikrobloggnettsted har de to milliardærene kritisert hverandre.
Trump har truet med å avslutte alle Musks betydelige kontrakter med føderale myndigheter, mens Musk, uten å legge fram beviser, anklaget Trump for å være nevnt i «Epstein-filene».
– Tenker ikke på Elon
Natt til fredag norsk tid ble det meldt at Det hvite hus skulle snakke med Musk fredag for å dempe gemyttene.
Det er foreløpig ikke kommet noen meldinger fredag om et slikt møte, og både Det hvite hus og Trump selv har avvist at presidenten har planer om å snakke med Musk.
Selv sier Trump til ABC News at han «ikke er spesielt» interessert i i å snakke med Musk nå.
– Du mener mannen som har gått fra vettet? sier han til kanalen.
– Jeg tenker ikke engang på Elon. Han har et problem. Den stakkars mannen har et problem, sier Trump til CNN.
Vil kvitte seg med Tesla
Samtidig melder både Wall Street Journal og ABC News at Trump nå vurdere å kvitte seg med med elbilen sin fra Tesla.
Ifølge en regjeringskilde ABC har snakket med er det aktuelt å ente selge eller gi bort den røde bilen Trump skaffet seg for å støtte Musk.
Elbilprodusenten er et av Musks to største selskaper sammen med romfartsselskapet SpaceX. Førstnevnte har dratt nytte av offentlige subsidier, mens det andre har store kontrakter med den amerikanske staten.
Trump har altså truet med å avslutte disse kontraktene.

– Hadde tapt uten meg
Milliardæren bidro med minst 250 millioner dollar til Trumps valgkamp, og var ansvarlig for Doge – Department of Government Efficiency – før han forlot Trump-administrasjonen i forrige uke.
– Trump hadde tapt valget uten meg, skrev Musk i ett av flere innlegg på X torsdag.
– For en utakknemlighet, fortsetter han.
Kranglingen har gått hardt ut over Tesla-aksjen. Da børsene i New York stengte torsdag, etter kranglingen mellom de to, hadde aksjen sunket rundt 14 prosent.