Helseminister Robert F. Kennedy Jr. besøkte søndag familien til til den åtte år gamle jenta som døde av meslinger.
Mandag 7. april kl. 02:46Kennedy, som før har uttalt seg kritisk om vaksiner, sier at nå vaksinen er det mest effektive for å bremse meslingsmitte.
Den åtte år gammel jenta døde torsdag av meslinger i Texas, ifølge delstatens helsemyndigheter. Barnet, som ikke var vaksinert, hadde ingen underliggende helseproblemer og døde av lungesvikt forårsaket av meslinger.
Åtteåringens familie var medlem av det samme mennonittiske trossamfunnet som foreldrene til en seksåring som døde etter å ha fått påvist meslinger i februar.
Dette var det første kjente dødsfallet knyttet til meslinger i USA på et tiår.
Dette er det andre dødsfallet i Texas siden meslingutbruddet startet i slutten av januar, melder Reuters.
Helseminister Robert F. Kennedy Jr. identifiserte jenta som Daisy Hildebrand og besøkte familien hennes i Texas søndag.
– Den mest effektive måten å forhindre spredning av meslinger på er MMR-vaksinen, skrev Kennedy på X søndag.
Dette er en markant endring fra Kennedy, som tidligere har vært kjent som vaksinemotstander og hevdet at vaksinasjon er et personlig valg.
Utbruddet har nå spredt seg til 22 delstater med totalt 642 bekreftede tilfeller, hvorav 499 i Texas. Ifølge CDC er 97 prosent av de smittede enten uvaksinerte eller har ukjent vaksinasjonsstatus.
President Donald Trump uttalte at hans administrasjon vil måtte «handle svært kraftig» hvis utbruddet fortsetter.
Senator Bill Cassidy, som er lege, skrev på X: «Alle bør vaksineres» og la til at «høytstående helsetopper bør si dette utvetydig før et nytt barn dør».
Meslingvaksinen er 97 prosent effektiv etter to doser, ifølge CDC.