Varsler at årets utgave kan bli den kraftigste dette århundret.
Publisert 03.06.2026 22:27
Det er bare tre år siden sist El Niño snudde opp ned på været verden rundt. Klimafenomenet dukker opp med jevne mellomrom, og skrur opp de globale temperaturene og gir mer ekstrem nedbør mange steder.
På slutten av fjoråret, viste El Niño-området i Stillehavet ingen tegn til at en ny runde nærmet seg, men de siste månedene har situasjonen snudd.
Nå sier Verdens meteorologiorganisasjon (WMO) at det er 80 prosent sjanse for at værsystemet inntreffer igjen allerede før september.
– Det som er spesielt nå, er at mange prognoser viser at det blir en sterk El Niño i høst og vinter, sier Sander Løklingholm, vakthavende energimeterolog i StormGeo.
Noen forskere har til og med advart om at det kan bli den kraftigste utgaven dette århundret, skriver The Guardian.
– El Niño vil kaste bensin på bålet i en verden som allerede varmes opp. Virkningene vil ramme hardere, spre seg lenger og krysse landegrenser med ødeleggende kraft, sier FNs generalsekretær António Guterres.
Frykter konsekvensene
Det varierer hvor lang tid som går mellom hver El Niño, som skjer med to til sju års mellomrom.
Forrige gang El Niño herjet var i 2023-2024, og ble da en av de fem kraftigste som noen gang er målt. Når fenomenet først inntreffer, varer det vanligvis ni til tolv måneder.
Hva er El Niño?
En tilstand med uvanlig høy overflatetemperatur i det sentrale og østlige Stillehavet nær ekvator.
Varmt sjøvann som vanligvis samler seg vest i Stillehavet, forflytter seg østover mot Sør-Amerika.
Fører til at en del av varmen som vanligvis ligger lagret i Stillehavet, slippes ut i atmosfæren og påvirker de globale temperaturene.
Opptrer uregelmessig, med to til sju års mellomrom.
– Disse sirkulasjonene i klimaet har alltid eksistert, men når du legger den globale oppvarmingen oppå der igjen, kan det fort bli ille, sier meteorolog Løklingholm.
Han tror det er høy sannsynlighet for at de globale temperaturrekordene ryker igjen neste år.
Det mener også den britiske tenketanken Energy & Climate Intelligence Unit, som sier til The Guardian at dette er krise for matforsyningen i verden.
– Ødeleggelsene El Niño fører med seg når det trolig gir nok et rekordvarmt år, vil være katastrofale for bøndene. For mange vil det handle om liv eller død, sier Gareth Redmond-King i tenketanken.
Oppfordring til reisende
– Får El Niño betydning for Norge?
– Vanligvis har det ikke veldig stor effekt akkurat her. Det kan kanskje bli litt tørrere vær på høsten eller litt våtere i vestlige deler av Europa, men det er altfor tidlig å si noe om nå, sier Løklingholm i StormGeo.
El Niño rammer i utgangspunktet tropiske områder hardest, så for de med reiseplaner til høsten og vinteren kan det være greit å følge ekstra med.
Konsekvensene av fenomenet kan variere stort.
– Man bør være obs på at noen plasser er mer utsatt for nedbør og flom, mens andre kan rammes av tørke og hetebølge, sier meteorologen.






English (US)