Forklaringen til en tiltalt 16-åring startet i Sandnes tinghus tirsdag morgen. Maraton-rettssaken skal vare i syv uker.
Tirsdag var det saken som kan ha avdekket hans rolle i dette som var tema i rettssaken.
For sammen med to andre medtiltalte er han tiltalt for å ha planlagt et drap av sønnen til en politimann i Stavanger.
Geir Evanger er aktor under rettssaken mot en 16-åring fra Stavanger i Sandnes tinghus.
Foto: Carina Johansen / NTBUnder rettssaken kom det frem at det var en av de andre medtiltalte som varslet politiet om hendelsen som skulle skje utenfor en adresse i Stavanger samme dag.
Ville trekke seg fra oppdrag
Ifølge aktor Geir Evanger ringte en da 15 år gammel gutt til politiet og forklarte at han og en annen gutt hadde fått et oppdrag de ønsket å trekke seg fra.
De skal ha trodd at de hadde fått et oppdrag fra svenske kriminelle, og var ikke klar over at oppdraget skal ha kommet fra en nå 16 år gammel gutt fra Stavanger.
Forsvarer for den 18 gamle medtiltalte, Stian Kristensen, sammen med Jørund Lægland, som forsvarer den 16 år gamle hovedtiltalte.
Foto: Carina Johansen / NTBDen 16 år gamle hovedtiltalte nekter på sin side for at han skal ha fremstilt seg selv som svenske kriminelle.
De tiltalte skulle etter det aktor opplyste få 30.000 kroner for oppdraget.
Den fornærmede ble så brakt i sikkerhet, og den andre tiltalte, en 17 år gammel gutt ble pågrepet utenfor boligen til den fornærmede med en slags kniv.
Den da 15 år gamle gutten, som først meldte fra om hendelsen, var først vitne i saken. Men ble etter hvert siktet og tiltalt.
Glad han ble tatt
Den 16 år gamle hovedtiltalte i saken sa på spørsmål fra forsvarerne til en av de andre tiltalte at det var bra at han ble tatt da han gjorde.
– Det var i all hovedsak bra at en av de andre tiltalte gikk til politiet. Selv om det i det kriminelle miljøet ses på som tysting. Men i det store bildet var dette bra. Det gjorde at jeg ble tatt, sier han.
Han skylder ikke på den nå 16 år gamle gutten som gikk til politiet og varslet om hendelsen hvor det skal ha vært planlagt et drap på sønnen til en politimann.
– Jeg hadde som mål å holde på så lenge som mulig. Jeg hadde blitt tatt en gang uansett. At jeg ble tatt nå var en gyllen mulighet for meg, sier han fra vitneboksen.
Den 16 år gamle hovedtiltalte erkjente å ha bestilt et angrep på Tastarustå skole i Stavanger.
Foto: Ronny HjertåsDen 16 år gamle hovedpersonen tok også den andre av sine medtiltalte i forsvar under sitt vitnemål.
– Han hadde ingen intensjoner om å gjennomføre knivstikkingen av den fornærmede, sa han fra vitneboksen.
Dette bekrefter også den andre medtiltaltes forsvarer, Stian Kristensen overfor NRK.
– Han hadde aldri på noe tidspunkt tenkt å faktisk gjennomføre dette, sier han.
Mener planen aldri var å drepe
Den hovedtiltalte mener målet var å skremme den fornærmede sønnen til en politimann i Stavanger.
– Jeg kommer åpenbart til å få lang fengselsstraff. Men jeg syns det blir feil at medtiltalte skal bli straffet for noe han ikke hadde noen intensjon om å gjøre, sa han fra vitneboksen.
Politiet kobler blant annet 16-åringen til et drap i Lund i Sverige. Bildet viser skytteren som 16-åringen skal ha rekruttert.
Foto: Svensk politiAktor Geir Evanger sier til NRK at han ikke tror målet med bestillingen var å skremme.
– Det tror vi rett og slett ikke noe på. Vi tror det var drap som var målsetningen, sier Evanger.
Forsvarerne til de to andre involverte i rettssaken, har i sine innledningsforedrag begge påpekt at deres klienter trodde de skulle utføre et oppdrag fra svenske kriminelle.
I sin forklaring sier 16-åringen at han siden han var 13–14 år ønsket å jobbe seg oppover i det kriminelle miljøet, og at han da søkte seg til det svenske kriminelle miljøet.
– Målet var å oppnå og bli en figur i et internasjonalt, kriminelt nettverk. Jeg står for valgene jeg har tatt, sier 16-åringen.
Erkjente delvis straffskyld
Han nekter imidlertid for å ha fått de andre to tiltalte til å tro at oppdraget i Stavanger kom fra svenske kriminelle.
– Det er tull. Det stemmer ikke, sa han under sin forklaring.
Dette oppdraget skal ifølge 16-åringen ha vært privat relatert.
16-åringen nekter straffskyld for å ha planlagt å drepe sønnen til politimannen i Stavanger.
Han erkjente imidlertid straffskyld for å ha fått to andre til å knuse vindu og kaste molotovcocktail på Tastarustå skole i Stavanger.
Forsvareren til den hovedtiltalte, Jørund Lægland.
Foto: Carina Johansen / NTBDe to andre tiltalte i saken, en 16-åring og en 18-åring, erkjenner straffskyld og delvis straffskyld for sine tiltalepunkter.
Den 16 år gamle hovedtiltalte i drapsforbund-saken i Stavanger er også tiltalt for medvirkning til både drap og drapsforsøk i andre saker.
Publisert 03.03.2026, kl. 19.06


















English (US)