Jakob Segadal Hansen (20) ble bevisst værende i breddefotballen før han gikk til Eliteseriens topplag.
- Jakob Segadal Hansen valgte å bli i breddefotballen før han nådde Vikings A-lag.
- Han spilte sammen med Vetle Auklend i FK Vidar som barn.
- Auklend og Segadal Hansen mener begge deres ulike veier til suksess viser at flere ruter kan lykkes.
- Vidar-trener Gaute Johannessen understreker viktigheten av fotballglede og vennskap.
– Jeg likte meg veldig i Vidar og koste meg veldig på et A-lag, sier Vikings nye yngling som nå har blitt fast på laget.
Mens de fleste fotballspillere går gradene i klubbenes akademier, har Segadal Hansen tatt en annerledes rute til Vikings A-lag.
Både han og lagkamerat Vetle Auklend (20) spilte sammen som barn i breddeklubben FK Vidar.
Men allerede da guttene var i 13-årsalderen, måtte de skille lag, da Auklend tok steget videre til Vikings akademi.
Segadal Hansen ville ikke følge etter.
– For meg handler det om å ha det trygt. Jeg følte ikke at jeg trengte noen forandring og hadde det veldig bra på Vidar, forteller 20-åringen
– Hvor viktig er den tryggheten?
– Veldig viktig. Jeg tror den har mye å si for den mentale helsen og for å kunne nå langt som fotballspiller.
I artikkelserien «Det delte Fotball-Norge» ser VG på tiltak for de yngste talentene, fra 12–15 år, som velges og selekteres av toppklubber og Norges Fotballforbund (NFF).
Segadal Hansen valgte å bli i breddeklubben og spille 3. divisjon til han var 18 år.
Da han var 18 år hadde midtbanespilleren notert seg over 50 kamper med A-lagsfotball.
Se Segadal Hansen mot Strømsgodset her:
– Jeg tror hvis jeg hadde gått akademi-veien så hadde jeg blitt kanskje litt bedre teknisk og litt mer spisset. Nå har jeg kanskje fått litt mer rå egenskaper og er mer kynisk, sier Segadal Hansen.
Nå er gutta gjenforent og Auklend mener begge deres ulike valg kan føre til suksess:
– Det viser jo bare at begge veiene funker. Han er såpass god fotballspiller at jeg tror han hadde lykkes uansett hvilken vei han hadde gått.
Auklend har jobbet seg oppover fra akademiet til å få seg noen kamper for A-laget. Han understreker at oppholdet hans der har vært trygt og godt.
Gaute Johannessen trente Segadal Hansen i Vidar og har fulgt med på utviklingen til Auklend i Viking.
Han er tydelig på at fotballglede er viktig for unge fotballspillere:
– Jeg er opptatt av at de må få spille med kompisene sine. Jakob dro for eksempel på Dana-cup
med juniorlaget selv om han var fast på A-laget, fordi det er viktig å spille med vennene sine og ha det gøy.Johannessen jobber på dagtid på Wang Stavanger Fotball.
Han anerkjenner kvaliteten på akademiene i Norge og sier det ofte er ti hakk bedre enn det de gjør i hans egen klubb.
Likevel er Johannessen skeptisk:
– Hovedregelen på alt av «akademi-greier» og sånn er jo at du mislykkes, mener Johannessen.
Han fortsetter:
– Du blir ofte kalt inn på et «hallelujah-møte», og de forteller om hvordan de jobber og alt det der.
– Men så ser du at det sikkert er 4999 spillere som ikke lykkes, så er det én som lykkes.
Vidar-treneren synes det er synd at folk slutter når de ikke går hele veien og prater mye om viktigheten av å ha det moro med fotball.
Begge ungguttene i Viking er helt enige med Johannessen.
Kompisene sier de nå koser seg i Viking, men at de senere kanskje vil returnere til gamle trakter.
– Vi må vel møtes i Vidar igjen når vi er godt oppi 30-årene, sier Auklend.
– Det hadde vært gøy. Skal ikke se bort ifra at vi avslutter der, ler Segadal Hansen.