Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_a460affc66a48e658d49c06330783f2f, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Værleie trøndere: – Det regner jo hver dag - NorwayToday

Værleie trøndere: – Det regner jo hver dag

7 hours ago 6


– Ufyselig.

Slik beskriver Kjell Albertsen været som er og har vært i trønderhovedstaden.

– Det er ikke mye sommer i Trondheim, konstaterer han lettere oppgitt.

 Lars Martin Hunstad / VGFoto: Lars Martin Hunstad / VG

Ser man på værmeldingen fremover, ser det ikke ut til å bli bedre. Overskyet, regn og temperaturer som holder seg under 20-tallet, ifølge Yr.

– Det vil alltid være en byge som lurer seg rundt i Trøndelag, bekrefter meteorolog Charalampos Sarchosidis til VG.

De aller fleste dager fremover starter fine, men ender med regn.

– Så ingen dager er sommer all the way?

– Nei, og det blir ikke sol i flere dager. Regnbyger kommer til å plage trøndere.

Bilde av Charalampos SarchosidisCharalampos Sarchosidis

Meteorolog

Albertsen legger skylda på Dovre.

– Jeg bodde på Hamar en stund. Der var det bra vær, fordi Dovregubben stopper finværet.

– Hva finner man på om sommeren i Trondheim i sånn her vær?

– Sitter inne. Det regner jo hver dag, humrer Albertsen.

«Paraplygata» i Trondheim sentrum yter flere funksjoner denne sommeren. Foto: Lars Martin Hunstad / VG

Selv om det ikke er ventet noen stor sommervarme vil det bli noe bedre enn det tidligere har vært.

– Det skal bli noen fine dager innimellom, men man må nok sjekke Yr for å finne ut av hvor bygene er, sier meteorolog Sarchosidis.

I helgen kan Trøndelag oppleve 20 grader på lørdag, men at det ellers er snakk om 17–18 grader i helgen.

Småbarnsmor Gunhild Jonassen beskriver været som trist, men prøver å se lyst på situasjonen.

– Det er mange dager å bruke på shopping i sommer, humrer hun.

 Lars Martin Hunstad / VGGunhild Jonassen foreslår shopping og museumsbesøk når været er dårlig. Foto: Lars Martin Hunstad / VG

Samtidig innrømmer hun:

– Så fort sjansen byr seg, så blir det nok en tur til varmere strøk.

 Lars Martin Hunstad / VGGunhild og datteren Lotta på fem måneder skulle gjerne tatt seg en tur til Syden, men holder seg enn så lenge hjemme i Trøndelag. Foto: Lars Martin Hunstad / VG

Kollegene Terje Brattli og Ragnar Vennatrø har delte meninger om været i Trondheim:

– Under pari, sier Brattli.

– Jeg syns det er greit egentlig, for det er variert. Aldri for varmt, aldri for kaldt, sier Vennatrø.

 Lars Martin Hunstad / VGRagnar Vennatrø (til venstre) og Terje Brattli. Foto: Lars Martin Hunstad / VG

Han forteller at de begge er arkeologer og er vant til å jobbe i felt i alt slags vær.

Brattli ser seg nødt til bryte inn:

– Noen arkeologer er ute i alt slags vær, mens noen av oss er mer på kontoret.

Brattli mener at folk nord i landet har det best når været er dårlig:

– For når det er godt vær går vi bare og tenker at dette ikke kan vare – at dette godværet har vi ikke gjort oss fortjent til.

 Lars Martin Hunstad / VGFoto: Lars Martin Hunstad / VG

Til trøndernes trøst:

Generelt for Sør-Norge er det ustabile dager i vente. Og enda verre: Tromsø har enda ikke opplevd sin første sommerdag.

– Det er ikke noe høytrykk på vei til Norge som vil sørge for langvarig og varmt sommervær. Nå snakker jeg både om Østlandet, Sørlandet, Vestlandet og Trøndelag, sier Sarchosidis.

– Er dette verre enn det vi er vant til i juli?

– Det har kanskje vært ustabilt lenge, ja. Men så er folk ganske kresne også. I juni var det ganske normalt, både når det gjelder nedbør og temperatur.

For Østlandet kan det imidlertid være håp neste uke:

– Det kan være Østlandet får det bedre fra onsdag, men når det gjelder helgen er det bare å ha tålmodighet.

Read Entire Article