Folketinget i Danmark har med stort flertall vedtatt å la USA opprette militærbaser på dansk jord.
Onsdag 11. juni kl. 17:03Avtalen om forsvarssamarbeid gir også USA anledning til å stasjonere soldater og etablere forhåndslagre av våpen og militært utstyr i Danmark.
Amerikanske soldater stasjonert på dansk territorium vil i hovedsak være underlagt amerikansk lov og kan i henhold til avtalen derfor i begrenset grad straffeforfølges i Danmark.
Kritikere mener at avtalen innebærer at Danmark avgir suverenitet til USA, men i Folketinget var det kun Enhedslisten og Alternativet som stemte imot, sammen med uavhengige Theresa Scavenius.
USA har lenge hatt en militærbase på Grønland, som er en del av Danmark, men som har stor grad av selvstyre.
President Donald Trump har gjentatte ganger krevd at Grønland må bli en del av USA, til sterke protester fra både danske og grønlandske ledere.
Dersom USA gjør forsøk på å annektere hele eller deler av Grønland, har Danmark ifølge utenriksminister Lars Løkke Rasmussen anledning til å si opp avtalen om forsvarssamarbeid.
Se video: Gjetter at hun er fra Danmark