- Etter fire branner i Laukvik i Lofoten fakket bygdefolket de mistenkte og overleverte dem til politiet.
- To unge tyskere er varetektsfengslet for fire uker, siktet for brannstiftelser og hærverk.
- Brannene skapte frykt og uro i fiskeværet. Rob Stammes og kona Therese klarte selv å slukke en brann ved huset sitt.
Han driver Polarlyssenteret i Laukvik i Lofoten sammen med kona Therese (72). Fredag kveld ble vedskjulet i husveggen påtent. De klarte selv å slukke, med regnvann fra tønnen utenfor.
– Vi er heldige som var hjemme. Ellers ville vi mistet alt, sier nederlenderen.
Et døgn senere deltok han i jakten på turistene som var mistenkt etter brannene. De to tyskerne ble til sist omringet av nærmere 30 lokale beboere og overlevert politiet.
Mennene i 20-årene er varetektsfengslet
i fire uker, siktet for branner og hærverk. Begge nekter straffskyld og avviser å ha noe med de dramatiske hendelsene å gjøre.Politiinspektør Steffen Ravnåsen sier til VG at siktelsen kan bli utvidet til forsøk på mordbrann.
– Brannene har skapt veldig frykt og uro. Særlig alvorlig er det, hvis det er fare for liv. Vi vil etterforske om det var det, ved branntilløpet i Polarlyssenteret.
Fiskeværet Laukvik ligger på nordvestspissen av Austvågøya i Lofoten. Knapt 400 innbyggere lever ut mot Vesterålsfjorden. Sommerstid kommer turister i hopetall.
Fredag 4. juli ble fire tyskere innlosjert privat, angivelig for å fiske. Allerede natten etter sto flammene høyt fra store kar med tørkede torskehoder ved fiskehjellene på Nautøya.
– Hele bygda var samlet på samfunnshuset for å feire Laukvik-dagene. Vi så brannen fra samfunnshuset rett over havnen, sier Emil Pettersen (36) til VG.
Frivillige brannmannskaper rykket ut, som fortropp før Vågan brann og redning.
– Brannen var påtent, det var ikke tvil, sier leder for det lokale brannkorpset Linda Schøning.
Tørrfiskprodusenten Saga Fisk mistet omkring 60 kar med 12 tonn torskehoder, til en anslått verdi av en million kroner. Det opplyser daglig leder Nina Falch til Lofotposten.
To døgn senere ble Linda Schøning igjen alarmert av 110-sentralen
.Det var full fyr i bårekapellet på kirkegården i utkanten av Laukvik 7. juli. Brannkorpset klarte ikke å hindre at det hvitmalte lille huset med klokketårn ble totalskadet.
– Det kunne vært feil ved det elektriske anlegget. Men to plasser på kort tid – det harmonerte ikke, sier Schøning til VG.
Bygdefolket hadde allerede begynt å fatte mistanke.
– Noen hadde observert to karer før brannen startet bortenfor fiskebruket. Andre hadde sett dem ved kirkegården. Her legger alle merke til folk du ikke kjenner, sier Emil Pettersen.
De begynte å følge med på hvor de unge tyskerne var ute og gikk. Men ingen så at vedskjulet i påbygget til det gamle ungdomshuset ble påtent om kvelden 11. juli.
Rob Stammes lager elektroniske instrumenter og har radioastronomi som livslang hobby. Kona Therese van Nieuwenhoven er fotograf. Nordlyset er deres lidenskap.
For 20 år siden skapte ekteparet Polarlyssenteret i det tidligere ungdomshuset i Laukvik. Fredag kveld satt de ved pc-en på kjøkkenbordet.
– Kona mi trodde først det var tåke utenfor vinduet, men etter noen sekunder forsto vi at det var røyk. Da vi løp ut, så vi masse røyk og flammer på sørsiden av huset, forteller Stammes.
Med vann fra cisternen utenfor klarte de selv å slukke brannen i vedskjulet.
– 10–15 minutter senere ville vi ikke klart det. Da hadde hele bygningen gått med. Det var svært skremmende. Vi så oss omkring, om noen var på veien. Men vi så ingen.
Igjen rykket Linda Schøning ut, men kunne konstatere at ingenting lenger ulmet. Flere bord på midt på veggen var forkullet.
– Brannen var ganske så hundre prosent sikkert påtent, sier Schøning.
Frykten bredte seg.
Emil Pettersen snakket med ungene på tre og seks år hvordan de skulle komme seg ut, om det begynte å brenne. Andre flyttet barna fra rom i kjelleren opp til seg om natten.
– Da det sto på, gikk vi på tå hev. Jeg kjørte runder sent på natten, en kollega var rundt tidlig på morgenen. Vi ble gående litt i spenn, sier Schøning i brannkorpset i Laukvik.
12. juli ble bilde av de mistenkte lagt ut i Laukviks Facebook-gruppe. Folk ble bedt om å være obs. Raskt haglet observasjonene av karene i chatgruppen.
– Jeg så dem et stykke unna huset vårt, men de forsvant før jeg fikk hentet kikkerten. Rett etter kom naboer i bil og spurte om jeg hadde sett dem. Jeg pekte vei, sier Rob Stammes.
Ti minutter senere så ham røyken stige fra Åkerhaugen.
Også Linda Schøning så det ryke fra skogen:
– De brant i rotsystemet til en granbusk. Jeg slukket ved å trå på flammene, før en kollega rakk frem med slokkeriven. Vi fikk vann fra en nabo. Det er tørt i terrenget etter finværet.
Emil Pettersen anslår at de var ti som momentant svarte i gruppen, da det brant i skogen.
De sprang ut i terrenget, de stengte mulige fluktruter. Da de to unge turistene kom ned til Snarveien – nyveien på folkemunne – ble de omringet av nærmere 30 fastboende.
– Han som stoppet dem, sa de skalv veldig, sier Pettersen.
Tobarnsfaren forteller at karene påsto at de hadde vært på fisketur.
– Men de hadde ikke fiskeutstyr. Og det er ikke fiskevann der. Da vi spurte om de var klar over at det bodde folk i polarlyssenteret, kunne de ikke engelsk lenger, sier Pettersen.
Etter omkring 25 tause minutter kom politiet fra Svolvær og pågrep de mistenkte.
Politiinspektør Steffen Ravnåsen opplyser at politiet har vært i Laukvik flere ganger i forbindelse med alle brannene den siste uken.
– Men vi har ikke folk til å ligge i busker og kratt døgnet rundt på sommerstid. Vi er helt avhengig av publikums ører og øyne, sier juristen
i Nordland politidistrikt.Han sier det i utgangspunktet er påtalemyndigheten
som beslutter pågripelse.– Men lovverket åpner for at enhver av oss kan ta affære, hvis vi treffer noen på fersk gjerning
, og overlevere dem til politiet, sier Ravnåsen.Linda Schøning sier at hun sover godt igjen. Hun roser gutta sine i brannkorpset.
– Jeg blir ekstra stolt av bygda og samholdet, det må jeg ærlig innrømme, sier Emil Pettersen.
Rob Stammes sier at lørdagskvelden da dramaet var over, ble spesiell for ham:
– Hele lokalsamfunnet jobbet sammen for å fakke disse karene. Jeg visste fra før at folk i Laukvis bryr seg, men likevel. Det var fantastisk.